Pasztet z jajkiem

Pasztet z jajkiem

W czasie świąt wielkanocnych na naszych stołach bardzo często pojawiają się pasztety oraz jajka. A gdyby tak połączyć ze sobą te dwa składniki? Pasztet z jajkiem jest pyszny, a do tego sprawdzi się również jako ozdoba stołu.

Czym doprawić pasztet z jajkiem?

Doprawiając pasztet należy uważać, aby nie przesadzić z ilością przypraw, które mogłyby zdominować aromat potrawy. To smak mięsa powinien odgrywać tutaj pierwsze skrzypce.

Doskonałym wyborem będzie papryka, gałka muszkatołowa oraz majeranek. Dodatkową porcję smaku zapewni cebula oraz czosnek. Pamiętaj również o tym, aby doprawić mięso na etapie gotowania – to równie ważne, co przyprawienie samej masy na pasztet.

Jakie mięso najlepiej nadaje się na pasztet z jajkiem?

Tak naprawdę ten rodzaj pasztetu można przygotować z różnego rodzaju mięs. Dziś prezentuję wam wariant z wieprzowiną, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w podobny sposób dopasować przepis na pasztet drobiowy.

Pamiętaj jednak, że pasztet nie może być zbyt suchy. W tym celu lepiej jest wybrać mięso, które ma widoczne kawałki tłuszczu. Warto również dodać do masy boczek lub podgardle, które sprawią że pasztet będzie bardziej kremowy.

Warto eksperymentować z rodzajami mięs, mieszając ze sobą różne kawałki drobiu, wołowiny i wieprzowiny. W ten sposób za każdym razem uzyskasz nieco inną, bardzo ciekawą kompozycję smakową.

Czym zastąpić jajka w tym przepisie?

Jajka, którymi „nadziewany” jest pasztet nie są oczywiście jedyną opcją. Pasztet z jajkiem widocznym po przekrojeniu pięknie prezentuje się na wielkanocnym stole, ale możesz zastąpić je również warzywami, suszonymi owocami lub orzechami. Będą doskonale smakować i pięknie prezentować się w pasztecie.

Z jakim wyprzedzeniem można przygotować pasztet z jajkiem?

Tego typu pasztety całkiem nieźle znoszą przechowywanie, dlatego też nie muszą być przygotowywane tuż przed podaniem. Pasztet z jajkiem możesz zrobić z jedno lub dwudniowym wyprzedzeniem. Możesz też zrobić go i stopniowo zjadać go przez kilka dni np. na kanapkach.

Warto jednak pamiętać o odpowiednim przechowywaniu – pasztet powinien znajdować się w chłodnym miejscu, a najlepiej w szczelnym pojemniku, co zabezpieczy go przed obsychaniem i wchłanianiem zapachu innych produktów, znajdujących się w lodówce.

Czy pasztet z jajkiem można mrozić?

Większość pasztetów można bez problemu zamrozić, jednak w przypadku pasztetu z jajkiem nie jest to najlepszy pomysł. Mięso dobrze znosi pobyt w zamrażarce, jednak jajka ugotowane na twardo już nie.

Pod wpływem niskiej temperatury żółtko oraz białko może zmienić swoją strukturę i konsystencję, przez co całość stanie się bardzo nieapetyczna. Jeśli po świętach zostanie ci pasztet, masz jeszcze przynajmniej kilka dni na jego zjedzenie.

Pasztet z jajkiem
Pasztet z jajkiem

Przepis na pasztet z jajkiem

Składniki na pasztet z jajkiem

Na keksówkę o wymiarach 28cm x 11cm

  • 600 g łopatki wieprzowej
  • 200 g surowego boczku
  • 2 listki laurowe
  • 3 kulki ziela angielskiego
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 średniej wielkości cebule
  • 2 łyżki oleju
  • 8 jajek
  • pól łyżeczki gałki muszkatołowej
  • ¼ łyżeczki sproszkowanej kolendry
  • słodka papryka – 1 łyżeczka
  • cząber – 1 łyżeczka
  • majeranek – 1 łyżeczka
  • Sól i pieprz do smaku

Dodatkowo:

  • Masło i bułka tarta (lub orzechy) do wysmarowania i wysypania foremki

Jak zrobić pasztet z jajkiem

Mięso oraz boczek pokrój w równe kawałki o średniej wielkości. Przerzuć je do garnka, dodaj ząbki czosnku, ziele angielskie oraz listki laurowe. Zalej mięso zimną wodą, tak aby było lekko przykryte. Gotuj je przez około 30 minut, a następnie wyłów mięso i czosnek i odstaw do przestudzenia. Pozostaw około 100 – 150 ml wody, w której gotowało się mięso.

Cebulę pokrój w drobną kostkę. Podsmaż na oleju do momentu aż się mocno zrumieni.

4 jajka ugotuj na twardo. Z pozostałych 4 jajek oddziel żółtka od białek.

Mięso zmiksuj w malakserze razem z czosnkiem, podsmażoną cebulą, żółtkami i wszystkimi przyprawami. Może to zająć dłuższą chwilę, ponieważ mięso powinno być bardzo dobrze rozdrobnione. Aby ułatwić sobie miksowanie i poprawić konsystencję masy, dodaj do niej wodę, w której gotowało się mięso. Rób to stopniowo, aby nie rozrzedzić jej zbyt mocno. Gdyby tak się stało, możesz dodać do mięsa nieco bułki tartej.

Białka jajek ubij na sztywną pianę. Partiami dodawaj ją do mięsa, delikatnie mieszając przy pomocy sylikonowej łopatce. Ręczne mieszanie pozwoli ci lepiej napowietrzyć masę i sprawi, że pasztet będzie delikatniejszy.

Keksówkę wysmaruj masłem, a następnie obsyp bułką tartą, strzepując jej nadmiar.

Wyłóż do foremki 1/3 masy. Następnie ułóż na niej jedno za drugim ugotowane jajka. Przykryj je pozostałą masą mięsną. Wyrównaj i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni. Piecz przez około 50 minut. Pasztet powinien ładnie się zrumienić.

Po wyjęciu z piekarnika pozostaw pasztet do wystygnięcia i dopiero wtedy pokrój go na plastry.

Zobacz też inne przepisy na Wielkanoc

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE