Ptysie
Co przygotować na tłusty czwartek zamiast pączków? Ptysie będą dla nich idealną alternatywą, zwłaszcza jeśli nie masz ochoty na deser smażony na głębokim tłuszczu. Dzisiaj proponuję wam niewielkie ptysie, które starczą na 1-2 kęsy – idealne, aby zaspokoić apetyt na słodkości, ale nie taka duże, aby mieć z tego powodu jakieś większe wyrzuty sumienia. Z resztą to idealne połączenie delikatnego kremu i lekko chrupiącego ciasta jest tak pyszne, że warto przygotowywać je zdecydowanie częściej niż tylko raz w roku.
Jakie ciasto nadaje się na ptysie?
Aby zrobić ptysie, musisz przygotować ciasto parzone, dokładnie takie, jak robi się w przypadku hiszpańskich churros, eklerów lub pączków hiszpańskich. Robi się je na zaparzanej mące, do której następnie stopniowo dodaje się jajka. Ten rodzaj ciasta w czasie pieczenia mocno wyrasta i staje się delikatnie chrupiące, co sprawia że ptysie są deserem jedynym w swoim rodzaju.
Piekąc ptysie, zwróć uwagę na to czy ciasto jest odpowiednio wysuszone. Ptysie nie mogą być wilgotne lub niedopieczone w środku. Czas pieczenia zależy w tym wypadku od tego, jak duże ptysie chcesz zrobić. W tym przepisie przygotowywałam raczej wersję mini, ale jeśli zrobisz je większe, koniecznie wydłuż czas pieczenia.
Jaki krem do ptysiów wybrać?
W przypadku ptysiów, krem jest równie istotny co ciasto. Dziś proponuję wam niezawodny przepis na krem na bazie śmietany i serka mascarpone, który świetnie sprawdzi się również do przełożenia ciast lub innych deserów.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w tym przepisie wykorzystać inny krem. Doskonale sprawdzi się np. krem budyniowy lub nieco cięższy krem maślany. Możesz również przygotować bezę szwajcarską lub pójść w absolutny minimalizm przekładając ptysie po prostu bitą śmietaną.
Pamiętaj, że ten przepis jest podatny na różnego rodzaju modyfikacje. Do kremu możesz śmiało dodać np. owoce, czekoladę lub orzechy. Wszystko zależy od twojej wyobraźni.
Z jakim wyprzedzeniem można upiec ciasto?
Jedną z największych zalet tego deseru jest fakt, że można przygotowywać go etapami, rozkładając sobie pracę na kilka dni. Jeśli ptysie po upieczeniu będziesz przechowywać w suchym pojemniku, gdzie nie będą narażone na zawilgnięcie, spokojnie mogą poczekać na nadzianie kremem nawet 2-3 dni. W żaden sposób nie powinno to wpłynąć na finalny efekt.
Co zrobić, żeby ptysie nie opadły?
Jeśli twoje ptysie po upieczeniu mocno opadają, może mieć to kilka przyczyn. Po pierwsze ciasto, przed wyciśnięciem na blaszkę powinno być dobrze schłodzone, co pozwoli zachować mu kształt. Po drugie, piekarnik do którego wkładasz ciasto musi być dobrze nagrzany, a w czasie pieczenia nie powinno się go otwierać.
Ostatnią przyczyną opadania ptysiów, może być ich niedostateczne wysuszenie – czasem warto nawet potrzymać je w piekarniku kilka minut dłużej, aby mieć pewność, że wnętrze nie będzie wilgotne. Warto również studzić je w piekarniku, przy uchylonych drzwiczkach, co sprawi, że nie zafundujemy ptysiom „szoku termicznego”.
Jak przechowywać ptysie?
Największym wrogiem ptysiów jest bez wątpienia wilgoć, ponieważ to ona sprawia, że ciasto rozmięka i traci swoją wyjątkową konsystencję. Właśnie z tego względu, po nadzianiu lepiej nie przechowywać ich bardzo długo – już nawet po kilku godzinach, ciasto parzone może stracić swoją chrupkość.
Jak już wspominałam wyżej, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie upieczonych ptysiów w szczelnie zamkniętym pojemniku, a napełnienie ich kremem dopiero wtedy, gdy planujemy je podać. Jeśli przygotowane z wyprzedzeniem ptysie są zbyt twarde, wstaw je na krótko do piekarnika razem z miseczką wody. Po kilku minutach w takiej saunie powinny być jak świeżo upieczone.
Przepis na ptysie
Składniki na ptysie
na ok. 30 małych ptysiów
Ciasto na ptysie:
- 250 ml wody
- 90 g masła
- 150 g mąki tortowej
- 4 jajka
Krem do ptysiów:
- 250 ml śmietany 36%
- 250 g serka mascarpone
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 łyżeczka pasty waniliowej
Dodatkowo:
- cukier puder do oprószenia ptysiów
Jak zrobić ptysie?
Rozpocznij od przygotowania ciasta na ptysie. W średniej wielkości garnku zagotuj wodę razem z masłem.
Gdy woda będzie wrząca, a masło się całkowicie rozpuści, dodaj do niej przesianą przez sitko mąkę pszenną, a następnie zacznij szybko mieszać całość, nie zdejmując garnuszka z ognia. Szybko powinna powstać gęsta masa, którą należy gotować jeszcze około 3 minut, uważając aby ciasto się nie przypaliło.
Następnie zdejmij garnek z ognia i zacznij dodawać do niego po jednym jajku, dodając kolejne kiedy poprzednie zostanie już wmieszane do ciasta. Na tym etapie przyda się mikser, który znacznie ułatwi wyrabianie ciasta. Gotowe ciasto na ptysie powinno być gęste, jednolite i lekko lśniące.
Przełóż masę do rękawa cukierniczego, a następnie na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia wyciskaj niewielkie, okrągłe porcje ciasta o średnicy ok. 2-3 cm. Zwróć uwagę, aby ptysie nie były zbyt blisko siebie, bo w tracie pieczenia wyrosną i mogą się posklejać.
Wstaw ptysie do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piecz przez około 20 minut. Po upieczeniu odstaw je do całkowitego wystudzenia.
W międzyczasie przygotuj krem do ptysiów. Pamiętaj aby użyć bardzo mocno schłodzonej śmietany oraz serka. Zacznij od ubicia śmietany na sztywno (uważaj, aby nie zrobiło się z niej masło). Następnie zacznij stopniowo dodawać do niej serek mascarpone, pastę waniliową oraz cukier puder. Miksuj całość na niskich obrotach, do momentu aż powstanie jednolity, gęsty krem. Przełóż go do rękawa cukierniczego i do momentu użycia przechowuj w lodówce.
Wystudzone ptysie przekrój na pół. Do każdego z nich wyciśnij porcję kremu śmietankowego. Przykryj drugą połówką ptysia, a na samym końcu oprósz wszystkie solidną porcją cukru pudru.