Paszteciki z kapustą

Paszteciki z kapustą

Proste, smaczne i szybkie do zrobienia – takie właśnie są te paszteciki z kapustą. Idealnie pasują do wigilijnego barszczu lub zupy grzybowej. Ponadto, doskonale sprawdzą się w roli świątecznej lub sylwestrowej przekąski. Z resztą wcale nie musisz czekać do świat, aby je przygotować. W końcu każda okazja jest dobra, aby zjeść coś pysznego, prawda?

Jak pozbyć się zapachu gotowanej kapusty?

Aby przygotować dobry farsz do pasztecików, musisz ugotować kapustę. Niestety, zapach gotowanej kapusty jest intensywny i dosyć długo utrzymuje się w mieszkaniu. Co zrobić, aby dom nie pachniał kapustą w czasie świąt lub imprezy? Oczywiście, warto włączyć okap lub uchylić okno w czasie gotowania, jednak czasem można je wspomóc naturalnymi metodami.

Chcąc pozbyć się zapachu gotowanej kapusty, sięgnij po… chleb razowy. Wystarczy wrzucić ją do garnka, aby złagodzić nieco intensywny aromat. Podobny efekt dają orzechy włoskie. A jeśli jest już po fakcie, wsyp na gorącą patelnię mieloną kawę. Po kilku minutach będzie po problemie.

Jak zawijać paszteciki z kapustą?

Paszteciki z tego przepisu można zwijać na kilka sposobów. Możesz skleić je w taki sposób jak zaproponowałam poniżej, ale dobrym sposobem będzie rozwałkowanie ciasta, rozłożenie na nim farszu, a następnie zwinięcie jak roladę i pokrojenie na plastry.

Możesz też pokroić ciasto na kwadraty, a później zlepić z nich wypełnione farszem trójkąty lub pierożki. Tak naprawdę każdy kształt będzie dobry o ile finalnie otrzymasz ciasto, które otacza nadzienie z kapusty.

Z czym podać paszteciki z kapustą?

Każdy kto próbował kiedyś tych pasztecików z pewnością wie, że niewiele trzeba, aby zmienić je w doskonałą przekąskę. Tak naprawdę można je podawać bez jakichkolwiek dodatków, a i tak ekspresowo znikną z talerzy.

Są też jednym z moich ulubionych dodatków do barszczu czerwonego – zarówno tego wigilijnego, jak i takiego bardziej codziennego. Bardzo lubię je również w roli dodatku do zupy grzybowej. A jak jada się je w waszym domu? Może z sałatką lub jakimś sosem? Chętnie poznam wasze pomysły!

Jak przechowywać paszteciki z kapustą?

Jeśli chcesz przechowywać paszteciki przez dłuższy czas, najważniejszym jest aby nie pozwolić im się zeschnąć. Mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej, jednak powinny być zabezpieczone folią spożywczą lub przełożone do zamykanego pojemnika.

Możesz też wstawić je do lodówki, ale też powinny być przełożone do pudełka. Koniecznie zadbaj o to, aby nie dostała się do nich wilgoć. Rozmoczone parą wodną ciasto będzie się rozpadać i wyglądać nieapetycznie.

Czy paszteciki z kapustą można mrozić?

Jak najbardziej, paszteciki doskonale znoszą mrożenie. Tak więc jeśli przygotowałeś ich za dużo i nie jesteś w stanie zjeść ich w krótkim czasie, przełóż do do zamrażalnika. W tym wypadku dobrze jest wstępnie zamrozić je na tacce, tak aby się nie dotykały. Dopiero gdy zamarzną, możesz przełożyć je specjalnego worka przygotowanego do zamrażania lub zamykanego pojemnika.

Jak podgrzać paszteciki z kapustą?

Zamrożone paszteciki można podgrzać na kilka sposobów. Oczywiście możesz je po prostu pozostawić na kilka godzin w temperaturze pokojowej. Jeśli jednak nie masz na tyle czasu, możesz rozłożyć je na blaszce i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury ok. 100 stopni. Po mniej więcej 10 minutach powinny się całkowicie rozmrozić, a ich skórka ponownie stać chrupiąca.

Oczywiście, w podobny sposób możesz podgrzać paszteciki na patelni pod przykryciem lub w mikrofalówce. W tym pierwszym przypadku możesz wlać na patelnię parę kropel wody. Z kolei do mikrofalówki warto wstawić kieliszek z wodą.

paszteciki z kapustą
Paszteciki z kapustą

Przepis na paszteciki z kapustą

Składniki na paszteciki z kapustą

Ciasto na paszteciki:

  • 250 g miękkiego masła
  • 30 g świeżych drożdży
  • 500 g mąki pszennej
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego lub śmietany 18%
  • 3 żółtka
  • duża szczypta soli

Nadzienie do pasztecików:

  • 500 g kapusty kiszonej
  • 2 średniej wielkości cebula
  • 2 listki laurowe
  • 3 kulki ziela angielskiego
  • 5 ziarenek pieprzu
  • 2 garści suszonych grzybów (np. podgrzybków lub prawdziwków)
  • olej do smażenia
  • sól, pieprz

Dodatkowo:

  • 1 jajko
  • 4 łyżki mleka

Jak zrobić paszteciki z kapustą

Przygotuj farsz:

Grzyby zalej niewielką ilością gorącej wody i odstaw je na 2-3 godziny do namoczenia. Następnie gotuj je w wodzie, w której się moczyły przez około 15-20 minut, do momentu aż będą miękkie. Po zagotowaniu, odcedź grzyby zachowując płyn w którym się gotowały. Następnie pokrój je na kilkucentymetrowe kawałki.

Kapustę z grubsza posiekaj, przełóż do garnka, zalej ją niedużą ilością wody, tak aby płyn lekko przykrył kapustę. Dodaj do niej ziele angielskie, liście laurowe oraz ziarenka pieprzu. Gotuj pod przykryciem, na niewielkim ogniu przez około 30-40 minut do momentu aż kapusta zmięknie. Następnie odcedź ją, wyjmując listki laurowe, ziele angielskie i pieprz.

Cebulę pokrój w drobną kostkę i zrumień ją na oleju. Pamiętaj, aby ogień nie był zbyt duży, gdyż w ten sposób cebula szybko się spali. Lepiej będzie dusić ją na niewielkim ogniu przez dłuższy czas aż lekko się zezłoci.

Do dużej miski przełóż kapustę. Dodaj do niej cebulę razem z tłuszczem oraz pokrojone grzyby. Całość dokładnie wymieszaj, dodając trochę wody, w której gotowały się grzyby. Uważaj, aby nie dodać jej zbyt dużo, bo farsz będzie zbyt wilgotny (resztę wody z gotowania grzybów możesz użyć do zupy grzybowej lub sosu). Dopraw farsz solą i pieprzem wedle uznania.

Przygotuj ciasto:

Wszystkie składniki na ciasto przełóż do robota kuchennego, a następnie zmiksuj je w trybie pulsacyjnym na tyle długo, aby dobrze się połączyły utworzyły jednolitą masę. Następnie przełóż je na stolnicę i szybko zagnieć kulkę.

Uformuj paszteciki:

Podziel ciasto na cztery części. Każdą z części rozwałkuj na prostokąt o grubości ok. 0,5-1 cm. Na środku ciasta wyłóż porcję farszu, następnie zlep brzegi ciasta, formując długi rulon. Pamiętaj, że farszu nie może być zbyt dużo, w przeciwnym razie nie będziesz w stanie złączyć brzegów. Tak samo postępuj z pozostałym ciastem.

Każdy rulon ciasta podziel na paszteciki o długości około 4 cm. Przełóż je na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, zachowując odstępy pomiędzy nimi. Każdy z pasztecików posmaruj jajkiem zmieszanym z mlekiem, dzięki czemu ładnie się zarumienią.

Paszteciki z kapustą piecz w temperaturze 180 stopni przez 20 minut. Możesz je podawać zarówno na zimno, jak i na ciepło. Doskonale sprawdzą się jako samodzielna przekąska lub dodatek do barszczu.

Zobacz też inne przepisy na przekąski

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE