Śledzie po kaszubsku

Śledzie po kaszubsku

Jeśli chodzi o proste przekąski, śledzie po kaszubsku z pewnością muszą plasować się na szczycie listy. Duszona cebula, sos pomidorowy i ryba to fantastyczne połączenie, które idealnie sprawdza się nie tylko w święta, ale też w na różnego rodzaju imprezach. Pamiętaj jedynie, aby przygotować je z odpowiednim wyprzedzeniem, bo najlepiej smakują, jeśli będą mogły przegryźć się przez minimum 1-2 dni.

Dlaczego moczy się śledzie?

Większość śledzi dostępnych na naszym rynku to tradycyjne śledzie solone, które mogą sprawić, że przygotowywana z nich potrawa będzie wyjątkowo słona. Właśnie z tego względu płaty ryby warto skosztować na samym początku, a następnie wymoczyć w wodzie lub mleku przez kilka godzin. W ten sposób śledzie staną się delikatniejsze

Jeśli do zrobienia śledzi po kaszubsku używasz np. śledzi w occie właściwie możesz pominąć ten krok i przejść już bezpośrednio do krojenia filetów. Pamiętaj tylko, aby wcześniej ich skosztować.

Jak zrobić śledzie na świąteczny stół?

Oczywiście, śledzie to jedna z tradycyjnych przekąsek na bożonarodzeniowym stole. Można je zaserwować jako sałatkę lub tradycyjne śledzie pod pierzynką. Ja jednak wolę przygotować je w kilku prostych wersjach, tak aby każdy mógł wybrać smak, który najbardziej mu odpowiada. Miłośnicy tradycji z pewnością polubią śledzie w śmietanie. Doskonałym pomysłem będą również śledzie korzenne, w musztardzie lub śledzie gajowego. Jeśli chcesz postawić na nieco bardziej urozmaiconą wersję, wybierz śledzie z suszonymi pomidorami lub śledzie z orzechami i śliwkami.

Czy śledzie po kaszubsku można mrozić?

Śledzie z poniższego przepisu są tak smaczne, że raczej mało prawdopodobnym jest, abyś musiał martwić się resztkami. Jeśli jednak tak się stanie, pamiętaj że możesz je zamrozić. W przypadku śledzi po kaszubsku sos dobrze zniesie niską temperaturę i nie rozwarstwi się po rozmrożeniu, tak jak mogłoby to się stać w przypadku śledzi w śmietanie.

Jak długo można przechowywać śledzie po kaszubsku

Jeśli zostanie ci nieco śledzi, pamiętaj że wcale nie musisz od razu wrzucać ich do zamrażalnika. Marynowane śledzie mają to do siebie że doskonale znoszą przechowywanie. Przełóż je do szczelnie zamykanego słoika lub pojemnika, a następnie wstaw do lodówki. Mogą tam spędzić nawet do dwóch tygodni. Pamiętaj jedynie, aby przykryć je sosem, dzięki czemu ryba nie będzie obsychać.

śledzie po kaszubsku
Śledzie po kaszubsku

Przepis na śledzie po kaszubsku

Składniki na śledzie po kaszubsku

  • 6 płatów śledziowych (matiasów)
  • 4-5 łyżek koncentratu pomidorowego
  • 6-7 suszonych śliwek (opcjonalnie)
  • 3 średniej wielkości cebule
  • łyżka cukru
  • 4 łyżki octu
  • 3 listki laurowe
  • 4 kulki ziela angielskiego
  • płaska łyżeczka gorczycy
  • olej do smażenia

Jak zrobić śledzie po kaszubsku

Jeśli używasz mocno solonych filetów śledziowych, namocz je przez kilka godzin w wodzie lub mleku, aby nabrały delikatniejszego smaku.

Wymoczone śledzie pokrój na kilkucentymetrowe kawałki.

Cebulę pokrój w piórka, a następnie podsmaż ją na oleju, aby zmiękła i lekko się zrumieniła. Po tym czasie dodaj do niej cukier i koncentrat pomidorowy. Smaż około minutę, a następnie wlej na patelnię ocet. Dodaj również ziele angielskie, liście laurowe i gorczycę. Całość podsmażaj jeszcze 3-4 minuty.

Śliwki pokrój w paski i dodaj do cebuli z koncentratem.

W słoikach układaj warstwowo śledzie oraz masę cebulową. Postaraj się, aby słoiczki były szczelnie wypełnione. Zamknij dokładnie i wstaw do lodówki na minimum 24 godziny, a najlepiej na 2-3 dni.

Zobacz też inne przepisy na śledzie

Zobacz też nowe przepisy:



KOMENTARZE