5 młynków, które warto mieć w kuchni

5 młynków, które warto mieć w kuchni

Trudno o bardziej niepozorne sprzęty w naszych domach niż młynki kuchenne, które wiele osób traktuje po macoszemu. Tymczasem okazuje się, że mogą one nie tylko ułatwić nam codzienne gotowanie, ale również wyręczyć nas w wielu obowiązkach lub przynajmniej znacząco przyspieszyć ich wykonywanie.

Młynek do siemienia lnianego

Każdy fan zdrowego odżywiania wie, że siemię lniane to prawdziwa skarbnica substancji odżywczych, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm, a w szczególności na układ pokarmowy. Aby jednak mieć pewność, że czerpiemy jak najwięcej z tego produktu, powinniśmy poddawać go odpowiedniej obróbce. Specjaliści zwracają uwagę, że bardzo dobrym pomysłem jest spożywanie świeżo rozdrobnionego siemienia, dzięki czemu mamy pewność, że nie jest ono zjełczałe, a wszystkie drogocenne substancje w nim zawarte są znacznie łatwiej przyswajane przez nasz organizm.

Właśnie z tego względu warto zainwestować w specjalny młynek do siemienia lnianego, który pozwoli zmielić maleńkie ziarenka i to bez zbędnego podgrzewania ich lub rozgniatania. W większości młynków możesz regulować grubość zmielenia, dzięki czemu uzyskasz fantastyczny dodatek do sałatek, koktajli, zup i pieczywa. Zawsze możesz rozdrobnić dokładnie tyle siemienia ile potrzebujesz, aby nic nigdy się nie zmarnowało.

Młynek do sera

Jeżeli na twoim stole często goszczą różnego rodzaju zapiekanki, makarony lub pizza, młynek do sera z pewnością stanie się twoim najlepszym przyjacielem. Jest znacznie bardziej poręczny od zwykłej tarki, a używając go nie musisz martwić się o skaleczenia lub zniszczone paznokcie. Tego rodzaju młynki kuchenne rewelacyjnie sprawdzają się w przypadku twardszych serów, takich jak chociażby parmezan lub grana padano, chociaż poradzą sobie także z innymi gatunkami. Pamiętaj jednak, że ze względu na ich rozmiary, nadają się raczej do rozdrabniania tylko niezbyt dużych kawałków sera.

Najczęściej tego typu urządzenia przypominają niewielki bębenek z uchwytem oraz obracaną korbką. Po włożeniu sera do środka bębenka zaczynamy kręcić korbką, a z środka młynka wypadają idealne, serowe wiórki. Najczęściej mówimy tutaj o bardzo drobnych tarkach, jednak modele w wersji „na bogato” dają nam możliwość wymiany tarczy trącej, a tym samym dostosowania wielkości oczek do naszych potrzeb.

Młynek do kawy

Oto temat na wielogodzinną dyskusję. Koneserzy kawy od bardzo dawna sprzeczają się między sobą w jaki sposób w domowym zaciszu przygotować perfekcyjną kawę, tak aby smakowała równie dobrze (a może nawet i lepiej) niż renomowanych kawiarniach. Jedno jest pewne: mieląc samodzielnie nieduże ilości kawowych ziarenek wydobędziesz z nich najwięcej smaku i zyskasz pewność, że twoja filiżanka do kawy zostanie każdego poranka wypełniona najlepszym, najświeższym i najbardziej aromatycznym naparem. Właśnie z tego względu warto zaopatrzyć się w niewielki młynek do kawy.

W tej kategorii panuje ogromny wybór, dlatego bez problemu znajdziesz coś, co sprosta twoim oczekiwaniom zarówno pod kątem ceny jak i funkcjonalności. Możesz wybrać prosty, ręczny młynek jakim posługiwały się nasze babcie lub w pełni zautomatyzowane urządzenie zbliżone do tego, jakim posługują się zawodowi bariści. Weź pod uwagę również rozmiar młynka oraz stopnie regulacji zmielenia ziaren, które powinny być dopasowane do najczęściej wybieranej przez ciebie metody zaparzania kawy.

Młynek do orzechów i ziaren

Równie praktycznym sprzętem jest młynek do różnego rodzaju orzechów, nasion i ziaren. To właśnie dzięki niemu przygotujesz różnego rodzaju posypki do ciast, deserów, koktajli i sałatek. Jednak moim zdaniem najważniejszym zastosowaniem takich młynków jest przygotowywaniem domowej mąki doskonale nadającej się do przygotowywania naleśników, placuszków i chlebów. Taki sprzęt z pewnością przyda się w kuchni osób, które nie jedzą glutenu, ale także tych, które lubią gotować od A do Z.

W przypadku tego rodzaju młynków warto zwrócić uwagę na dwa aspekty: rozmiar oraz regulację stopnia zmielenia orzechów. Jeżeli urządzenie to ma ci służyć tylko od czasu do czasu i to do rozdrabniania symbolicznych ilości orzechów, możesz postawić na mały, ręczny młynek. Jeśli jednak zamierzasz często przygotowywać z jego użyciem chociażby większe ilości mąki orzechowej, konieczne będzie większe, a najlepiej bardziej zautomatyzowane urządzenie. W tym wypadku niezbędna będzie również szeroka regulacja żaren, tak abyś mógł zachować kontrolę nad grubością finalnego produktu.

Młynek do przypraw

Jeżeli w twojej kuchni ma się pojawić tylko jeden młynek, niech to będzie wielozadaniowy młynek do przypraw. Gwarantuję ci, że gdy tylko zaczniesz używać świeżo mielonych przypraw, już nigdy nie wrócisz do poprzednich metod. Rozgniecenie suszonych ziół pozwala wydobyć z nich uśpione aromaty i olejki eteryczne. Nie wspomnę już o tym, że świeżo zmielony czarny pieprz dosłownie bije na głowę jego sproszkowany odpowiednik z torebki. Używanie domowego młynka pozwoli ci również na przygotowywanie autorskich mieszanek przypraw, które wyniosą twoje potrawy na zupełnie inny poziom. Pamiętaj jednak, aby nie używać jednego i tego samego młynka do wszystkich ziół, ponieważ finalnie ich aromaty się połączą i całkowicie zatracą

Zobacz też:



KOMENTARZE