Nalewka z dzikiej róży

Nalewka z dzikiej róży

Jesień to doskonały czas na przygotowanie różnego rodzaju nalewek. Przepisem, na który z pewnością warto poświęcić trochę czasu jest nalewka z dzikiej róży. Wykorzystaj jesienny spacer, zbierz trochę różanych owoców, odpowiednio je przygotuj, a następnie uzbrój się cierpliwość. Gwarantuję, że warto na nią trochę poczekać, bo wytrwałość zostanie wynagrodzona.

Na co działa nalewka z dzikiej róży?

Chociaż niewiele osób o tym wie, owoce dzikiej róży to skarbnica witamin, a zwłaszcza witaminy C, której jest w nich nawet kilkadziesiąt razy więcej niż w cytrynie lub innych cytrusach. Z tego względu nalewka różana bywa bardzo często wykorzystywana jako wsparcie odporności.

Bardzo często wspomina się również, że trunek ten ma działanie przeciwzapalne oraz łagodzące problemy żołądkowe i te z nadciśnieniem. Należy jednak pamiętać, że (podobnie jak w przypadku wszystkich alkoholi) umiar jest kluczowy.

Kiedy zrobić nalewkę z dzikiej róży?

Owoce dzikiej róży zaczynają dojrzewać już pod koniec sierpnia, jednak ze zbiorami warto się jeszcze trochę wstrzymać. Aby nalewka miała lepszy smak, poczekaj do pierwszych przymrozków, które zmrożą owoce. Podobny efekt możesz osiągnąć mrożąc różę w zamrażalniku przez kilka dni.

Pamiętaj, aby owoce dzikiej róży zbierać w miejscach, gdzie nie były one narażone na działanie zanieczyszczeń. Z tego względu raczej odpadają przyrożne krzaczki, na których osiadają różnego rodzaju spaliny. Najlepiej będzie jeśli poszukasz róż rosnących w ogrodach, lasach lub na działkach.

Jak smakuje nalewka z dzikiej róży?

Nalewka z tego przepisu powinna przypaść do gustu wszystkim, którzy lubią delikatne trunki o przyjemnym, kwiatowym aromacie. Co oczywiste, nie smakuje tak intensywnie jak konfitura różana lub galaretka z płatków róży, jednak smak róży jest wciąż wyczuwalny i będzie i stanie się ciekawym dodatkiem do rozgrzewającej herbaty, drinków lub deserów.

Jak urozmaicić smak domowej nalewki?

Jeśli chcesz w jakiś sposób urozmaicić smak nalewki, poeksperymentuj nieco z różnego rodzaju dodatkami. W tym wypadku masz całkiem sporo możliwości.

Do dojrzewających owoców możesz dodać chociażby skórki cytrusowe, goździki, cynamon, kardamon lub laskę wanilii. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar z dodatkami, tak aby nie przyćmić delikatnego smaku owoców dzikiej róży.

nalewka z dzikiej róży
Nalewka z dzikiej róży

Przepis: nalewka z dzikiej róży

Składniki: nalewka z dzikiej róży

  • 1,5 kg owoców dzikiej róży
  • 800 ml wódki
  • 400 ml spirytusu
  • 600 g cukru

Jak zrobić: nalewka z dzikiej róży

Owoce dzikiej róży dokładnie umyj i oczyść z jakichkolwiek zanieczyszczeń, usuwając łodyżki oraz pozostałości po kwiatach. Pamiętaj, że jeśli zbierasz owoce przed pierwszymi przymrozkami, należy je włożyć do zamrażalnika na około 2-3 dni.

Oczyszczone owoce nakłuj widelcem i przełóż do dużego słoja, zasypując je cukrem. Dokładnie zakręć słoik i odstaw w ciemne miejsce o stalej temperaturze na 2-3 tygodnie. Mieszaj słojem każdego dnia, aby cukier dokładnie się rozpuszczał.

Po tym czasie, dolej do słoika spirytus oraz wódkę. Ponownie dokładnie zakręć słoik i odstaw na 5 do 6 tygodni, ponownie mieszając nim co 2-3 dni. Po tym czasie możesz przefiltrować nalewkę przez gazę i przelać ja do mniejszych butelek.

Dokładnie zakręcone butelki odstaw do dojrzewania w ciemnym miejscu (np. barku) na 6 miesięcy. Po tym czasie możesz domowa nalewka z dzikiej róży będzie gotowa do degustacji.

Zobacz też inne przepisy na nalewki

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE