Dorsz w migdałach

Dorsz w migdałach

Dorsz w migdałach doskonale sprawdzi się nie tylko od święta. Będzie również ciekawym urozmaiceniem codziennych obiadów. Z pewnością zasmakuje nawet tym, którzy niezbyt przepadają za daniami z ryb.

Jaka ryba na święta?

Na świątecznych stołach najczęściej goszczą karpie, chociaż wiele osób nie przepada za nimi ze względu na ich charakterystyczny, mulisty smak. Dorsz w migdałach będzie dla niego świetna alternatywą, chociaż oczywiście nie jedyną. Na wigilijnym stole doskonale sprawdzą się również pstrągi, łososie, sandacze, halibuty lub tołpygi.

Czym można opanierować rybę?

Migdały to tylko jeden ze sposobów na opanierowanie ryby i wcale nie musisz ograniczać się wyłącznie do tradycyjnej bułki tartej. Do przygotowania panierki doskonale nadadzą się również inne rodzaje orzechów, płatki owsiane, słonecznik, pestki dyni oraz otręby. Abu urozmaicić smak panierki, dodaj do niej posiekane zioła lub startą skórkę z cytrusów.

Czy dorsz w migdałach może być zrobiony w piekarniku?

Jeśli uważnie liczysz kalorie lub po prostu zależy ci na czasie, możesz przygotować rybę w piekarniku. W ten sposób dorsz w migdałach nie pochłonie dodatkowego tłuszczu, a ty nie spędzisz mnóstwa czasu przy patelni. To także świetne rozwiązanie jeśli musisz przygotować większą liczbę porcji.

Aby zrobić dorsza w piekarniku, ułóż opanierowane kawałki ryby na płaskiej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zwróć uwagę, aby się nie dotykały oraz by nie były umoczone w zbyt dużej ilości jajka, które może łatwo się przypalić. Rybę piecz w temperaturze około 160-180 stopni, a czas dostosuj do grubości kawałków.

Dorsz w migdałach – czy można przygotować go z wyprzedzeniem?

Ryby mają to do siebie, że najlepiej smakują tuż po usmażeniu i nieszczególnie dobrze znoszą mrożenie. Z tego względu raczej nie radziłabym przygotowywać ich z wyprzedzeniem, aby odgrzać je tuż przed kolacją .

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie sobie smażenia ryb na ostatnią chwilę, a zamiast tego wcześniejsze przyszykowanie innych potraw.

A co jeśli ryby zostaną? Możesz przechowywać je w lodówce zapakowane w szczelny pojemnik przez około 2-3 dni. Aby je odgrzać, najlepiej będzie umieścić je na kilka minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury około 130 stopni. W ten sposób panierka znów stanie się lekko chrupiąca, ale nie zdąży się spalić.

dorsz w migdałach

Dorsz w migdałach – przepis

Składniki: dorsz w migdałach

  • 600 g polędwicy z dorsza (możesz zamienić go a inną, białą rybę)
  • 2 jajka
  • 4  łyżki mąki
  • ok. 100 g migdałów w płatkach
  • sól, grubo mielony pieprz
  • olej do smażenia
  • sok z połówki cytryny

Dorsz w migdałach – jak zrobić?

Podziel polędwicę z dorsza na 4 kawałki po około 150 g każdy. Oprósz je solą i pieprzem, a następnie skrop sokiem z cytryny i odstaw do lodówki na około 30 minut.

Jajka ubij lekko widelcem z dodatkiem niedużej ilości soli oraz pieprzu.

Zacznij panierować kawałki mąki. Najpierw obtocz ja w mące, następnie w jajku, a na samym końcu w migdałach. Zwróć uwagę, aby migdały pokryły całą rybę. Możesz je także lekko docisnąć, aby lepiej przywarły.

Smaż rybę na niedużej ilości oleju do uzyskania złocistego koloru z obu stron. Pamiętaj, że ogień nie może być zbyt duży, ponieważ w ten sposób spalisz orzechy, ale nie upieczesz ryby. Czas smażenia zależy od grubości ryby.

Zobacz też inne przepisy na Boże Narodzenie

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE