Szybkie pączki bez wyrastania

Szybkie pączki bez wyrastania

Jak pogodzić tłustoczwartkową tradycję i nieustanny brak czasu? Przepis na szybkie pączki bez wyrastania, przygotowywania zaczynu i całej masy roboty, może ci bardzo pomóc. Dzięki niemu możesz cieszyć się smakiem domowych pączków i to bez wielogodzinnego czekania na to aż ciasto odpowiednio wyrośnie, a potem znów wyrośnie itd. W tym wypadku cały sekret tkwi w odpowiedniej kolejności mieszania składników oraz ich temperaturze. Efekt? Pyszne i puszyste pączki – dokładnie jak te, przygotowywane tradycyjną metodą.

Czym nadziać pączki?

W przypadku domowych pączków mamy mnóstwo możliwości w kwestii nadzienia. Tradycjonaliści z pewnością wybiorą dżemy lub konfitury, spośród których moim faworytem jest ten różany. Doskonale sprawdzą się również inne dżemy owocowe i powidła.

Dobrym pomysłem będzie również postawienie na krem budyniowy, czekoladowy lub orzechowy. W znacznie mniej tradycyjnej wersji możesz zdecydować się na bitą śmietanę jednak tę powinno się wkładać do całkowicie zimnych pączków i to najlepiej na krótko przed ich podaniem.

Kiedy nadziewać pączki?

W kwestii nadziewania pączków mamy dwie szkoły: jedni nadziewają je przed smażeniem inni już po. Tak na dobrą sprawę obie są prawidłowe i zależą od indywidualnych preferencji. Osobiście uważam, że zdecydowanie łatwiej robić to już po usmażeniu, przy pomocy rękawa cukierniczego z odpowiednią końcówką do nadziewania. Ta metoda będzie też lepsza, jeśli chcesz przygotować naprawdę szybkie pączki. Nie musisz tracić czasu na dodatkowe nadziewanie i formowanie surowych pączków z czym jest trochę więcej zabawy niż z wyciśnięciem nadzienia do gotowych słodkości.

Na czym usmażyć szybkie pączki?

Tradycyjnie pączki smaży się na smalcu. Nie stanie się jednak nic strasznego, jeśli postawisz na bardziej neutralną opcję, czyli olej roślinny np. słonecznikowy lub rzepakowy. Pamiętaj jednak, aby sięgnąć po olej który nadaje się do smażenia i ma wysoką temperaturę dymienia, co pozwoli na jego dłuższe podgrzewanie.

W czasie smażenia zwróć uwagę na to, aby olej nie rozgrzał się za bardzo – jeśli zacznie dymić, jest to znak że się pali i że zaczynają wytwarzać się w nim szkodliwe substancje. Pamiętaj również, że zbyt mocno rozgrzany olej sprawi, że pączki będą spalone z zewnątrz, ale wciąż surowe w środku.

Jak długo smażyć pączki?

Kiedy smażysz szybkie pączki, możesz pominąć lub przyspieszyć wiele etapów, ale w przypadku smażenia czas jest bezwzględny – nie pominiesz tego etapu, ani nie przyspieszysz. Średniej wielkości pączki smaży się około 2 minut na każdą ze stron, do momentu aż skórka ładnie się zezłoci. Tak jak wspominałam wcześniej – zwróć uwagę na temperaturę oleju, żeby pączki usmażyły się na wskroś.

Jak przechowywać pączki żeby zachowały świeżość?

Staram się nie pozostawiać pączków bez przykrycia, aby nie stały się czerstwe i zeschnięte. Jeżeli nie zjadasz ich natychmiast (lub krótko po usmażeniu), przełóż je do papierowej torby, na paterę z kloszem lub po prostu do zamykanego pojemnika. Warto pamiętać, że pączki można również mrozić. W takiej sytuacji, po wyjęciu z lodówki wystarczy wrzucić je na kilka minut do piekarnika i znów będą pyszne.

szybkie pączki bez wyrabiania
szybkie pączki bez wyrabiania

Przepis na szybkie pączki bez wyrastania

Składniki na szybkie pączki bez wyrastania

  • 35 g drożdży
  • 250 ml mleka
  • 500 g mąki
  • 60 ml oleju
  • 4 żółtka
  • 70 g masła
  • 3 łyżki cukru

Dodatkowo:

  • smalec do smażenia (ew. olej)
  • dżem do nadziania pączków
  • cukier puder do posypania

Jak zrobić szybkie pączki bez wyrastania

Do miski wsyp rozkruszone drożdże i dodaj żółtka. Ucieraj całość przez kilka minut do momentu aż wszystko się połączy: drożdże się rozpuszczą, a jajka staną się puszyste. Następnie zacznij stopniowo zacznij dodawać mąkę przesianą przez sitko, miksując wszystko cały czas.

W międzyczasie podgrzej mleko z dodatkiem oleju, masła i cukru. Mleko nie powinno być wrzące, ale na tyle ciepłe, aby masło się w nim rozpuściło. Gdy będą gotowe, możesz zacząć dodawać ciepły płyn do mąki z jajkami. Cały czas miksuj ciasto. Wyrabiaj do momentu aż wszystko będzie jednolite, gładkie i lśniące.

Wyrobione, ciasto podziel na lekko spłaszczone kulki o wadze ok. 50-60 gramów. Nie musi dodatkowo wyrastać. Aby ułatwić sobie pracę, możesz posmarować dłonie olejem. Odstaw pączki na blat oprószony mąką, przykryj szmatką i odczekaj około 15 minut (pod koniec formowania pączków, pierwsze będą już nadawać się do smażenia).

W międzyczasie rozgrzej tłuszcz w garnku lub głębokiej patelni. Smaż pączki partiami po kilka sztuk na raz, do momentu aż się zrumienią z obu stron. Gdy będą gotowe, przełóż je na półmisek wyłożony papierowym ręcznikiem.

Gdy pączki lekko przestygną, nadziej je ulubionym dżemem lub marmoladą. Na sam koniec oprósz je sporą ilością cukru pudru.

Zobacz też inne przepisy na tłusty czwartek:

Zobacz też nowe przepisy:



KOMENTARZE