Zakwas na barszcz biały

Zakwas na barszcz biały

Dobrze zrobiony barszcz biały może sprawić, że w czasie świąt wielkanocnych nie będziecie potrzebować już żadnych innych potraw (no dobra przesadzam, trochę jednak będziecie potrzebować i tu znajdziecie wszystkie potrzebne przepisy).  Żeby dobrze zrobić dobrze tę zupę potrzebujecie czegoś więcej niż dobrych chęci. Trzeba wam solidnej podstawy, czyli zakwasu na barszcz biały.

Czym różni się żurek od barszczu białego?

Zanim jednak zabierzemy się za gotowanie, warto jeszcze rozstrzygnąć jedną, bardzo ważną kwestię. Z pewnością wielu z was (najczęściej tak w okolicy Wielkanocy) zadaje sobie pytanie: czym właściwie różni się barszcz biały od żurku? W tej kwestii zdania są podzielone, a odpowiedzi różnią się w zależności o tego, w jakim rejonie Polski zadamy to pytanie. Wiem nawet, że istnieje całkiem spora grupa osób, która uważa iż tak naprawdę są to dwie nazwy tej samej potrawy.

Jednak z tego co udało mi się ustalić, odróżnia je kilka szczegółów:

  • barszcz biały robi się na bazie mąki pszennej, z kolei żurek przygotowywany jest z mąki żytniej
  • żurek jest zupą nieco bardziej tłustą
  • barszcz biały jest gęstszy od żurku
  • barszcz biały jest zabielany

Przepis na zakwas na żurek znajdziesz >>tutaj <<

Zakwas na barszcz biały

Przepis na zakwas na barszcz biały

Składniki na zakwas na barszcz biały

  • 500 ml przegotowanej wody
  • 5 łyżek mąki pszennej (najlepiej pełnoziarnistej lub razowej)
  • pół łyżeczki suszonego majeranku
  • 3 ząbki czosnku
  • 4 liście laurowe
  • 6 ziarenek ziela angielskiego
Przepis na zakwas na żurek Przepis na barszcz biały

Jak zrobić zakwas na barszcz biały?

Do dużego, czystego słoja wsyp mąkę, przyprawy oraz przekrojone ząbki czosnku. Całość zalej chłodną, przegotowaną wodą. Dokładnie wymieszaj.

Słoik przykryj ściereczką lub gazą – pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zamykać go szczelnie. Zakwas na barszcz biały przechowuj w temperaturze pokojowej w suchym i ciemnym miejscu. Mieszaj codziennie.

Zakwas będzie gotowy po około 5-6 dniach. Po tym czasie możesz przecedzić i przelać go do butelki lub pozostawić jeszcze na parę dni, aby nabrał mocy.

Jak przyspieszyć robienie zakwasu na barszcz biały?

Jeśli zależy ci na czasie możesz nieco przyspieszyć jego przygotowywanie, dodając do słoika z zakwasem np. kawałek skórki chleba upieczonego na zakwasie, niedużą ilość wody spod ogórków kiszonych lub sok z kiszonej kapusty. W ten sposób przyspieszysz fermentację i produkcję kwasu.

Jak przechowywać zakwas na barszcz biały?

Gotowy zakwas możesz zużyć natychmiast do przygotowania zupy lub przechowywać do ok. 2 tygodni w lodówce. Pamiętaj, aby wcześniej zakwas przecedzić, wyjmując z niego przyprawy oraz czosnek. Przecedzony zakwas na barszcz biały przechowujemy w szczelnie zamkniętej butelce lub słoiczku.

Jak rozpoznać zepsuty zakwas na barszcz biały?

Wbrew pozorom, piana pojawiająca się na powierzchni zakwasu nie oznacza, że jest on zepsuty – to naturalny element procesu fermentacji. Gorszym sygnałem jest pleśń. Jeśli ją zauważycie, oznacza to, że zakwas został zanieczyszczony (np. w czasie codziennego mieszania) lub był przechowywany w złych warunkach. Wówczas musicie pozbyć się takiego zakwasu i rozpocząć produkcję od początku.

Zobacz inne przepisy na Wielkanoc:

Zobacz nowe przepisy:



KOMENTARZE