Śledzie gajowego
Planując świąteczne lub imprezowe przekąski, koniecznie zaplanuj śledzie gajowego. Goście zawsze się nimi zajadają, a ich przygotowanie jest bajecznie proste. Jeśli do tej pory nie próbowałeś połączenia grzybów i śledzi, musisz szybciutko nadrobić zaległości. Gwarantuję, że nie raz powrócisz do tego przepisu.
Z jakim wyprzedzeniem zrobić śledzie gajowego?
Przygotowując śledzie warto wziąć pod uwagę, że smakują dużo lepiej jeśli będą miały szansę przegryźć się przez parę dni. Z tego powodu najlepiej będzie zrobić je przynajmniej z 2-3 dni przed planowanym podaniem. Dzięki temu wszystkie smaki będą miały szansę znacznie lepiej się połączyć, a całość będzie intensywniejsza.
Jak moczyć śledzie?
W tym przepisie wykorzystuję śledzie marynowane w occie (np. śledzie wiejskie) które nie wymagają moczenia. Jeśli jednak wolisz śledzie solone, możesz po nie sięgnąć. Pamiętaj jednak, że większość z nich wymaga moczenia, aby były nieco bardziej delikatne w smaku.
Śledzie najczęściej moczy się w wodzie przez co najmniej 6-8 godzin zwykle zmieniając wodę po kilku godzinach. Co ciekawe, śledzie będą delikatniejsze jeżeli wodę zastąpisz mlekiem lub wodą gazowaną. Pamiętaj, że w każdym przypadku płyn, w którym moczysz ryby powinien być zimny.
Jak podawać śledzie gajowego?
Śledzie z poniższego przepisu wręcz idealnie nadają się na sylwestrową lub bożonarodzeniową przekąskę. Są na tyle smaczne, że można podawać je solo lub ewentualnie z niewielkimi kromkami dobrego pieczywa.
Jeśli jednak masz ochotę zaszaleć nieco bardziej, niech te śledzie staną się elementem większego talerza przekąsek. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie kilku różnych rodzajów śledzi, tak aby goście mogli wybrać swój ulubiony smak. Świetnym pomysłem będą również śledzie korzenne, śledzie w śmietanie, śledzie z suszonymi pomidorami lub śledzie z orzechami.
Jak długo można przechowywać śledzie?
Przekąski śledziowe mają to do siebie, że bardzo szybko znikają ze stołu. Jeśli jednak zrobiłeś ich nieco za dużo, możesz z powodzeniem przechowywać je w lodówce nawet przez tydzień. Ważnym jest, aby umieścić je w szczelnie zamykanym słoiczku lub pojemniku, dzięki czemu śledzie nie będą obsychać, a ich aromat nie przeniknie do innych potraw.
Przepis na śledzie gajowego
Składniki na śledzie gajowego
- 4-5 płatów matjasów
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- duża garść suszonych grzybów
- 4-5 suszonych śliwek
- szczypta cynamonu
- świeżo mielony pieprz
- łyżeczka miodu
- 3 łyżki oleju
Jak zrobić śledzie gajowego
Namoczone śledzie pokrój na kawałki o szerokości około 2 cm. Przełóż je do miski i odstaw na bok.
Suszone grzyby gotuj przez około 30 minut w niedużej ilości wody. Gdy zmiękną, odcedź je, a następnie z grubsza posiekaj (wodę z grzybów możesz wykorzystać do zrobienia zupy grzybowej).
Cebulę pokrój w piórka, a następnie przełóż ją na rozgrzaną patelnię z olejem. Duś ją do momentu aż cebula zmięknie i się zrumieni. Na około minutę przed końcem smażenia, dodaj do cebuli czosnek pokrojony w cienkie plasterki.
Śliwki pokrój w cienkie paseczki.
Do miski ze śledziami dodaj cebulę z olejem na którym się smażyła, śliwki oraz grzyby. Całość dopraw pieprzem, cynamonem oraz miodem. Dodaj także dodatkową 1-2 łyżki oleju. Dokładnie wymieszaj śledzie gajowego, a następnie przełóż je do słoika. Najlepiej będzie jeśli „przegryzą się” w lodówce przez około 2-3 dni.