Na co zwrócić uwagę kupując lodówkę – 5 rzeczy o których warto pamiętać

Na co zwrócić uwagę kupując lodówkę – 5 rzeczy o których warto pamiętać

Zakup lodówki to decyzja na lata, dlatego tak ważny wybór warto poprzedzić odpowiednim przygotowaniem. Na co zwrócić uwagę kupując lodówkę? Skupiać się głównie na cenie czy też może zagłębiać się bardziej w technikalia? W jaki sposób zyskać pewność, że wybrany sprzęt będzie spełniał twoje oczekiwania przez długi czas, a dodatkowo dobrze wpasuje się do twojej kuchni? Oto 5 rzeczy, o których warto pamiętać kupując lodówkę. Zwróć uwagę na tych kilka aspektów, a z pewnością dokonasz dobrego wyboru.

Po pierwsze: energooszczędność

Biorąc pod uwagę obecne ceny prądu, energochłonność lodówki powinna być jednym z najważniejszych parametrów, jaki weźmiemy pod uwagę na etapie wyboru sprzętu. Cóż z tego, że lodówka będzie tania, jeśli jej późniejsza eksploatacja mocno nadwyręży nasz domowy budżet? Czasem warto nawet zrezygnować z kilku dodatkowych gadżetów właśnie na rzecz zwiększonej energooszczędności.

To jak dużo prądu w ciągu roku zużyje lodówka powie nam klasa energetyczna, która od 2021 określana jest literami od A do G (zastąpią dotychczasową, nieco przestarzałą klasyfikację w której mieliśmy niezbyt czytelne oznaczenia jak np. A+++ i A++). Badania wskazują, że zużycie energii pomiędzy klasami może wynosić nawet 15-20%, co już po niezbyt długim czasie może zwrócić nam inwestycję.

Analizując energooszczędność warto zwrócić uwagę na produkty wiodących producentów np. na lodówki Bosch. Szeroka rozpiętość asortymentu w tym względzie pozwoli bez większego wysiłku znaleźć złoty środek pomiędzy naszym budżetem a parametrami lodówki.

Po drugie: głośność

Na co należy zwrócić uwagę wybierając lodówkę? Oczywiście na jej głośność. To jeden z tych sprzętów, który jest włączony przez 24 godziny na dobę. Dlatego tak ważnym jest, aby pracowała na tyle cicho, byśmy tego nie zauważali. Chyba nikt z nas nie chciałby być budzony w nocy pracą agregatu lub irytować się w ciągu dnia nieustannym buczeniem?

Głośność sprzętu określana jest decybelami. Przyjmuje się, że cichym urządzeniem jest to, które nie przekracza 40 decybeli. Wszystkie informacje w tej kwestii znajdziesz w karcie produktu lub na specjalnej etykiecie, zawierającej również informacje m.in. o klasie energetycznej sprzętu.

Po trzecie: do zabudowy czy wolnostojąca?

To jak bardzo widoczna będzie twoja lodówka jest decyzją czysto estetyczną, ale powinno być też dopasowane do ogólnego stylu wnętrza. W przypadku nowoczesnych aranżacji, gdzie dominują jednolite i monochromatyczne powierzchnie, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakamuflowana lodówka zabudowana.

Jeśli wolisz bardziej tradycyjny wystrój lib wręcz klimat retro, możesz podkreślić charakter wnętrza wybierając odpowiednio wyglądający sprzęt. W tym wypadku warto przejrzeć wolnostojące lodówki Sharp lub Smeg, które z łatwością wpasują się w każde wnętrze, ale jednocześnie nie będą go przytłaczać ani dominować. Warto również pamiętać, że wybór lodówek wolnostojących jest zdecydowanie większy, a ich ceny zwykle są niższe niż sprzętu przeznaczonego do zabudowy.

Po czwarte: drzwi i miejsce zamrażarki

To, że lodówka powinna się otwierać jest oczywiste. Jednak w jaki sposób powinna to robić już tak oczywistym nie jest. Najbardziej klasycznym modelem są lodówki jednodrzwiowe. Jeśli posiadają zamrażalnik, zwykle jest on ukryty we wnętrzu i dostanie się do niego zawsze wymaga otwarcia całej lodówki. Lodówki dwudrzwiowe umożliwiają łatwe dostanie się do zamrażarki, chociaż zdarzają się także modele, które w tym miejscu posiadają dwie niezależne przestrzenie chłodzące. Lodówki trzydrzwiowe są zdecydowanie większe i będą świetnym rozwiązaniem dla dużych rodzin ich górna część otwiera się jak szafa i jest też równie pojemna. Największe są modele czterodrzwiowe, które takie samo rozwiązanie wykorzystują w części mrożącej, dzieląc lodówkę na cztery niezależne od siebie części.

Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć rozmiar wybieranego sprzętu. Jeśli jesteś singlem, lub poszukujesz niewielkiego chłodziarki np. na działkę, zainwestuj w niewielkie urządzenia, takie jak np. lodówki Haier które z powodzeniem zmieszczą się nawet pod blatem kuchennym. To także doskonałe rozwiązanie do kawalerek i malutkich aneksów kuchennych. W przypadku rodzin lub osób, które gromadzą spore zapasy, większa lodówka będzie nie tyle praktycznym wyborem, co koniecznością.

Po piąte: dodatkowe funkcje

Nie trzeba być gadżeciarzem, aby docenić różnego rodzaju udogodnienia wmontowane w nowoczesne lodówki. Trzeba przyznać, że może być ich naprawdę sporo, bo producenci AGD prześcigają się wręcz w pomysłach na tym polu. Praktycznym rozwiązaniem z pewnością będzie wbudowana kostkarka lub filtr wody, dzięki któremu zawsze będziesz mógł się cieszyć schłodzonym napojem. Innym, praktycznym rozwiązaniem jest szuflada utrzymująca stałą, niższa temperaturę i wilgotność, która idealnie sprawdza się do przechowywania warzyw i mięs.

Do standardu weszły już systemu No Frost (zapobiegający osadzaniu się szronu) oraz automatycznego rozmrażania. Miłośnicy porządku z pewnością docenią system AntyFinger Print, który zapobiega odbijaniu odcisków palców na obudowie, a zapominalscy lub roztargnieni skorzystają na wbudowanym alarmie niedomkniętych drzwiczek.

Fani nowych technologii mogą wybrać tzw. smart lodówki, które dzięki połączeniu z internetem i wbudowanym ekranom umożliwią np. robienie zakupów lub tworzenie list zakupowych. Ciekawie prezentuje się również lodówka Samsunga, której nie trzeba otwierać, aby zajrzeć co znajduje się w środku. Zamiast tego wystarczy zapukać dwa razy w drzwi, które stają się półprzeźroczyste.

Wiesz już na co zwrócić uwagę kupując lodówkę? Zobacz też inne wpisy:



KOMENTARZE