Galaretkowiec
Galaretkowiec to deser, który nie tylko cieszy oko, ale i podniebienie. Jego kolorowe warstwy przyciągają wzrok, a delikatna konsystencja sprawia, że jest idealnym zwieńczeniem każdego posiłku. Ten prosty, a zarazem efektowny deser doskonale sprawdza się zarówno na rodzinnych spotkaniach, jak i większych przyjęciach. Dzięki łatwo dostępnych składnikom i prostemu procesowi przygotowania, możesz być pewny, że uda się każdemu i za każdym razem.
Co zrobić, aby galaretkowiec miał idealną konsystencję?
W tym wypadku bardzo ważnym jest, aby dobrze odmierzyć ilość wody, w jakiej zrobisz galaretki. W tym przepisie celowo używam mniej płynu niż to co zwykle rekomendują producenci. Wszystko po to, żeby galaretki ładniej prezentowały się w cieście i aby łatwiej było je pokroić. Należy jednak uważać, aby nie zrobić ich zbyt twardych ponieważ wtedy najzwyczajniej w świecie ciężko będzie je zjeść.
Upewnij się, również że galaretki są dokładnie rozpuszczone i nie pozostały w nich żadne grudki. Jeśl tak się stanie, oznacza to że wodą najpewniej jest zbyt chłodna i należy ją podgrzać.
Jak uniknąć pęcherzyków powietrza w galaretkowcu?
Czasem zdarza się, że w tym rodzaju ciasta powstają pęcherzyki powietrza tworzące wolne przestrzenie między galaretkami. Aby ich uniknąć, wylewaj białą masę bardzo powoli i równomiernie. Dla pewności, przed odstawieniem ciasta do schłodzenia, możesz delikatnie stuknąć kilka razy naczyniem o blat, tak aby wypuścić powietrze na powierzchnię.
W jaki sposób można urozmaicić galaretkowca?
Jeśli chcesz nieco urozmaicić smak tego ciasta, możesz na przykład dodać do niego owoce. Najlepiej wybierać te, które nie są zbyt wodniste, takie jak truskawki, maliny lub banany. Unikaj natomiast owoców, które mogą zmiękczać galaretkę, takich jak ananas, papaja czy kiwi. Możesz również dodać nieco aromatów (np, cytrusowych lub waniliowych) do warstwy z serków lub nasączyć nimi biszkoptowy spód.
Jeżeli nie chcesz przygotowywać biszkoptu, możesz zrobić galaretkowca bez pieczenia, którego dolną warstwę będą tworzyć biszkopty lub herbatniki.
Ile czasu zaplanować na przygotowanie tego ciasta?
Chociaż nie jest to pracochłonne ciasto, jego przygotowanie trwa dosyć długo. Wszystko dlatego, że musimy zarezerwować trochę czasu na to, aby galaretki, a potem także całe ciasto stężały. Może zając to kilka dobrych godzin, dlatego najlepiej zaplanować przygotowanie galaretkowca na dzień przed planowanym podaniem, aby mieć pewność, że wszystko odpowiednio stężało i deser jest gotowy do serwowania.
Przepis: galaretkowiec
Składniki na galaretkowiec
Forma o wymiarach ok. 32 x 23 cm
Masa:
- 3 różnokolorowe galaretki (u mnie agrestowa, truskawkowa i brzoskwiniowa)
- 2 bezbarwne galaretki (lub cytrynowe)
- 600 g waniliowego serka homogenizowanego
Biszkopt
- 3 jajka
- szczypta soli
- 60 g mąki pszennej
- 60 g mąki ziemniaczanej
- 100 g drobnego cukru
Jak zrobić galaretkowiec
Zrób kolorowe galaretki
Każdą z kolorowych galaretek rozpuść w 300 ml gorącej wody. Przelej je do oddzielnych pojemników i wstaw do lodówki na około 2 godziny, tak aby stężały.
Przygotuj biszkopt
Oddziel białka od żółtek. Przełóż białka do dużej suchej misy, a następnie ubij je z dodatkiem soli na sztywną pianę. Dodaj cukier i miksuj, aż masa stanie się lśniąca. Nie przerywając miksowania zacznij dodawać po jednym żółtku. Na samym końcu dodaj przesiane przez sitko oba rodzaje mąki. Na tym etapie wymieszaj już masę bardzo delikatnie, tylko do połączenia składników – najlepiej będzie zrobić to sylikonową szpatułką.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia, a następnie wylej przygotowaną wcześniej masę. Rozprowadź ją tak, aby utworzyła równą w warstwę. Wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni i piecz około 20 minut lub do suchego patyczka. Po upieczeniu, odstaw biszkopt do całkowitego wystygnięcia .
Przygotuj jasną masę
Dwie bezbarwne galaretki rozpuść w 450 ml gorącej wody. Odstaw do wystygnięcia, a następnie chłodną galaretkę zmiksuj z serkami, tak aby powstała jednolita masa. Wstaw do lodówki na około 15-20 minut, aby lekko zaczęła tężeć.
Złóż galaretkowiec
W międzyczasie z chłodnego biszkoptu zdejmij papier do pieczenia i ponownie przełóż go do blaszki.
Każdą z kolorowych galaretek pokrój w kostkę lub po prostu na dosyć duże kawałki w różnych kształtach. Wymieszaj je ze sobą, a następnie rozłóż je równomiernie na biszkopcie.
Całość zalej masą z serków homogenizowanych, tak aby dobrze przykryła galaretki. Teraz galaretkowiec może trafić do lodówki, aby dobrze stężał. Najlepiej jeśli będzie się chłodzić przez całą noc.