Nalewka truskawkowa

Nalewka truskawkowa

Jeśli chcesz naprawdę dobrze wykorzystać sezon na truskawki, zadbaj o to, aby poza dżemami i ciastami na twojej liście przepisów znalazła się również nalewka truskawkowa. Wbrew pozorom jej przygotowanie wcale nie jest trudne, a efekt końcowy zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Zdecydowanie warto poczekać na nią tych kilka miesięcy.

Jakie truskawki najlepiej nadają się na nalewkę?

Dobre owoce to podstawa dobrej nalewki. Bez nich nie uda ci się przygotować dobrego trunku, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakie owoce wybierasz. Przede wszystkim zdaj się na swoje podniebienie i wybierz te truskawki, które najbardziej ci smakują.

Moim zdaniem najlepiej sprawdzą się duże, słodkie i soczyste truskawki, które zagwarantują, że smak nalewki będzie bogaty, intensywny i wyrazisty. Koniecznie poświęć kilka chwil na dokładne umycie i przebranie owoców – z pewnością nie chcesz, aby w twojej nalewce chrzęścił piach lub jej smak został zakłócony przez jedną zgniłą lub zapleśniałą truskawkę.

Czym dosłodzić nalewkę truskawkową?

Nalewki zdecydowanie należą do słodkich trunków, dlatego należy zadbać o to, aby także ta robiona w domu spełniała takie warunki. Pierwszą porcję słodyczy zagwarantują nam owoce, które w trakcie macerowania puszczą słodki sok.

W pierwszym etapie używam wyłącznie zwykłego, białego cukru. Na ostatnim etapie dosładzania możesz użyć syropu cukrowego (takiego jak opisany w przepisie) chociaż równie dobrze sprawdzi się miód lub lekki karmel. Oczywiście każdy z nich ma swój własny, charakterystyczny smak, który wpłynie na ostateczny aromat nalewki.

Jakiego alkoholu użyć robiąc nalewkę truskawkową?

Każda domowa nalewka powinna mieć odpowiednią moc – nie może być ani zbyt słaba, ani zbyt mocna, jednak ile procent powinna mieć zależy od waszych indywidualnych upodobań.

Moim zdaniem nalewka przygotowana wyłącznie na bazie spirytusu będzie zbyt mocna, jednak ta wyłącznie z wódki będzie zbyt słaba. Właśnie z tego względu wykorzystuję mieszankę spirytusu i wódki, których proporcje możecie zmieniać w zależności od własnego gustu.

Nalewka truskawkowa – czym urozmaicić jej smak?

Poniżej przedstawiam wam bardzo klasyczny przepis na nalewkę z truskawek, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco urozmaicić jej smak. Jak to zrobić? Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Wystarczy do słoja, w którym dojrzewa nalewka, wrzucić kilka aromatycznych dodatków. W tej roli doskonale sprawdzą się laski cynamonu, goździki, anyż lub wanilia. Każda z tych przypraw świetnie zaromatyzuje alkohol, nadając nalewce wyjątkowego smaku.

Jak długo powinna leżakować nalewka truskawkowa?

Robiąc domowe nalewki, warto uzbroić się w cierpliwość, pamiętając że czas jest w tym wypadku naszym sprzymierzeńcem. Im dłużej leżakuje nasz trunek, tym jego smak będzie bogatszy i głębszy.

Warto zrobić ją latem, aby przypomnieć sobie o niej dopiero za kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Takim absolutnym minimum powinny być 3-4 miesiące leżakowania – w tym czasie smak już zdąży się rozwinąć, tak abyśmy mogli w pełni cieszyć się smakiem tego wyjątkowego, domowego alkoholu.

Nalewka truskawkowa – jak ją przechowywać?

Domowa nalewka powinna być nie tylko przygotowana w odpowiedni sposób, ale również przechowywana w warunkach, które nie wpłyną negatywnie na jej smak i kolor. Najlepszym wyborem będzie przelanie jej do szklanych, dobrze oczyszczonych butelek, które będą zakręcane lub szczelnie korkowane.

Na leżakowanie wybierz chłodne i ciemne miejsce, w którym nalewka nie będzie narażona na nagłe zmiany temperatury. Dobrym rozwiązaniem będzie wstawienie butelek do piwniczki. Unikaj półek w kuchni zlokalizowanych w pobliżu kaloryferów lub piekarnika. Postaraj się również chronić butelki przed działaniem promieni słonecznych, gdyż pod ich wpływem nalewka może stracić kolor.

Przepis: nalewka truskawkowa

Nalewka truskawkowa: składniki

  • 1,5 kg słodkich truskawek
  • 250 ml spirytusu (95%)
  • 550 ml wódki (40%)
  • 500 g cukru
  • sok z 1 cytryny
  • 200 ml wody

Nalewka truskawkowa: jak zrobić

Przygotowywanie nalewki truskawkowej rozpocznij od dokładnego umycia owoców, przebrania oraz usunięcia szypułek. Truskawki przekrój na połówki, a następnie umieść je w dużym słoju. Układaj owoce warstwami, każdą z nich posypując cukrem (wykorzystaj do tego ok. 250g cukru). Tak przygotowany słoik przykryj gazą i odstaw na parapet okna na 24 godziny. Co kilka godzin potrząsaj słoikiem, aby owoce się wymieszały.

Po tym czasie cukier powinien się całkowicie rozpuścić, a owoce puścić sporo soku. Teraz możesz wlać do słoja spirytus oraz wódkę, całość zamieszaj, zakręć i odstaw na 7-8 dni. W tym czasie owoce powinny oddać cały kolor i smak do płynu. Wówczas możesz zlać nalewkę, dokładnie odcedzając truskawki.

Zagotuj wodę z 250 gramami cukru, tak aby powstał lekki i nieco gęsty syrop. Następnie dodaj do niego sok z cytryny i pozostaw do wystygnięcia. Kiedy syrop będzie chłody, stopniowo zacznij dodawać do niego zlaną wcześniej nalewkę, cały czas mieszając płyn.

Jeśli chcesz mieć pewność, że w nalewce nie będzie żadnych zanieczyszczeń, przelej ją raz jeszcze przez kilkukrotnie złożoną gazę lub filtr od kawy.

Teraz możesz już przelać nalewkę do butelek i dokładnie zakręcić. Odstaw je w chłodne i ciemne miejsce, aby nalewka truskawkowa mogła w pełni dojrzeć. Im dłużej postoi, tym lepiej, jednak możesz ją otwierać już po około 3-4 miesiącach.

Zobacz też inne przepisy na nalewki i likiery

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE