Uszka wigilijne

Uszka wigilijne

Kiedy myślę o bożonarodzeniowym pichceniu, jedną z pierwszych rzeczy, jakie przychodzą mi do głowy są uszka wigilijne. Robi się je właściwie raz do roku, bo klejenie drobnych pierożków naprawdę wymaga sporo cierpliwości i wprawy.

W każdym domu robi się je nieco inaczej. Jedni wycinają kwadraciki z ciasta, inni z kolei wolą kółka wycinane szklanką. Spora dowolność panuje także w przypadku farszu. Z mojego doświadczenia wynika, że w większości domów pojawiają się uszka z grzybami. Ale istnieje też sporo wariacji np. z kapustą i grzybami, jakie prezentuję Wam dziś.

Jedliście kiedyś uszka z bardziej niecodziennym farszem? Bardzo intrygują mnie te z nadzieniem rybnym. Słyszałam też o uszkach z nadzieniem z wędzonych śliwek, co wybitnie pasuje mi do barszczu i wpada na moją listę do zrobienia. A może macie jeszcze jakieś pomysły?

Przepis na uszka wigilijne

Składniki na uszka wigilijne

Farsz na uszka wigilijne

  • 200 g kiszonej kapusty
  • 2 liście laurowe
  • kilkanaście ziarenek kminku
  • 2 kulki ziela angielskiego
  • 80 g suszonych grzybów (np. podgrzybków)
  • 1 duża cebula
  • Sól, pieprz
  • Olej do smażenia

Ciasto na uszka

Przepis na ciasto na pierogi

Jak zrobić uszka wigilijne

Rozpocznij od przygotowania farszu. Kapustę zalej niedużą ilością wody i gotuj ją z dodatkiem ziela angielskiego, kminku i listków laurowych. Gotuj pod przykryciem do momentu aż kapusta zmięknie. Następnie ją odcedź i pozostaw do przestygnięcia.

Grzyby namocz przez kilka godzin w niedużej ilości wody. Następnie gotuj je przez około 20 minut, aby zmiękły. Odcedź je, zachowując wodę, w której się gotowały.

Cebulę posiekaj w drobną kostkę, a następnie podsmaż ją na kilku łyżeczkach oleju. Powinna zmięknąć, zeszklić się i delikatnie zezłocić.

Przestudzoną kapustę posiekaj dużym nożem.  Grzyby posiekaj z grubsza. Zarówno grzyby, jak i kapustę wymieszaj z podsmażoną cebulą. Dodaj kilka łyżek wody,  w której gotowały się grzyby. Całość dopraw solą i pieprzem, a następnie dokładnie wymieszaj.

Przygotuj ciasto na pierogi przepisu podanego powyżej. Rozwałkuj je na płat o grubości około 5 mm. Przy pomocy szklanki lub foremki wycinaj kółka. Uszka nie powinny być zbyt duże, więc używaj szklanek o małej średnicy.  Na środek każdego z kółek wyłóż łyżeczkę farszu, zegnij je na pół i zlep brzegi. Następnie połącz ze sobą oba końce pierożka.

Powtarzaj do momentu skończenia farszu lub ciasta.

Gotowe uszka włóż do osolonego wrzątku. Kiedy wypłyną, gotuj je jeszcze przez około 2-3 minuty. Podawaj z barszczem czerwonym.

Jak mrozić uszka?

Uszka wigilijne możesz zamrozić zarówno przed, jak i po ugotowaniu. Ważnym jest, aby ułożyć je równo na płaskiej tacce, tak aby się nie dotykały. Następnie, po wstępnym zamrożeniu, można je przełożyć do woreczka lub pojemnika.

Wolisz inny farsz? Przetestuj też:

Uszka z grzybami Uszka z pieczarkami

Zobacz też inne przepisy na Boże Narodzenie:

Zobacz też najnowsze przepisy:



KOMENTARZE