Młoda kapusta zasmażana

Młoda kapusta zasmażana

Jeśli poszukujesz idealnego dodatku do obiadu, zasmażana młoda kapusta sprawdzi się w tej roli idealnie. Wystarczy kilkanaście minut roboty, aby wyczarować coś naprawdę pysznego. Co więcej, przepis jest tak prosty, że z jego przygotowaniem poradzi sobie każdy, nawet bardzo początkujący kucharz.

Młoda kapusta zasmażana – z boczkiem czy bez?

W moim domu młodą kapustę zasmażaną najczęściej przygotowywało się dodatkiem aromatycznego i chrupiącego boczku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ten dodatek do obiadu zrobić w wersji wegetariańskiej. W tym celu wystarczy jedynie wykreślić boczek z listy składników, a do zasmażki dodać nieco więcej masła.

Robiąc kapustę w wersji bez mięsa, lubię dodać do niej nieco więcej koperku i pieprzu, dzięki czemu ta przystawka nabiera nieco więcej charakteru i wyrazistości.

Czy można użyć „starej” kapusty?

Wiosną zawsze wyszukuję w sklepach i na straganach młodą kapustę, ponieważ jest ona delikatniejsza i ma naprawdę wyjątkowy smak. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby smakiem zasmażanej kapusty cieszyć się dosłownie przez cały rok.

Do przygotowania tego przepisu równie dobrze sprawdzi się „stara” kapusta – która dostępna jest w sklepach niemal o każdej porze roku. W takim wypadku może ona wymagać nieco dłuższego gotowania niż ta młoda, jednak wszystko zależy od tego jak cienko zostanie poszatkowana.

Czy zasmażana kapusta nadaje się do mrożenia?

Jeśli jesteś fanem zasmażanej młodej kapusty, mam dla ciebie doskonałą wiadomość – jej smakiem możesz cieszyć się przez okrągły rok. W tym celu wystarczy w sezonie przygotować większą porcję, a następnie ją zamrozić.

Gotową i wystudzoną kapustę należy przełożyć do woreczków, które dobrze znoszą mrożenie. Warto od razu ją poporcjować, aby w przyszłości łatwiej było przygotować dokładnie taką ilość, której potrzebujesz. Tak przygotowana kapusta wytrzyma w zamrażarce nawet kilka miesięcy.

Chcąc ułatwić sobie przechowywanie, postaraj się rozłożyć kapustę w woreczkach na płasko, równą warstwą, tak aby przypominała książkę. Wówczas bez problemu ułożysz paczuszki w szufladach. Co więcej, dzięki temu znacznie łatwiej będzie się ją rozmrażać.

Młoda kapusta zasmażana – jak podawać?

Aromatyczna młoda kapusta zasmażana już sama w sobie jest doskonałą przekąską i to na tyle smaczną, że można ją zajadać solo. Jednak moim zdaniem jest ona najlepszym dodatkiem do wiosennego lub letniego obiadu, stanowiąc wyśmienitą alternatywę dla surówek lub innego rodzaju sałatek.

Kapustę podawaj na ciepło, razem z młodymi ziemniakami. Świetnie będą pasować do niej mielone, schabowe, ryba lub dowolne wegetariańskie kotleciki.

młoda kapusta zasmażana
młoda kapusta zasmażana

Przepis: młoda kapusta zasmażana

Składniki na: młoda kapusta zasmażana

  • 1 główka młodej kapusty (ok. 600-700 g)
  • 100 g wędzonego boczku
  • 2 łyżki masła
  • pęczek koperku
  • 2 łyżki mąki
  • 1 cebula
  • sól, świeżo mielony pieprz
  • 2 łyżeczki soku z cytryny

Młoda kapusta zasmażana – jak zrobić?

Aby zrobić ten pyszny dodatek do obiadu, rozpocznij prace od przygotowania kapusty. Pozbądź się zewnętrznych liści, które mogłyby być zwiędłe lub uszkodzone. Następnie pokrój główkę na ćwiartki i z każdej z nich wytnij twardy głąb. Pozostałą kapustę poszatkuj drobno przy pomocy noża lub mandoliny. Jeśli chcesz przyspieszyć i ułatwić sobie pracę, możesz użyć robota kuchennego z odpowiednią końcówką do siekania.

Cebulę oraz boczek pokój w dosyć drobną kostkę. Następnie w dużym garnku rozgrzej olej oraz podsmaż boczek, a gdy się lekko zrumieni dodaj do niego cebulę i smaż całość do momentu, aż cebula się zeszkli i zmięknie.

Następnie dodaj do cebuli i boczku posiekaną kapustę. Całość dokładnie wymieszaj, dopraw solą i pieprzem, dolej ok. 300 ml wody, a następnie gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez około 15-20 minut. Po tym czasie powinna zmięknąć – uważaj aby woda nie wyparowała całkowicie z garnka i w razie potrzeby dodaj jej nieco więcej.

Gdy kapusta będzie miękka, możesz dodać do garnka sok z cytryny oraz drobno posiekany koperek. Dokładnie wymieszaj i gotuj dalej na małym ogniu.

W międzyczasie przygotuj zasmażkę. Na patelni rozpuść masło i dodaj do niego mąkę. Podsmażaj przez około minutę, a następnie dodaj do niego 4-5 łyżek wody z garnka z kapustą, tak aby rozrzedzić całość.

Gotową zasmażkę dodaj do kapusty, Całość dokładnie wymieszaj o gotuj jeszcze przez około 2-3 minuty. W razie potrzeby dopraw całość ponownie solą i pieprzem.

Młoda kapusta zasmażana najlepiej smakuje na ciepło, jako dodatek do wiosennego obiadu.

Zobacz też inne przepisy na dodatki do obiadu:

Sprawdź też nowe przepisy:



KOMENTARZE