Gulasz na piwie

Gulasz na piwie

Jeśli chodzi o obiady, na moim stole jesienią królują gulasze. Począwszy od tych wegetariańskich, a na klasycznych, bardzo mięsnych skończywszy. Gulasz na piwie z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym którzy lubią treściwe dania jednogarnkowe. Roboty z nim jest niewiele, a efekt zdecydowanie przechodzi wszelkie oczekiwania.

Jakie piwo na gulasz wybrać?

Dobre piwo to podstawa tego gulaszu. Podobnie jak w przypadku wina, do gotowania nie powinno się używać ani najtańszego, ani niesmacznego alkoholu, ponieważ może on zrujnować całe danie.

Do tego przepisu najczęściej sięgam po ciemne piwo o głębokim, lekko karmelowym aromacie. Dobrze sprawdzi się np. Guinness. Ciekawe efekty możesz uzyskać, wybierając np. ciemne piwo wzbogacone miodem lub przyprawami. Pamiętaj jednak, że nie powinno być za słodkie.

Jak zagęścić gulasz?

Sekretem każdego gulasz jest zadbanie o to, aby nie był on za bardzo rozcieńczony. Właśnie z tego względu na wstępnie należy dodać jedynie tyle płynów, aby wszystkie składniki zostały przykryte. Dopiero później, stopniowo dodawaj płynu w miarę potrzeb.

Jeśli mimo tego gulasz wyjdzie za rzadki, możesz zagęścić go śmietaną, lekką zasmażką lub niedużą ilością mąki rozmieszaną w letniej wodzie. Dobrym pomysłem będzie również obtoczenie mięsa przed obsmażeniem w niedużej ilości mąki, która później zagęści gulasz. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku nieco trudniej będzie ci je odpowiednio obsmażyć.

Jakie mięso na gulasz na piwie wybrać?

Mój ulubiony gulasz na piwie to ten zrobiony na wołowinie, która po długim gotowaniu dosłownie rozpływa się w ustach. W tym wypadku najlepszym wyborem będzie karkówka, pręga lub łopatka. Mięso na gulasz nie może być zbyt chude – powinno być lekko poprzerastane tłuszczem, dzięki czemu gulasz będzie bardziej treściwy, a mięso po ugotowaniu stanie się delikatniejsze.

W sklepach mięsnych możesz również kupić gotowe mięso gulaszowe, które najczęściej jest już pocięte na kawałki i stanowi mieszankę różnych części mięsa.

Z czym podawać gulasz?

Tak przygotowany gulasz doskonale smakuje sam w sobie i właściwie nie potrzebuje wielu dodatków. Dlatego możesz podać go nawet z samym chlebem. Dobrym wyborem będą również ziemniaki lub kasza (np. jaglana, gryczana lub jęczmienna).

Świetnym dodatkiem do gulaszu będą również kopytka, placki ziemniaczane lub kluski śląskie. Jedynym ograniczeniem w tym wypadku jest twoja wyobraźnia.

Czy gulasz na piwie można mrozić?

Jeśli przygotujesz więcej niż możesz zjeść za jednym razem, nie pozwól, aby gulasz się zmarnował. Doskonale nadaje się do mrożenia, dlatego wystarczy, że podzielisz go na porcje, włożysz do woreczków odpornych na niskie temperatury i wrzucisz do zamrażalnika. W ten sposób zawsze będziesz mieć pod ręką smaczny i sycący obiad, do odgrzania w zaledwie kilka minut.

gulasz na piwie
Gulasz na piwie

Przepis na gulasz na piwie

Składniki na gulasz na piwie

  • 700 g wołowiny gulaszowej
  • 1 łyżka masła
  • 2 łyżki oleju
  • 125 ml ciemnego piwa
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 średniej wielkości cebule
  • słodka papryka – 3 łyżeczki
  • wędzona papryka – 2 łyżeczki
  • ostra papryka – 1,5 łyżeczki
  • 200 ml bulionu wołowego lub warzywnego
  • 2 marchewki
  • 250 g małych pieczarek
  • 100 g marynowanych cebulek
  • 1 łyżka przecieru pomidorowego
  • sól, pieprz
  • natka pietruszki

Jak zrobić gulasz na piwie?

Mięso pokrój na kawałki o boku około 2-3 cm. W dużym garnku o grubym dnie rozgrzej masło oraz olej. Następie zacznij partiami obsmażać mięso, tak aby się lekko zarumieniło z każdej strony. Obsmażone mięso przełóż do miseczki.

Do tłuszczu, który pozostał w garnku dodaj cebulę pokrojoną w piórka oraz czosnek pokrojony w plasterki. Obsmażaj do momentu aż zmiękną i się lekko zarumienią. W razie potrzeby dodaj nieco tłuszczu.

Do cebuli dodaj mięso wszystkie rodzaje papryki, sos sojowy, piwo oraz bulion, tak aby mięso było przykryte niedużą ilością płynu. Gulasz na piwie gotuj pod przykryciem przez około 3 godziny na bardzo małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, a w razie potrzeby dodając nieco więcej płynu.

Pieczarki obsmaż na patelni, tak aby się lekko zrumieniły. Marchewkę pokrój w plasterki o grubości około pół centymetra. Warzywa razem z cebulkami marynowanymi dodaj do gulaszu razem z przecierem pomidorowym na około 30 minut przed końcem gotowania. W tym momencie dopraw też gulasz do smaku solą i pieprzem.

Przed podaniem oprósz gulasz drobno posiekaną natką pietruszki. Podawaj na ciepło z ziemniakami lub po prostu świeżym pieczywem.

Zobacz też inne przepisy na obiad

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE