Klasyczne powidła śliwkowe

Klasyczne powidła śliwkowe

Powidła śliwkowe przygotowuję każdego roku. To chyba najprostsze przetwory, jakie tylko można zrobić. W sam raz dla początkujących

Powidła śliwkowe były jednymi z pierwszych przetworów, jakie kiedykolwiek zrobiłam. Właściwie nie da się w ich przypadku nic zepsuć. No dobrze – można je przypalić, jeśli będziecie wyjątkowo roztargnieni. Ale nawet w takim przypadku da się je uratować.

Przepis na powidła śliwkowe

Powidła śliwkowe – składniki

ok. 4 słoiczki po 300 ml

  • 2 kilogramy śliwek
  • 0,5 kg cukru

Jak zrobić powidła śliwkowe?

Śliwki dokładnie umyj, a następnie wypestkuj, sprawdzając czy przypadkiem nie znalazły się wśród nich jakieś robaczywki. Owoce wymieszaj z cukrem i przesyp do dużego garnka.

Powidła gotuj na niewielkim ogniu przez ok. 1,5 – 2 godziny. Przez pierwsze 10 minut gotuj je pod przykryciem, a następnie bez. Często mieszaj, zwracając uwagę na to, aby nie przywarły do dna garnka ani nie przypaliły się.

Powidła możemy gotować na raty – po kilkadziesiąt minut każdego dnia. Gotujemy je do momentu, aż osiągną satysfakcjonującą nas gęstość. Aby sprawdzić, jak gęste będą przetwory, przełóżcie ich niewielką ilość na talerzy, a następnie włóżcie go do zamrażarki. Po kilku minutach wszystko wystygnie, a wy będziecie wiedzieć, jaką gęstość będą miały ostatecznie powidła.

Gorące powidła śliwkowe przełóż do wyparzonych słoiczków i dokładnie zakręć. Aby mieć pewność, że się nie zepsują, zapasteryzuj je: na dno dużego garnka włóż ściereczkę, a na niej ułóż słoiki. Zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Gotuj przez ok. 20 minut na niezbyt dużym ogniu. Wyjmij z garnka i ostudź.

Jak uratować przypalone powidła śliwkowe?

Jeśli zauważysz, że powidła śliwkowe zaczęły się przypalać, pod żadnym pozorem ich nie mieszaj. Przede wszystkim zdejmij garnek z ognia i oceń poczynione szkody. Jeśli zwęgliła się spora część przetworów, niestety nadają się do wyrzucenia. Jeśli jednak po spróbowaniu, spalenizna nie jest wyczuwalna w powidłach, możesz je uratować. W tym celu wystarczy ostrożnie przełożyć dżem do innego garnka, uważając, aby przypalona warstwa została w pierwszym garnku. Uratowane powidła możesz gotować dalej, zgodnie z przepisem powyżej.

Zobacz też inne przepisy na przetwory:

> Dżem morelowy z kardamonem

> Dżem morelowy z pomarańczą i wanilią

> Dżem malinowy z wiśniówką

> Konfitura z płatków róży

> Marynowane rzodkiewki



KOMENTARZE