Sernik z marakują

Sernik z marakują

Jeśli masz ochotę na niecodzienne, bardzo orzeźwiające ciasto, sernik z marakują sprawdzi się w tej roli idealnie. Doskonale nada się jako poczęstunek dla gości lub po prostu słodki dodatek do popołudniowej kawy. Nie wymaga pieczenia, a jego przygotowanie zajmie ci dosłownie kilkanaście minut. Wygląda efektownie, a z jego zrobieniem powinien poradzić sobie nawet bardzo początkujący kucharz.

Jakiego serka użyć na sernik z marakują?

Nie ma się co oszukiwać – ser to podstawowy składnik każdego sernika i to właśnie od tego jakości zależy finalny efekt. Jeśli będzie z nim coś nie tak lub po prostu będzie on słabej jakości, nie da się tego przypudrować i na nic zdadzą się jakiekolwiek cukiernicze sztuczki.

Do zrobienia tego sernika najlepiej nadaje się gęsty, kremowy serek typu Philadeplhia. Bardzo często zastępuję go np. serkiem „Mój Ulubiony” z Wielunia. Poszukując idealnego serka, koniecznie zwróć uwagę na jego skład – powinien być możliwie jak najkrótszy i nie zawierać różnego rodzaju wzmacniaczy smaku lub zagęszczaczy. Wybierz ten który jest gęsty i kremowy, a możesz mieć pewność, że ciasto wyjdzie wspaniale.

Czym można zastąpić marakuję?

Marakuje nie zawsze są łatwo dostępnym składnikiem w naszych sklepach. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zrezygnować z przygotowania tego ciasta. Możesz zastąpić ją innymi owocami.

Doskonale sprawdzi się chociażby mango, kiwi lub cząstki pomarańczy. Możesz również postawić na kandyzowany imbir lub lekko zrumienione na patelni wiórki kokosowe. Co prawda nie będzie to już sernik z marakują, jednak wciąż będzie to pyszne ciasto, które doskonale sprawdzi się na każdą okazję.

Jak przygotować spód na ciasto z marakują?

Wiele serników można przygotować bez spodu (tak jak np. ten sernik wiedeński), jednak tym które robi się bez pieczenia przyda się solidna podstawa w postaci kruchego spodu.

Oczywiście, możesz zrobić kruche ciasto, do którego później wylejesz masę serową, jednak wymaga to uruchomienia piekarnika i nieco więcej pracy. Właśnie dlatego znacznie częściej w takich przypadkach wybieram spód z herbatników.

W tym przepisie jest on dodatkowo wzbogacony kilkoma dodatkami, dzięki czemu zyskuje on niepowtarzalny smak i nadaje charakteru ciasto. Warto zapamiętać jak go zrobić, ponieważ sprawdzi się świetnie także w innych deserach np. w tarcie z rabarbarem.

Jaką foremkę wybrać na sernik z marakują?

Proporcje składników w tym przepisie zostały obliczone na okrągłą tortownicę o średnicy 20 cm. Naturalnie możesz wykorzystać inną blaszkę o zbliżonej powierzchni.

W tym wypadku bardziej niż kształt foremki liczy się jej wysokość – warto aby ścianki były odpowiednio wysokie, co uniemożliwi wypłynięcie masy serowej. Dodatkowo najlepiej będzie użyć blaszki z wyjmowanym dnem, tak aby bez problemu można było wydobyć z niej ciasto i pokroić je na kawałki.

Jak długo ciasto zachowa świeżość?

Nie spodziewaj się, że ten sernik długo uchowa się w kuchni. Jednak nie ze względu na to, że szybko traci świeżość, a dlatego, że ekspresowo znika z talerzy i większość osób które go próbują najczęściej prosi o dokładkę.

Jeśli jednak okazałoby się, że zostało ci trochę tego ciasta, możesz bez obaw przechowywać je w lodówce. Sernik z marakują zachowa świeżość nawet do tygodnia o ile będzie w chłodzie. Dodatkowo warto zabezpieczyć go folią lub przykrywką, aby nie chłonął zapachów z lodówki i nie obsychał.

sernik z marakują
Sernik z marakują

Przepis na sernik z marakują

Składniki na sernik z marakują

Na tortownicę o średnicy 20 cm

Spód:

  • 150 g herbatników
  • ok. 2 cm świeżego imbiru
  • pół łyżeczki cynamonu
  • 120 g masła
  • 80 wiórek kokosowych

Masa serowa

  • 500 g kremowego serka
  • 100 g cukru
  • skórka otarta z jednej pomarańczy
  • 200 g białej czekolady
  • 2 łyżeczki żelatyny

Dodatkowo:

  • 2 marakuje
  • listki mięty

Jak zrobić sernik z marakują?

Wiórki kokosowe upraż na suchej patelni, tak aby lekko się zrumieniły. Dodaj de do blendera razem z herbatnikami, startym na tarce o drobnych oczkach imbirem oraz cynamonem.

Całość zmiksuj razem, tak aby herbatniki pokruszyły się na drobne kawałki. Następnie dodaj do masy roztopione masło i zmiksuj ponownie, aby wszystkie składniki dobrze się połączyły. Masa powinna mieć konsystencję mokrego piasku. Gdyby była zbyt sucha, dodaj do niej nieco więcej masła.

Masę herbatnikową przesyp do okrągłej tortownicy o średnicy 20 cm , a następnie rozprowadź ją równomiernie ugniatając po dnie i brzegach formy, tak aby utworzyła równą warstwę. W formowaniu spodu możesz pomóc sobie szklanką lub innym naczyniem o równym spodzie. Włóż blaszkę do lodówki na około 30 minut.

W międzyczasie przygotuj masę serową. Żelatynę zalej  w miseczce kilkoma łyżkami wody, i odstaw ją na kilka minut, tak aby napęczniała.

Serek, skórkę pomarańczy oraz cukier zmiksuj dokładnie mikserem, tak aby otrzymać jednolitą masę. Następnie zalej żelatynę dwoma-trzema łyżkami wrzątku (w razie potrzeby możesz dodać nieco więcej) i dokładnie wymieszaj do momentu aż żelatyna całkowicie się rozpuści.

Wlej ją do masy serowej razem z rozpuszczoną białą czekoladą. Całość dokładnie wymieszaj i przelej do przygotowany wcześniej spód z herbatników.

Sernik wstaw do lodówki na całą noc, tak aby masa zdążyła dobrze stężeć. Wierzch ciasta udekoruj miąższem marakui oraz listkami świeżej mięty.

Zobacz też inne przepisy na ciasta bez pieczenia

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE