Naleśniki na krokiety
Krokiety pojawiają się na naszych stołach z różnych okazji, a szczególnie często w okresie bożonarodzeniowym. Doskonale pasują do barszczu, chociaż idealnie sprawdzą się także roli samodzielnej przekąski. Warto jednak pamiętać, że farsz dobry farsz to tylko połowa sukcesu. A by był pełny, niezbędne są też dobre naleśniki na krokiety.
Ciasto na krokiety bez mleka – jak je zrobić?
Jeśli nie tolerujesz laktozy, wcale nie musisz zapominać o smaku naleśników. W takim wypadku mleko można zastąpić wodą i to najlepiej gazowaną, dzięki czemu naleśniki na krokiety będą delikatniejsze i lekko puszyste. Czasem w podobnym celu wykorzystuje się piwo, jednak należy pamiętać, że zmienia ono smak masy.
Chcąc zrobić ciasto na krokiety bez mleka warto również sięgnąć po mleko roślinne. Wybierz takie, które nie ma zbyt intensywnego aromatu (np. mleko owsiane) dzięki czemu nie zdominuje ono smaku krokietów.
Jak duże powinny być naleśniki na krokiety?
Wielkość naleśników bezpośrednio wpływa na wielkość krokietów. Jeśli będą zbyt małe, nie dość że finalnie krokiety będą mikroskopijne, to jeszcze ich uformowanie będzie wyjątkowo trudne.
Właśnie z tego względu wolę smażyć naleśniki na krokiety na nieco większej patelni niż zwykle, takiej która ma około 26-28 cm. W ten sposób praca będzie łatwiejsza, a po zawinięciu do środka brzegów naleśnika wciąż uzyskasz całkiem spore krokiety.
Dlaczego naleśniki na krokiety pękają?
Wiele osób skarży się, że w czasie zawijania krokietów, naleśniki rwą się lub pękają. Niestety, w takim wypadku uformowanie eleganckich krokietów i ich usmażenie jest bardzo trudne lub w ogóle niewykonalne. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.
Przede wszystkim zbyt cienkie mogą bardzo łatwo się przerwać w trakcie zawijania. Z tego względu smażąc naleśniki na krokiety należy wylać na patelnię nieco więcej masy niż robi się to w przypadku tradycyjnych naleśników. Te na krokiety powinny być grubsze, aby dobrze utrzymały farsz, nie przesiąkły i nie porwały się przy zawijaniu.
A co jeśli naleśniki pękają? Najczęściej dzieje się tak kiedy są one zbyt grube. W tym wypadku potrzeba sporo wyczucia, aby znaleźć złoty środek pomiędzy zbyt małą a zbyt dużą ilością ciasta na patelni. Dobrze jest przeprowadzić kilka testów zwijania, aby wiedzieć czy krokiety będą dobrze się zwijać. Warto również wiedzieć, że naleśniki mogą pękać jeśli wyschną za bardzo. Nie pozwól stać im zbyt długo bez przykrycia, a problem nie powinien wystąpić.
Z jakim wyprzedzeniem można przygotować naleśniki na krokiety?
Niestety, naleśniki mają to do siebie, że dosyć szybko obsychają. Zwłaszcza jeśli są cienkie. Naleśniki na krokiety są nieco grubsze niż tradycyjne, jednak nie zmienia to faktu, iż także i one obeschną po jakimś czasie od usmażenia. W takiej sytuacji zaczną się kruszyć, a zwinięcie z nich ładnych krokietów może okazać się bardzo trudne jeśli nie niewykonalne.
Jeśli chcesz przygotować naleśniki z wyprzedzeniem, pamiętaj aby dobrze je zabezpieczyć np. obwijając je szczelnie folią spożywczą. W takiej formie wytrzymają w lodówce 1-2 dni. Jeśli chcesz przechowywać naleśniki dłużej, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zamrożenie ich.
Czy naleśniki na krokiety można mrozić?
Tak samo jak te klasyczne, także i naleśniki na krokiety nadają się do mrożenia. Można przygotować je z wyprzedzeniem, a następnie złożyć i zamrozić po wcześniejszym przełożeniu do pojemnika lub specjalnego woreczka do mrożenia. Aby mieć pewność, że nie posklejają się w trakcie mrożenia, można dodatkowo przełożyć je arkusikami papieru śniadaniowego.
Warto jednak mieć na uwadze, że zamrożone naleśniki stają się bardzo kruche i dosyć łatwo je połamać chociażby przekładając inne produkty w zamrażalce. Z tego względu uważam, że lepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze zawinięcie naleśników z farszem i mrożenie ich już w takiej formie. Można też nie bawić się w przygotowanie krokietów na raty i mrozić je już po usmażeniu.
Przepis na naleśniki na krokiety
Składniki na naleśniki na krokiety
- 350 g mąki
- 700 ml mleka
- 3 jajka
- 2 łyżki oleju
- Pół łyżeczki soli
Jak zrobić naleśniki na krokiety
Aby przygotować naleśniki do krokietów, rozpocznij od przesiania mąki do misy miksera. Następnie dodaj do niej mleko, jajka, olej oraz sól. Całość zmiksuj do momentu uzyskania jednolitej i gładkiej masy.
Idealne ciasto na naleśniki powinno być lejące i niezbyt gęste. Jeśli zanurzysz w nim łyżkę, masa powinna pokryć ją cienką warstwą. Gdyby okazało się, że jest zbyt gęsta, dodaj nieco mleka lub wody gazowanej. Do zbyt rzadkiej masy dodaj nieco mąki. Ciasto odstaw na pół godziny, aby odpoczęło.
Na patelni rozgrzej niedużą ilość oleju, tak aby ją tylko delikatnie natłuścić. Następnie wylej na nią porcję ciasta, która pokryje cienką warstwą całą powierzchnię patelni. Smaż krótko z obu stron, aby się zarumieniły. Do przewracania użyj szerokiej łopatki.
Pamiętaj, że naleśniki do krokietów powinny być nieco grubsze niż tradycyjne, aby utrzymały farsz. Jednocześnie, nie mogą być zbyt grube, gdyż będą się łamać w trakcie zawijania.