Sernik tiramisu

Sernik tiramisu

W moim świecie, sernik i tiramisu to dwa oddzielne desery, ale kiedy połączy się je w jednej pyszności, powstaje prawdziwe cudo. Ten wspaniały sernik tiramisu to rewelacyjne połączenie puszyste i kremowej masy na bazie mascarpone lekkim biszkoptem oraz kawowym smakiem tiramisu.

Ten deser jest tak pyszny, że powinien mieć klauzulę „jedz na własne ryzyko” – kiedy go spróbujecie, będziecie chcieli zjeść całą blachę! Ale bez obaw, przepis jest prosty i łatwy do wykonania, nawet dla początkujących w kuchni. Doskonale sprawdzi się na co dzień, ale też będzie gwiazdą świątecznego stołu lub rodzinnych imprez.

Jaki ser na sernik wybrać?

Do sernika możemy wybrać wiele różnych rodzajów sera, ale w większości przypadków najlepiej sprawdzi się twaróg, który ma odpowiednią konsystencję i dobrze się nadaje do wypieku. Serniki można także robić z serami kremowymi, takimi jak mascarpone czy philadelphia, które dodają aksamitnej konsystencji i delikatnego smaku. W przypadku sernika tiramisu, warto dodać do masy ser mascarpone, który jest jednym z głównych składników włoskiego deseru i połączy się w nim doskonale z kawowym smakiem.

Czym zastąpić amaretto?

Amaretto to likier migdałowy, który jest jednym z kluczowych składników w tiramisu, nadając mu oryginalny smak i aromat. Inne opcje to likier kawowy, koniak lub brandy.. Jeśli w ogóle nie chcemy używać alkoholu, można po prostu pominąć amaretto i dodać do tiramisu więcej kawy lub kakao, aby wzbogacić smak deseru. Dobrym pomysłem będzie również użycie aromatu migdałowego (samodzielnie lub zmieszanego z alkoholem), który nada masie charakterystyczny smak.

Jaka kawa sprawdzi się najlepiej na sernik tiramisu?

Najlepszą kawą do tiramisu jest mocna i aromatyczna kawa espresso lub mocno zaparzona kawa z kawiarki. Jeśli nie masz pod ręką takiej kawy, możesz zastąpić ją zwykłą kawą rozpuszczalną, ale warto pamiętać, że będzie ona mniej aromatyczna i intensywna niż espresso. Ważne jest także, aby kawa była dobrze schłodzona przed użyciem w tiramisu.

Jak długo można przechowywać sernik tiramisu?

Sernik z tego przepisu powinien wytrzymać w lodówce około 3-4 dni. Warto jednak pamiętać, że im dłużej sernik stoi w lodówce, tym bardziej traci na jakości i świeżości smaku, dlatego najlepiej spożyć go jak najszybciej po przygotowaniu. Przed przechowywaniem warto także zabezpieczyć sernik przed wysychaniem, przykrywając go folią spożywczą lub szczelnie zamkniętą pokrywką.

sernik tiramisu
sernik tiramisu

Przepis na sernik tiramisu

Składniki na sernik tiramisu

Biszkopt:

  • 6 jajek
  • 60 g mąki pszennej
  • 4 łyżki kakao
  • płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 50 g drobnego cukru

Masa serowa:

  • 750 g twarogu na sernik
  • 250 g mascarpone
  • 80 g cukru pudru
  • 400 ml śmietanki 36%
  • 10 g cukru waniliowego
  • łyżeczka pasty waniliowej lub kilka kropel aromatu waniliowego
  • 20 g żelatyny
  • 4-5 łyżek wrzątku

Bita śmietana:

  • 200 ml śmietanki 36%
  • 2 łyżeczki cukru pudru
  • 1 opakowanie śmietan-fixu (9 g)

Dodatkowo:

  • 4 kostki czekolady mlecznej
  • 250 ml espresso
  • 100 ml likieru amaretto

Jak zrobić sernik tiramisu?

Przygotowanie biszkoptów

Rozpocznij od przygotowania biszkoptów. Oddziel białka od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę, a następnie dodaj do nich cukier i cukier waniliowy. Całość ubijaj mikserem na wysokich obrotach, tak aby piana stała się lśniąca, następnie zacznij dodawać po jednym żółtku nie przerywając miksowania. Gdy masa będzie gotowa, dodaj do niej przesianą przez sitko mąkę wymieszaną z kakao i proszkiem do pieczenia. Całość dokładnie wymieszaj, tak aby w cieście nie pozostały żadne grudki.

Przygotuj dwie brytfanki o wymiarach ok. 25×32 cm. Wyłóż je papierem do pieczenia, a następnie wyłóż do każdej z nich połowę masy na biszkopt. Rozsmaruj delikatnie, tak aby powstała równa warstwa. Oba ciasta piecz w 160 stopniach przez ok. 20 minut lub do tzw. suchego patyczka. Gdy biszkopty będą gotowe, odstaw je do całkowitego wystudzenia.

Przygotowanie masy serowej na sernik tiramisu

W międzyczasie przygotuj masę na sernik tiramisu. Twaróg zmiksuj z mascarpone, oboma rodzajami cukru oraz pastą waniliową, tak aby powstała jednolita masa. Ubij śmietankę, a następnie delikatnie wymieszaj ją z masą serową na niskich obrotach miksera.

Żelatynę zalej niewielką ilością zimnej wody i odstaw ją do napęcznienia. Po około 3-4 minutach wymieszaj ją z wrzątkiem, tak aby całkowicie się rozpuściła. Następnie wlej żelatynę do przygotowanej wcześniej masy serowej. Całość dokładnie wymieszaj.

Dekoracja i złożenie ciasta

Wymieszaj espresso z likierem amaretto. Następnie nasącz nim oba biszkopty. Przełóż jeden z nich do foremki, w której wcześniej się piekł. Wylej na niego przygotowaną masę serową, a następnie przykryj całość drugim biszkoptem.

Śmietankę potrzebną do dekoracji ubij na sztywno z cukrem i śmietan-fixem. Rozsmaruj ją na wierzchu ciasta. Przy pomocy rękawa cukierniczego, możesz też wycisnąć kilka ozdobnych rozetek. Na samym końcu udekoruj sernik tiramisu czekoladą startą na tarce o drobnych oczkach. Odstaw ciasto do stężenia do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.

Zobacz też inne przepisy na ciasta

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE