Czy piekarnik obok lodówki to dobry pomysł?

Czy piekarnik obok lodówki to dobry pomysł?

Rozmieszczenie sprzętów kuchennych to poważne zadanie przy którym warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. W tym wypadku musisz pamiętać nie tylko o praktyczności, ale również o ergonomii pracy i bezpieczeństwie. Jednym z tematów, który wzbudza najwięcej pytań jest piekarnik obok lodówki. Często widujemy takie rozwiązania w wielu kuchniach, jednak czy aby na pewno jest do dobry pomysł?

Czy lodówka obok kuchenki jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Współczesne mieszkania bardzo często posiadają bardzo niewielkie kuchnie lub wręcz jedynie aneksy kuchenne, które siłą rzeczy wymuszają na nas kreatywność oraz jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W sytuacji, gdy sprzęty kuchenne mogą zajmować zaledwie jedną ścianę, siłą rzeczy wiele z nichmusi zostać umieszczonych obok siebie.

Dotyczy to również AGD, czyli sprzętów takich jak zmywarki, kuchenka mikrofalowa, lodówka czy też kuchenka z piekarnikiem. To właśnie te ostatnie wywołują najwięcej problemów i pytań. W końcu piekarniki emitują sporo ciepła, które może zakłócać pracę innych sprzętów. Jeśli twoja kuchenka jest mocno eksploatowana, częste narażenie na wysokie temperatury może wręcz doprowadzić do ich uszkodzenia.

Właśnie z tego względu jeszcze kilkanaście lat temu metr odstępu pomiędzy piekarnikiem a lodówką (np. w postaci szafki kuchennej) stanowił absolutne minimum, które trzeba było przewidzieć przy aranżacji pomieszczenia. Jeśli jednak w twojej kuchni znajdują się nowsze sprzęty, najpewniej nie masz powodów do obaw, gdyż współcześnie rekomendowana odległość między sprzętami to najczęściej zaledwie kilka centymetrów.

Piekarnik obok lodówki – czy to dobry pomysł?

Dla wielu osób piekarnik obok lodówki to nie tylko konieczność wynikająca z ograniczonej przestrzeni, ale również wyjątkowo praktyczne rozwiązanie. Zwłaszcza, jeśli w pobliżu znajduje się również blat roboczy, na którym przygotowujesz większość potraw. Przy takim układzie możesz ograniczyć ilość kroków wykonywanych w kuchni, przyspieszając i usprawniając gotowanie.

Warto jednak pamiętać o tym, że ciepłe powietrze z rozgrzanego, pracującego piekarnika może dostać się do lodówki przy otwarciu jej drzwiczek. W wyniku tego, lodówki do zabudowy oraz te wolnostojącą będą musiały pracować mocniej, aby utrzymać prawidłową temperaturę. Jeśli taka sytuacja będzie powtarzać się często, możesz odczuć to płacąc rachunek za elektryczność.

Na co zwracać uwagę umieszczając piekarnik obok lodówki?

Jeśli chcesz umieścić piekarnik elektryczny lub gazowy w pobliżu lodówki, w pierwszej kolejności musisz wziąć pod uwagę zalecenia producenta. Różne sprzęty posiadają w tej kwestii różnego rodzaju rekomendacje, wynikające z budowy sprzętu oraz materiałów zastosowanych przy jego produkcji.

Pamiętaj, że zalecenia producentów nie są jedynie luźnymi wskazówkami. Jeżeli nie będziesz ich przestrzegać, możesz stracić gwarancję na oba sprzęty. Dodatkowo, uniemożliwiając odpowiednią wentylację ryzykujesz poważną awarię.

Jeśli piekarnik jest odpowiednio zaizolowany, a jego obudowa chroni przed nadmierną emisją ciepła, nie musisz obawiać się o to, że temperatura uszkodzi znajdujące się w pobliżu sprzęty.

Dodatkowo, warto również zadbać o to, aby urządzenia zostały prawidłowo i bezpiecznie podłączone do sieci elektrycznej – tylko w ten sposób unikniesz jej przeciążenia oraz unikniesz niebezpiecznych zwarć.

Jakie sprzęty kuchenne można umieścić obok siebie?

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, mamy niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. W kuchni, obok piekarnika mogą stać równie dobrze półki co lodówki, chłodziarki do wina, pralki, zmywarki lub mikrofalówki.

Większość urządzeń, w tym także lodówki do zabudowy i piekarniki, mogą stać bezpośrednio obok siebie i to bez wpływu na ich funkcjonowanie. Płyty meblowe gwarantują im dostateczną izolację, umożliwiając prawidłową wentylację. Jeśli mówimy o urządzeniach wolnostojących warto pozostawić pomiędzy sprzętami przynajmniej parę centymetrów przestrzeni, aby zminimalizować ryzyko nagrzewania się.

Jak wybrać najlepsze miejsce na piekarnik?

Ponieważ nowoczesne piekarniki są już niezależne od płyt grzewczych, otwierają się przed nami zupełnie nowe rozwiązania aranżacyjne. Dzięki temu możesz umieścić go w najwygodniejszym i najbardziej ergonomicznym miejscu, które będzie łatwo dostępne i nie będzie wymagało ciągłego schylania się, aby sprawdzić temperaturę lub włożyć do pieca nową potrawę.

W ten sposób zawsze będziesz mieć na oku przygotowywanie danie i zmniejszysz ryzyko poparzeń przy wkładaniu i wyjmowaniu. Świetnym rozwiązaniem będą specjalne słupki do zabudowy, w których możesz umieścić nad sobą kilka urządzeń – takich jak piekarnik lub mikrofalówka.

Pamiętaj, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skonsultować się z ekspertami lub producentami sprzętu, którzy z pewnością pomogą ci zaaranżować funkcjonalną oraz bezpieczną kuchnię, odpowiadającą twoim potrzebom.

Zobacz też najnowsze przepisy:KOMENTARZE