Powidła bez mieszania

Powidła bez mieszania

Pośród różnych przetworów ze śliwek, powidła bez mieszania są moim absolutnym faworytem. Mało z nimi roboty i tak na dobrą sprawę poza przygotowaniem owoców nie wymagają już żadnej uwagi. Co bardzo ważne, po ich zrobieniu nie trzeba szorować garnków, bo nie znajdziecie na nich śladów przypaleń.

Każdego roku przygotowuję przynajmniej kilka słoiczków powideł, które zwykle ekspresowo znikają ze spiżarni. W końcu to idealny dodatek do naleśników, ciast, deserów, ale też wytrawnych potraw takich jak chociażby tradycyjny bigos. Koniecznie zadbaj, aby znalazły się także w twojej piwnicy.

Jakie śliwki najlepiej nadają się na powidła?

To żadna tajemnica – jakie śliwki, takie powidła. Słodkie, dojrzałe owoce nadają się w tym wypadku idealnie, gdyż to właśnie dzięki nim przetwory nabiorą wyjątkowego smaku. Dodatkowo, jeśli będziesz używać słodkich owoców, możesz nieco (a nawet całkowicie) zmniejszyć ilość używanego cukru, zdając się wyłącznie na ten zawarty w śliwkach. Moim faworytem są węgierki, chociaż możesz również sięgnąć po inne odmiany tych owoców.

W czasie przygotowywania śliwek na powidła bez mieszania, zwróć uwagę czy przypadkiem nie są nadgnite lub robaczywe. Z pewnością nie chcesz, aby takie sztuki trafiły do twoich przetworów.

Jak nie przypalić powideł?

To jeden z najczęstszych problemów, jakie pojawiają się w czasie robienia powideł. Wiele osób uznaje, że przypalenia są nieuniknione, a szorowanie garnków to stały element przygotowywania tych przetworów. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz uniknąć przypaleń, smaż je na niedużym ogniu i wykorzystaj przepis na powidła bez mieszania zamieszczony poniżej. Gwarantuję, że już nigdy nie sięgniesz po inną metodę.

W czym najlepiej zrobić powidła bez mieszania?

Wybór odpowiedniego naczynia do smażenia powideł jest równie ważny co dobór owoców i metody gotowania. Najczęściej sięgam po duży garnek, który bez trudu pomieści dużą ilość śliwek. Ważnym jest, aby posiadał grube i płaskie dno – dzięki niemu ciepło będzie rozprowadzane równomiernie nawet przy bardzo małym ogniu.

Jak sprawdzić czy powidła są gotowe?

Gęstość powideł to sprawa indywidualna. Jedni wolą, gdy są nieco gęstsze, inni z kolei wolą je rzadsze. Ja jestem gdzieś pomiędzy tymi dwoma światami. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy konsystencja przetworów ci odpowiadam, jest przełożenie łyżeczki powideł na spodeczek, a następnie włożenie go do zamrażarki na parę minut. W ten sposób bardzo szybko schłodzisz przetwory i przekonasz się, jaką konsystencję będą miały po wystudzeniu.

powidła bez mieszania
Powidła bez mieszania

Przepis na powidła bez mieszania

Składniki na powidła bez mieszania

ok. 5 słoiczków po 300 ml

  • 3 kg śliwek
  • 400 g cukru
  • 2 łyżki octu

Jak zrobić powidła bez mieszania?

Robienie powideł rozpocznij od przygotowania śliwek. Owoce umyj, a następnie wypestkuj i pokrój na ćwiartki.

Śliwki układaj w dużym garnku warstwami, każdą z nich przesypując cukrem. Wierzchnią warstwą powinien być cukier. Górę skrop delikatnie octem. Tak przygotowane owoce odstaw na minimum 12 godzin.

Po tym czasie wstaw powidła na niewielki ogień i gotuj przez około 4 godziny. W tym czasie nie wolno ich mieszać. Dopiero gdy upłynie czas gotowania, możesz je zamieszać.

Gotowe powidła bez mieszania przełóż do wyparzonych słoiczków, dokładnie zakręć i zapasteryzuj. Odstaw do wystygnięcia odwrócone do góry dnem, a następnie przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu, gdzie przetwory nie będą narażone na działanie promieni słonecznych.

Zobacz też inne przepisy na przetwory

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE