Pasta dyniowa

Pasta dyniowa

Z czym przygotować jesienne kanapki? W tym wypadku pasta dyniowa będzie wręcz doskonałym rozwiązaniem. Świetnie smakuje samodzielnie, chociaż z powodzeniem możesz podawać ją z przeróżnymi dodatkami: począwszy od warzyw, poprzez sery, a na wędlinach kończąc. Ta prosta pasta z dyni bardzo dobrze sprawdzi się również w roli dodatku do wytrawnych naleśników lub wrapów.

Jaka dynia będzie najlepsza na pastę?

W przypadku tego przepisu moim bezsprzecznym faworytem jest zawsze dynia hokkaido. Nie dość, że po upieczeniu ma lekko orzechowy, słodki smak. Dodatkowo miąższ ma kremową konsystencję i nie wymaga prawie żadnego wysiłku, aby zamienić ją w pastę. Warto również pamiętać, że dyni hokkaido nie trzeba obierać ze skórki, co już samo w sobie w mojej opinii wynosi ten rodzaj ponad wszystkie inne.

Który ser do pasty dyniowej wybrać?

Do poniższego przepisu użyłam dojrzewającego sera bursztyn, który również posiada lekko orzechowy smak, a tym samym fantastycznie komponuje się z dynią. Jeśli akurat nie masz go pod ręką, możesz sięgnąć po jakikolwiek inny dojrzewający ser – ważne, aby miał wyrazisty i dosyć intensywny aromat, który wyróżni się na tle innych składników pasty.

Do czego pasuje pasta dyniowa?

Jak już wspominałam wcześniej, jednym z najbardziej oczywistych zastosowań pasty jest przygotowanie z nią kanapek. Posmaruj pieczywo grubą warstwą i dodaj do niej ulubione dodatki, takie jak np. pieczone warzywa lub wędlina. Bardzo lubię również wykorzystywać tę pastę jako smarowidło do naleśników lub wrapów z tortilli.

Co ciekawe, pasta dyniowa może również stanowić świetną bazę do sosu do makaronu – w tym wypadku wystarczy dodać do niej trochę wody spod gotowania makaronu, tak aby ją nieco rozrzedzić. Potem już tylko makaron, nieco sera i oliwy i masz gotowy obiad.

Jak długo może być przechowywana pasta dyniowa?

Jedną z niewątpliwych zalet tej pasty jest fakt, że można przechowywać ją w lodówce stosunkowo długo. Przełóż ją do szczelnego pojemnika próżniowego, a z powodzeniem wytrzyma nawet do tygodnia. W teorii powinno dać się ją zamrozić, ale raczej nie radziłabym tego robić, bo po rozmrożeniu pasta może zmienić swoją konsystencję i mocno podejść wodą.

pasta dyniowa

Przepis: pasta dyniowa

Składniki: pasta dyniowa

  • 400 g dyni hokkaido
  • 180 g sera bursztyn (lub innego dojrzewającego)
  • 100 g pestek dyni
  • sok z połówki cytryny
  • duża szczypta cynamonu
  • sól, pieprz

Jak zrobić: pasta dyniowa

Dynię pokrój na ćwiartki, oczyść z pestek i włókien. Przełóż je na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do ok. 180 stopni. Piecz przez 15-20 minut, do momentu aż dynia będzie całkowicie miękka i lekko zrumieniona. Odstaw ją do przestudzenia.

Ser pokrój w dużą kostkę. Pestki dyni lekko upraż na suchej patelni, a następnie odstaw je na kilka minut, aby przestygły – pamiętaj, aby nie zostawiać ich na patelni, bo ta wciąż będzie ciepła, a pestki mogą się spalić.

Dynię, ser oraz pestki przełóż do robota kuchennego. Zmiksuj całość na gładką pastę. Dla uzyskania lepszej konsystencji możesz dodać do masy nieco wody. Dopraw pastę sokiem z cytryny, cynamonem, świeżo mielonym pieprzem oraz solą. Dokładnie wymieszaj.

Pasta dyniowa wytrzyma w lodówce nawet około tygodnia. Ważnym jest, aby przechowywać ją w lodówce, w szczelnie zamykanym pojemniku. Idealnie nadaje się do smarowania kanapek, ale możesz też wykorzystać ją do zrobienia różnego rodzaju przekąsek, wrapów i naleśników.

Zobacz też inne przepisy na pasty kanapkowe

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE