Domowa masa makowa

Domowa masa makowa

Przygotowując się do świąt, zadbajcie o to, aby na waszej liście rzeczy do zrobienia znalazła się domowa masa makowa. Jest o niebo lepsza od tej sklepowej, a jej przygotowanie nie nastręcza żadnych trudności. Właściwie poziom skomplikowania jest porównywalny z otwarciem puszki, tak więc zabierajcie się do roboty, bo na pewno poradzicie sobie z tym zadaniem. Podziękujecie sobie za to później.

Jaki mak najlepiej nadaje się na masę makową?

Na szczęście składniki na domową masę makową są łatwo dostępne i z pewnością bez trudu kupicie je w każdym sklepie spożywczym. Co oczywiste najważniejszym składnikiem jest mak, który powinien być dobrej jakości.

Najczęściej do przygotowania takiej masy używam niebieskiego maku, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po białą odmianę, które będzie idealnie nadawać się chociażby na rogale świętomarcińskie.

Jeśli wybierasz cały mak, pamiętaj, że czeka cię dodatkowa praca związana z mieleniem maku w maszynce lub malakserze. Jeżeli kupisz wcześniej zmielony mak, to zadanie odpada z listy. W takim wypadku musisz go jedynie odpowiednio ugotować i wymieszać z pozostałymi składnikami.

Co dodać do masy makowej?

Oczywiście mak nie może być jedynym składnikiem tej masy. Koniecznie sięgnij po sporą porcję różnego rodzaju bakalii i orzechów. Ja obowiązkowo dodaję do niej rodzynki, morele, migdały, skórkę pomarańczową i orzechy włoskie. Ale na tym nie kończą się twoje możliwości. Świetnie sprawdzą się również figi, suszone śliwki lub daktyle.

Pamiętaj również o dodaniu aromatu, który powiąże ze sobą wszystkie smaki. W moim wypadku jest to amaretto, ale możesz sięgnąć również po różnego rodzaju aromaty do ciast (np. rumowy lub migdałowy) albo pastę waniliową.

Co zrobić żeby masa makowa była wilgotna?

Wiele osób przygotowujących masę, skarży się, że wychodzi im za sucha. Faktycznie, dobra masa makowa powinna być wilgotna, lepiąca się i gęsta.

Aby tak się stało, przede wszystkim nie można odcedzić maku za mocno – jedynie na tyle by pozbyć się z niego nadmiaru płynu. Dla bezpieczeństwa możesz zachować nieco odciśniętego płynu, aby w razie potrzeby dodać go do gotowej masy.

Możesz też dodać do maku nieco więcej miodu, starte na tarce jabłko lub nieco roztopionego masła, jednak pamiętaj, że wpłynie to na finalny smak gotowej masy.

Jak wykorzystać masę makową?

Jedną z największych zalet masy makowej jest to, jak bardzo jest uniwersalna. Możecie użyć ją do przygotowania mnóstwa przepysznych deserów – począwszy od tradycyjnego makowca, poprzez seromakowiec, a na masach do różnego rodzaju przekładańców i ciasteczek skończywszy. Ale to nie wszystko. Domowa masa makowa idealnie nadaje się na farsz do słodkich pierogów lub naleśników. Jest także niezastąpiona przy robieniu makiełek lub drożdzówek

Domowa masa makowa: jak przechowywać?

Po przygotowaniu (i przestudzeniu) masa makowa jest gotowa do użycia. Ale co jeśli przygotujesz ją wcześniej? Domowa masa makowa powinna być przechowywana w lodówce, w zamkniętymi pojemniku, aby nie przeszła innymi zapachami. Możesz też obwinąć miseczkę streczem.

Pamiętaj, aby przed użyciem doprowadzić masę do temperatury pokojowej lub delikatnie podgrzać. Będzie wówczas rzadsza i łatwiejsza do rozsmarowania na cieście lub rozmieszania w kremie.

Czy domowa masa makowa może być mrożona?

Jeśli zrobiłeś za dużo masy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją zamrozić. W tym celu dobrze będzie podzielić ją na mniejsze porcje, które później łatwiej będzie rozmrozić i zużyć w miarę potrzeb. Najlepiej mrozi się ją w woreczkach, chociaż sprawdzą się również specjalne pojemniczki, które dobrze znoszą niskie temperatury.

Aby rozmrozić masę, po prostu pozostaw ją na kilka godzin w temperaturze pokojowej. Możesz też użyć odpowiedniego trybu w mikrofalówce.

domowa masa makowa
Domowa masa makowa

Domowa masa makowa – przepis

Składniki: domowa masa makowa

  • 300 g maku
  • 50 g rodzynek
  • 150 g płynnego miodu
  • 50 g orzechów włoskich
  • 40 g migdałów w płatkach
  • 50 g suszonych moreli
  • 60 g masła
  • 50 g kandyzowanej skórki z pomarańczy
  • 3 łyżki amaretto (alternatywnie kilka kropel aromatu migdałowego)

Jak zrobić: domowa masa makowa

Do średniej wielkości garnka przesyp mak, a następnie zalej go wrzątkiem (ewentualnie gorącym mlekiem) tak, aby płyn przykrywał go na 2-3 cm. Gotuj na niewielkim ogniu przez około 25 minut. Pamiętaj, aby od czasu do czasu go przemieszać.

Ugotowany mak przecedź przez sitko wyłożone gazą i dobrze odciśnij.

Następnie zmiel mak przepuszczając go dwukrotnie przez maszynkę do mięsa. Możesz też zmielić go przy pomocy malaksera lub robota kuchennego. Jeśli używasz mielonego maku, możesz pominąć ten krok.

Morele, orzechy włoskie, rodzynki oraz migdały posiekaj drobno.

W garnku rozpuść masło, a następnie dodaj do niego miód oraz posiekane bakalie oraz kandyzowaną skórkę pomarańczową. Całość dokładnie wymieszaj i zdejmij z ognia. Dodaj do nich zmielony mak, amaretto (lub aromat migdałowy) i ponownie wymieszaj.

Spróbuj masę i w razie potrzeby dodaj do niej miodu lub nieco soku z cytryny. Pamiętaj, że masa powinna być gęsta, ale też wilgotna. Gdyby była zbyt sucha, możesz dodać do niej nieco płynu, w którym gotował się mak lub roztopionego masła.

Zobacz też inne przepisy na Boże Narodzenie

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE