Sernik z serka wiejskiego
Jeśli lubisz lekkie ciasta, których przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, sernik z serka wiejskiego będzie idealną propozycją dla ciebie. Ciasto wychodzi delikatne i puszyste. Długo zachowuje świeżość, a jego przygotowanie to minimum zachodu i ogranicza się prawie wyłącznie do zmiksowania kilku składników.
Uda się za każdym razem, a do tego jest bardzo podatny na różnego rodzaju modyfikacje, tak aby uzyskać smak, który najbardziej ci odpowiada. Kto by pomyślał, że niepozorny serek wiejski można zamienić w coś tak pysznego.
Czy taki sernik jest zdrowy?
Ten prosty i wyjątkowo smaczny sernik będzie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy bacznie liczą kalorie, ale wciąż lubią od czasu do czasu zjeść coś słodkiego. Okazuje się bowiem, że serek wiejski jest rewelacyjną alternatywą dla tradycyjnego twarogu – równie smaczny i kremowy, ale zdecydowanie bardziej fit. A do tego jest on bogaty w proteiny różnego rodzaju składniki odżywcze. Nie powinno więc dziwić, że specjaliści polecają włączanie go do diety, jako cennego źródła białka.
Jak łatwo zauważyć, w przepisie tym nie ma cukru. Sernik nie jest zbyt słodki, a został jednie lekko dosłodzony miodem i syropem daktylowym. Ten ostatni składnik nadaje ciastu lekko karmelowy posmak, dlatego warto poszukać go w sklepie.
Co można zrobić z serka wiejskiego?
Ten pyszny sernik z serka wiejskiego nie jest jedynym daniem, jakie można przygotować z dodatkiem tego serka. W końcu to nie tylko świetny materiał na kanapki. Możesz również z powodzeniem dodawać go do sosów do makaronu, wytrawnych muffinek, koktajli lub placuszków – zarówno tych słodkich jak i wytrawnych.
Na jakim spodzie zrobić sernik z serka wiejskiego?
Przygotowując sernik z serka wiejskiego możesz wybrać dwie ścieżki: tradycyjną lub nieco mniej. Wybierając tę pierwszą przygotuj prosty spód z herbatników lub innych ulubionych ciasteczek. Świetnie sprawdzi się również spód z kruchego ciasta, które jednak warto wstępnie podpiec przed wylaniem na nie masy serowej.
Aby ciasto było zdrowsze i mniej kaloryczne, wykonaj spód z niedosładzanych ciasteczek lub mieszanki orzechów, suszonych owoców i płatków owsianych. Jako spoiwa użyj masła orzechowego lub miodu.
Czym posłodzić sernik?
Osobiście wolę, jeśli serniki nie są zbyt słodkie i mają w sobie delikatną, wytrawną nutę. Nie zmienia to jednak faktu, że ciasto zawsze warto dosłodzić chociaż minimalną ilością słodyczy. Tym razem zdecydowałam się na mieszankę syropu daktylowego oraz miodu, które sprawiają, że masa zyskuje unikalny smak.
Oczywiście możesz wykorzystać tylko jeden z nich lub użyć innego, ulubionego słodzika. Możesz również sięgnąć po zwykły, biały cukier, chociaż w tym wypadku zdecydowałabym się na ten bardzo drobny lub wręcz cukier puder, które lepiej rozpuszczą się w masie.
W jakiej formie upiec sernik z serka wiejskiego?
Poniższe składniki zostały podane na tortownicę o średnicy 22 cm. Możesz również zastąpić ją prostokątną foremką o wymiarach ok. 25 x 15 cm. Jeśli chcesz przygotować sernik na większą blaszkę zwiększ odpowiednio liczbę składników.
Pamiętaj również, że sernik w czasie pieczenia dosyć mocno wyrasta. Aby zapobiec wylaniu się masy z foremki, możesz nieco podwyższyć jej ścianki przy pomocy papieru do pieczenia.
Przepis na sernik z serka wiejskiego
Składniki na sernik z serka wiejskiego
Na okrągłą foremkę o średnicy 22 cm
Masa serowa:
- 500 g serka wiejskiego
- 200 g jogurtu greckiego
- miód – 2 łyżki
- syrop daktylowy – 2 łyżki
- mąka pszenna – 2 łyżki
- 2 jajka
- 1 opakowanie cukru waniliowego lub 2 łyżeczki pasty waniliowej
Spód do sernika:
- 150 g herbatników kakaowych
- 85 g masła
- pół łyżeczki cynamonu
- 2 łyżeczki miodu
Dodatkowo:
- ok. 150-200 g domowej konfitury wiśniowej
Jak zrobić sernik z serka wiejskiego
Zmiksuj serek wiejski przy pomocy blendera, tak aby uzyskać gładką masę. Następnie, przełóż go do dużej misy razem z wszystkimi innymi składnikami potrzebnymi do przygotowania masy serowej. Całość dobrze wymieszaj trzepaczką lub mikserem, aby wszystkie składniki dobrze się połączyły i powstała jednolita masa bez grudek.
Herbatniki rozkrusz blenderem lub w moździerzu, tak aby powstały drobne okruszki. Dodaj do nich roztopione masło, miód oraz cynamon. Ponownie zmiksuj, aby uzyskać konsystencję mokrego piachu.
Tortownicę o średnicy 22 cm. wyłóż papierem do pieczenia, a następnie wysyp do niej rozkruszone herbatniki. Dociskaj je przy pomocy szklanki o płaskim dnie do ścianek formy, aby utworzyły równą warstwę na spód sernika. Następnie wylej na nie masę serową.
Sernik z serka wiejskiego wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni. Piecz przez 60 minut, a następnie wystudź ciasto w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Przed podaniem udekoruj sernik konfiturą wiśniową lub innym, ulubionym dżemem.