Dżem truskawkowy z pomarańczami
Znudziły wam się przewidywalne przetwory? W takim razie zróbcie dżem truskawkowy z pomarańczami!
Być może nie jest to oczywisty duet. Truskawki zdecydowanie częściej łączymy z wanilią, bitą śmietaną, czekoladą lub rabarbarem. Z kolei pomarańcze królują na naszych stołach samodzielnie, wpadając do ciast i innych deserów. Tymczasem okazuje się, że truskawki i pomarańcze tworzą naprawdę zgraną parę, która może zaskoczyć was swoim smakiem.
W tym roku wpadłam w szał robienia różnego rodzaju dżemów i innych przetworów z truskawek. Kiedy już przetestowałam większość znanych i mniej znanych połączeń, które miałam na mojej liście, w moje ręce wpadła pomarańcza. Jako, że zostało mi jeszcze trochę owoców, stwierdziłam, że także i ona trafi do dżemu.
Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę! Ta przypadkowa konfitura okazała się chyba najsmaczniejszą spośród wszystkich, które zrobiłam. Pierwszy słoiczek zjadłam już następnego dnia razem z naleśnikami. I szczerze powiedziawszy już nie mogę się doczekać, kiedy otworzę kolejne. Chociaż muszę dawkować sobie to szczęście, aby starczyło na jak najdłużej.
Wy też spróbujcie!
Przepis na dżem truskawkowy z pomarańczami
Składniki na dżem truskawkowy z pomarańczami
Na ok. 5 słoiczków po 250 ml
- null
- 1 kg truskawek
- 250 g cukru
- 2 łyżki pektyny (ewentualnie: cukier żelujący)
- Skórka i sok z 2-3 pomarańczy
Jak zrobić dżem truskawkowy z pomarańczami
Truskawki dokładnie umyj oraz pozbaw je szypułek, następnie pokrój je na ćwiartki. Owoce przełóż do dużego garnka, zasyp cukrem i dokładnie wymieszaj, a następnie odstaw w chłodne miejsce na około 2-3 godziny.
Po tym czasie zacznij smażyć dżem. Truskawki gotuj przez około 45 minut, a następnie dodaj do nich pektyny wymieszane ze startą skórkę z pomarańczy oraz sokiem. Dokładnie wymieszaj z owocami i gotuj kolejne 15-20 minut. W tym czasie owoce powinny widocznie zgęstnieć.
Aby sprawdzić czy dżem truskawkowy z pomarańczami ma odpowiednią gęstość, przełóż łyżkę na niewielki spodek, a następnie włóż go na kilka minut do zamrażarki. Wówczas przekonasz się, jaką konsystencję będzie mieć dżem po wystudzeniu. Jeśli będzie zbyt rzadki, gotuj go przez kolejnych kilkanaście minut.
Następnie gorący dżem przelej do niedużych słoiczków, oczyść brzegi, a następnie dokładnie dokręć. Odstaw do wystudzenia do góry dnem. Jeśli chcesz mieć pewność, że dżem się nie popsuje, możesz dodatkowo zawekować słoiczki. W tym celu słoiczki gotuj w garnku ze ściereczką wyłożoną na dnie. Po 20 minutach słoiczki odstaw do wystudzenia.
Tak przygotowane dżemy przechowuj w ciemnym i przewiewnym miejscu.
Zobacz też inne przepisy na przetwory z truskawek:
>> Dżem truskawkowy z jaśminem