Brownie z chałwą i tahini

Brownie z chałwą i tahini

Każdy miłośnik czekolady powinien poznać przepis na brownie z chałwą i tahini. To rewelacyjne ciasto, które już po niewielkim kawałku z powodzeniem zaspokoi ochotę na coś słodkiego. Dodatek chałwy oraz tahini nie tylko wzbogaca smak brownie, wprowadzając do niego głęboką orzechową nutę. Co więcej, chałwa świetnie urozmaica teksturę ciasta, ponieważ jej kawałki idealnie kontrastują z kremową, czekoladową częścią. Jeśli raz przetestujecie ten przepis, jestem pewna, że będziecie do niego wracać.

Jaką konsystencję powinno mieć brownie z chałwą?

Wiele osób, które wcześniej nie jadło brownie, myśli że to najzwyklejszy zakalec. Nic z tych rzeczy! To właśnie ciasto wyróżnia taka ciężka i zbita konsystencja. Brownie powinno mieć gęsty, wilgotny i bardzo czekoladowy środek, a tylko brzegi powinny być nieco bardziej spieczone (ale wciąż nie za bardzo).

Ponieważ do brownie nie dodaje się proszku do pieczenia, ubitej piany ani innych środków spulchniających, ciasto prawie w ogóle nie wyrasta i nie jest puszyste. To co w wielu przypadkach uznalibyśmy za wadę, w tym przypadku staje się ogromnym atutem i sprawia, że brownie to naprawdę wyjątkowy wypiek. Wystarczy niewielki kawałek, a każdy wielbiciel czekolady powinien być usatysfakcjonowany.

Jaka czekolada najlepiej nadaje się na brownie z chałwą?

W przypadku tego ciasta, czekolada to zdecydowanie najważniejszy i podstawowy składnik, którego jakość jest kluczowa. Bez dobrej czekolady nie ma dobrego brownie. Przy wyborze czekolady zawsze kieruj się własnym gustem – w końcu to tobie powinna smakować. Powinna się łatwo rozpuszczać i mieć możliwie jak najwyższą zawartość kakao.

W przypadku tego przepisu najczęściej wykorzystuję gorzką czekoladę, która nieco balansuje słodycz chałwy i równoważy smak ciasta. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po czekoladę mleczną, jednak w tym wypadku radziłabym zmniejszyć nieco ilość cukru.

Jak długo piec brownie z chałwą?

Nie ma nic gorszego ja przepieczone brownie, które staje się suche i niezbyt apetyczne. Właśnie dlatego czas pieczenia brownie jest tak bardzo istotny. Aby ciasto, zachowało wilgotny, kremowy środek należy je piec przez około 20-25 minut. Czas ten oczywiście jest bezpośrednio związany z wielkością foremki. Jeśli sięgniesz po mniejszą, możesz go nieco wydłużyć, ponieważ ciasto będzie tworzyć grubszą warstwę.

Po wyjęciu z piekarnika, może ci się wydawać, że brownie z chałwą jest jeszcze surowe i ciągle płynne. To nic złego! W czasie studzenia ciasta czekolada zastygnie i nada mu odpowiednią konsystencję.

W jakiej temperaturze piec brownie?

Równie istotnym co czas jest temperatura pieczenia brownie. Lepiej żeby była zbyt niska niż zbyt wysoka, jednak powinna oscylować w okolicach 180 stopni. Jeżeli będzie zbyt wysoka, ciasto zbyt szybko i zbyt mocno się spiecze, a brownie straci cały swój urok.

Jak długo można przechowywać brownie z chałwą?

Jedną z największych zalet tego ciasta jest to, że bardzo długo zachowuje świeżość i tak naprawdę szybciej znika z blaszki niż mogłoby się z nim cokolwiek stać. Możesz przechowywać je bardzo długo, ale warto też zabezpieczyć je przed obsychaniem, przekładając kawałki ciasta do szczelnie zamykanego pojemnika – najlepiej takiego próżniowego.

Warto wiedzieć, że brownie z chałwą możesz z powodzeniem zamrozić, porcjując je wcześniej i owijając papierem do pieczenia. Aby je rozmrozić, wystarczy wyjąć je na kilka godzin do temperatury pokojowej. Możesz również szybko rozmrozić je przez kilka minut w piekarniku lub wykorzystując tryb rozmrażania w mikrofalówce.

brownie z chałwą i tahini
Brownie z chałwą i tahini

Przepis na brownie z chałwą i tahini

Składniki na brownie z chałwą i tahini

Na kwadratową foremkę o boku 23cm 

  • 250 g masła 
  • 250 g gorzkiej czekolady 
  • 4 jajka 
  • 200 g cukru 
  • 120 g mąki pszennej 
  • 30 g kakao 
  • pół łyżeczki soli 
  • 5 łyżek tahini – polecam >> to <<
  • 200 g chałwy 

Jak zrobić brownie z chałwą i tahini

Do rondelka włóż połamaną na kostki czekoladę oraz masło. Podgrzewaj na niewielkim ogniu cały czas mieszając, do momentu aż wszystkie składniki się stopią i otrzymasz jednolitą masę. 

Jajka ubij w mikserze razem z cukrem na gładką i puszystą masę. Powinno to zająć około pięciu minut. Dodaj do nich czekoladę, przesianą przez sitko mąkę, kakao oraz sól. Całość wymieszaj szybko tylko do momentu połączenia wszystkich składników.  

Na samym końcu dodaj do masy chałwę pokrojoną w około dwu centymetrową kostkę. Delikatnie wymieszaj przy pomocy szpatułki, a następnie przełóż masę do foremki. Wygładź wierzch, a następnie rozłóż na nim w kilku miejscach porcje tahini. Aby uzyskać marmurkowy wzorek, przemieszaj tahini z masą na brownie przy pomocy wykałaczki. 

Ciasto włóż do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni. Piecz przez około 25 minut. Po wyjęciu z piekarnika, ciasto może wydawać się jeszcze częściowo niedopieczone, jednak jest to urok brownie, a ciasto stężeje po wystudzeniu.  

Zobacz też inne przepisy na ciasta

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE