Wigilijna zupa grzybowa
Co króluje na waszym świątecznym stole? Barszczy czy też wigilijna zupa grzybowa? Muszę powiedzieć, ze zawsze mam ten dylemat i najchętniej serwowałabym obie. Jeśli wybieracie grzybową, mam dla was przepis idealny: jest łatwa do zrobienia, wyjątkowo aromatyczna o głębokim i intensywnie grzybowym smaku. Wystarczy zaledwie kilka prostych dodatków, aby zamienić ją w naprawdę eleganckie danie. W sam raz na początek wigilijnej kolacji.
Wigilijna zupa grzybowa z suszonych grzybów czy świeżych?
Przed tym wyborem staję niemal każdego roku. Jednak wbrew pozorom nie jest on trudny. Jeśli o mnie chodzi, wigilijna zupa grzybowa powinna być zawsze przygotowywana z suszonych grzybów. O tej porze roku łatwiej je dostać, a dodatkowo jest dobrą okazją, aby wykorzystać zapasy, jakie mój tata zrobił w czasie tych wszystkich jesiennych grzybobrań.
Co więcej, suszone grzyby mają znacznie bardziej intensywny i skoncentrowany smak. To właśnie z nich najłatwiej jest ugotować aromatyczną i esencjonalną czystą zupę grzybową. Oczywiście da się ją zrobić ze świeżych grzybów, jednak to już nie będzie ta sama zupa.
Ile suszonych grzybów na zupę?
Szczerze mówiąc w przypadku wigilijnej zupy grzybowej wyznaję zasadę im więcej grzybów tym lepiej. Zwykle dorzucam je hojną ręką, aby wywar był naprawdę aromatyczny i bardzo intensywny. Przy robienie zupy z 2-3 litrów wody takim minimum będzie mniej więcej 100 g, jednak spokojnie tę ilość można nawet podwoić. Gwarantuję, że nie pożałujecie.
Wigilijna zupa grzybowa – z jakim wyprzedzeniem można przygotować?
Robienie tej zupy grzybowej dobrze jest zacząć przynajmniej dzień przed wigilią. Nie musisz jej od razu gotować, ale warto już wtedy namoczyć grzyby i pozostawić je w wodzie na całą noc.
Jeśli chcesz zaoszczędzić nieco czasu w wigilię możesz przygotować zupę z wyprzedzeniem. Przechowywana w lodówce spokojnie wytrzyma kilka dni.
Jaki makaron do zupy grzybowej wigilijnej?
W moim domu króluje zupa grzybowa z uszkami, ale wiem że w wielu domach serwuje się ją z makaronem. O tym jaki rodzaj wybrać, najpewniej decydują wasze rodzinne tradycje. Wiele osób decyduje się na przygotowanie domowego makaronu. Dobrym wyborem będą również łazanki lub klasyczny, kupny makaron – grubszy (np. tagliatelle lub papardelle) albo bardziej klasyczny typu nitki.
Wigilijna zupa grzybowa – z czym podać?
Tak jaka wspominałam wcześniej, jednym z najbardziej klasycznych dodatków do tej zupy jest makaron. Ale na tym nie kończą się wasze opcje. Ja najczęściej serwuję uszka i także w tym wypadku możecie wybrać różne nadzienia: z grzybami, z pieczarkami lub z kapustą i grzybami. Dobrym wyborem będą także pierogi lub krokiety. A jeśli masz ochotę na coś konkretniejszego, przygotuj paszteciki z grzybami lub z mięsem, które mogą także sprawdzić się w roli wyjątkowo smacznej, świątecznej przekąski.
Czy można zamrozić zupę grzybową
Dla wszystkich tych, którzy nagotowali za dużo zupy na święta mam doskonałą wiadomość – z powodzeniem możecie ją zamrozić i pod żadnym pozorem nie ważcie się jej wylewać. W końcu to mnóstwo smaku! Pamiętaj jednak, aby nie mrozić jej w szklanych pojemnikach (np. w słoikach), bo te pod wpływem rozszerzającego się płynu mogą popękać. Lepszym wyborem będą plastikowe pudełka lub po prostu woreczki przeznaczone do zamrażania.
Dobrym sposobem będzie również zamrożenie niedużej ilości zupy w pojemniku do kostek lodu. Co ważne, nie musisz przechowywać ich cały czas w tym pojemniku. W ten sposób będziesz mógł ją wykorzystać do wzbogacenia smaku innych zup, sosów lub gulaszu. Już nawet jedna lub dwie kostki mogą zrobić sporą różnicę.
Wigilijna zupa grzybowa – przepis
Składniki: wigilijna zupa grzybowa
- 180 g suszonych grzybów (np. podgrzybków lub borowików)
- biała część niewielkiego pora
- 2 marchewki
- 1 duża cebula
- 2 pietruszki
- połowa niedużego selera
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 2 listki laurowe
- pieprz i sól do smaku
Do podania:
- uszka wigilijne lub domowy makaron
Jak zrobić: wigilijna grzybowa
Grzyby przesyp do niedużej miseczki, a następnie zalej je wodą, tak aby je lekko przykryła. Odstaw do namoczenia przez całą noc.
Wszystkie warzywa obierz, pokrój na połówki i przełóż do garnka. Cebulę dodatkowo opal nad palnikiem z każdej strony, aby była mocno zrumieniona.
Przełóż warzywa do dużego garnka. Dodaj do nich grzyby oraz wodę, w której się namaczały. Dorzuć również wszystkie przyprawy. Dolej do garnka około 3 litrów wody, a następnie zacznij gotować na niewielkim ogniu, przez około 1,5 do 2 godzin.
Wyłów warzywa z zupy pozostawiając w niej grzyby. Dopraw solą i pieprzem wedle uznania.
Wigilijna zupa grzybowa najlepiej smakuje podana z uszkami lub pierogami. Dobrym dodatkiem będą również łazanki lub domowej roboty makaron.