Rodzaje ekspresów do kawy – co warto o nich wiedzieć

Rodzaje ekspresów do kawy – co warto o nich wiedzieć

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, który wiele osób pija nawet kilka razy dziennie, a ja sama także należę do tego grona. Właśnie z tego powodu ekspres do kawy to niezastąpiony (i bardzo często używany) sprzęt w moim domu.

Niestety, jeśli stoisz przed wyborem nowego ekspresu, szybko przekonasz się, że wcale nie jest to łatwe zadanie. W sklepach aż roi się od wielu modeli, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale również możliwościami i funkcjonalnością. Na który z nich postawić i na co zwracać uwagę, aby zakup spełnił twoje oczekiwania? Oto kilka rzeczy, które warto brać pod uwagę, przeglądając różne rodzaje ekspresów do kawy.

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne

Zacznijmy od najprawdziwszych, kawowych kombajnów, dzięki którym poczujesz się, jakby twoja kuchnia zamieniła się prawdziwą kawiarnię. Ciśnieniowe ekspresy automatyczne są bardzo zaawansowane i wykorzystują parę do zaparzania kawy. Ich użycie jest nieskomplikowane, a przygotowanie napoju sprowadza się do przyciśnięcia jednego guzika.

Tego typu ekspresy umożliwiają przygotowanie przynajmniej kilku rodzajów kaw, zwykle pozwalając także na ich personalizację, w tym sterowanie grubością zmielenia ziaren, mocą naparu oraz ilością mleka. Większość automatycznych ekspresów jest również wyposażona we wbudowany młynek i spieniacz do mleka.

Warto jednak mieć jednak na uwadze, że za taki sprzęt przyjdzie nam odpowiednio zapłacić. Dodatkowo, są to dosyć duże urządzenia, na które należy wygospodarować całkiem sporo przestrzeni. Aby mieć pewność, że będą odpowiednio działać, musisz także pamiętać o regularnej konserwacji i serwisowaniu.

Rodzaje ekspresów do kawy: ekspresy kolbowe

Dla tych, którzy lubią bawić się w baristę, doskonałym rozwiązaniem będzie mniej lub bardziej skomplikowany ekspres kolbowy. To właśnie takie ekspresy najczęściej widuje się w kawiarniach. One także wykorzystują ciśnienie do zaparzania naparu. Dodatkowo jest ono również wykorzystywane do spienienia mleka. Takie urządzenie daje ci duży wpływ na to jak smakuje twoje kawa – aby osiągnąć wymarzone rezultaty możesz eksperymentować z ilością kawy, stopniem jej ubicia lub długością parzenia.

Cenowo to raczej średnia półka, chociaż z znajdziesz urządzenia, kosztujące nawet kilkanaście tysięcy złotych. Także w tym wypadku należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji ekspresu, które wydłużą jego żywotność i zapewnią bezawaryjne działanie.

Jeśli jesteś kawowym purystą, pamiętaj że do używania takich ekspresów przyda ci się przynajmniej minimum umiejętności baristycznych. Takie urządzenie wybacza mniej błędów, dlatego szybciej poczujesz, że coś jest nie tak z twoim napojem. Z drugiej strony nadadzą się idealnie dla miłośników eksperymentów, którzy cenią sobie swobodę i nieskończone, kawowe możliwości.

Ekspresy przelewowe

To jeden z najbardziej podstawowych, a jednocześnie najtańszych ekspresów do kawy. W ich konstrukcji nie ma szczególnej filozofii, bo wykorzystywana jest w nich dokładnie taka sama metoda co przy zalewaniu kawy w kubku wrzątkiem z czajnika. Nie mamy tutaj wysokiego ciśnienia, młynków ani spieniaczy do kawy. Kawa zostaje po prostu zalana wodą, aby następnie powoli sączyć się przez filtr do dzbanka. Mimo wszystko, to jedne z popularniejszych ekspresów jakie znajdują się na rynku.

Z pewnością na ich korzyść przemawia cena oraz łatwość użytkowania i czyszczenia. Bez większego problemu przygotujesz w nich nawet duży dzbanek napoju, dlatego ekspres przelewowy sprawdzi się, gdy przyjmujesz gości lub po prostu potrzebujesz ponadnormatywnych porcji. Pamiętaj, że w tym przypadku musisz zaopatrzyć się w kawę mieloną oraz specjalne filtry, niezbędne do zaparzenia napoju.

Ekspresy kapsułkowe

Jeszcze kilka lat temu ekspres kapsułkowy był nowinką, która wielu osobom przypominała wymysł twórców sience fiction. Upłynęło nieco czasu i okazało się, że tego typu ekspresy przebojem zdobyły polski rynek. Przygotowanie kawy w takim urządzeniu to banalna sprawa – należy włożyć do niego odpowiednią kapsułkę, nacisnąć przycisk i poczekać aż ekspres wykona za nas całą pracę. Równie proste jest czyszczenie takiego sprzętu.

Tego typu urządzenia nie są drogie, jednak wymagają zakupu nieco droższych i niezbyt ekologicznych, plastikowych kapsułek. Będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią pić różnorodne kawy, ale nie mają ochoty bawić się w baristę. Wykorzystując kapsułki bez trudu zrobisz cappuccino, espresso czy też latte, gdyż w ich wnętrzu kryje się wszystko – zarówno kawa, jak i sproszkowane mleko.

Zobacz też nowe przepisy:KOMENTARZE