Ciasto Pijak

Ciasto Pijak

Oto jedno z tych ciast, które zawsze staje się hitem każdej rodzinnej imprezy. Przepis na ciasto Pijak znalazłam w starym zeszycie mojej mamy i pamiętam, że zawsze robiło wrażenie na wszystkich gościach.

Wymaga nieco pracy, jednak gwarantuję wam, że w tym wypadku wysiłek się opłaci. Nagrodą będzie pyszny deser dla dorosłych – pięknie wyglądające, delikatne ciasto z wyczuwalną (chociaż nie przesadnie) nutą alkoholu. Koniecznie zapiszcie sobie ten przepis na liście do zrobienia.

Czym nasączyć ciasto Pijak?

Jak sama nazwa wskazuje, ciasto Pijak powinno zawierać w sobie sporo procentów. W tym wypadku należy nasączyć ciasto alkoholem. Mimo, że w cieście jest go dużo, w pierwszym kęsie alkohol nie jest bardzo wyczuwalny, bo bardzo dobrze równoważą go pozostałe składniki. Dopiero po kilku kęsach, zaczyna się odczuwać przyjemne ciepło i posmak alkoholu.

Jaki wybrać? W tej kwestii masz sporą dowolność. W najbardziej podstawowej wersji wykorzystuje się po prostu czystą wódkę. Jeśli chcesz, aby ciasto było nieco słabsze, przygotuj prosty poncz rozcieńczając wódkę w wodzie w proporcjach 2:1 lub 1:1. Dla ciekawszego efektu możesz wykorzystać wódkę smakową np. pigwówkę lub orzechówkę. Bardzo dobrze sprawdzą się również różnego rodzaju nalewki lub likiery, które również można nieco rozcieńczyć w wodzie, kawie lub soku.

Jak nasączyć ciasto?

Nie jest to zbyt trudno zadanie wymagające użycia szczególnych technik, jednak bardzo istotne w tym wypadku jest wyczucie. Jeśli wlejesz w ciasto zbyt dużo płynu, po prostu się rozpadnie – straci kształt i nie będzie nadawało się do pokrojenia.

Pamiętaj, że ciasto makowo-kokosowe może wchłonąć znacznie więcej płynu niż biszkopty, dlatego to właśnie je warto nasączyć mocniej alkoholem. Aby to zrobić, wystarczy użyć łyżki lub niewielkiej chochelki. Okrągłe biszkopty możesz sączyć w ten sam sposób, chociaż możesz również po prostu obtoczyć je w alkoholu i dopiero później ułożyć na cieście.

Z jakim wyprzedzeniem przygotować ciasto Pijak?

Jeśli planujesz zrobić to ciasto na specjalną uroczystość, nie zostawiaj jego przygotowywania na ostatnią chwilę. Po pierwsze, jest ono dosyć pracochłonne, a po drugie potrzebuje przynajmniej kilku godzin na to aby stężeć i odpowiednio schłodzić się w lodówce.

Najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie ciasta Pijak z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Wówczas zyskasz pewność, że każdy element wyjdzie idealnie.

Jak długo można przechowywać ciasto Pijak?

Ten rodzaj ciasta dobrze znosi przechowywanie i nie obsycha, jednak ze względu na masę budyniową, nie może być zamrażany ani przechowywany w lodówce dłużej niż 4-5 dni. Najlepszym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie ciasta w szczelnie zamykanym pojemniku, dzięki czemu wytrzyma dłużej oraz nie wchłonie zapachów innych produktów z lodówki.

ciasto pijak
Ciasto pijak

Przepis na ciasto Pijak

Składniki na ciasto Pijak

na blaszkę o wymiarach 35 x 25cm

Biszkopt:

  • 4 jajka
  • 50 g mąki
  • 50 g cukru
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego

Masa budyniowa:

  • 80 g budyniu waniliowego (2 opakowania po 40 g każde)
  • 15 g mąki ziemniaczanej
  • 500 ml mleka
  • 6 żółtek
  • 250 g masła
  • 80 g cukru
  • 1 łyżka pasty waniliowej

Ciasto makowe:

  • 6 białek
  • 150 g wiórek kokosowych
  • 150 g maku
  • 200 g cukru

Polewa:

  • 80 g masła
  • 2,5 czubatej łyżki kakao
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżki śmietanki 36%

Dodatkowo:

  • 400 g dżemu z czarnej porzeczki lub wiśni
  • ok. 15 okrągłych biszkoptów
  • ok. 300-400 ml wódki (bardzo dobrze sprawdzą się wódki smakowe)
  • wiórki kokosowe do dekoracji

Jak zrobić ciasto pijak

Przygotuj biszkopt

Oddziel białka od żółtek, a następnie ubij białka na sztywną masę. Dodaj do nich cukier oraz cukier waniliowy, a następnie dalej miksuj, aby cukier się rozpuścił, a masa stała się błyszcząca.

Kiedy na wierzchu zaczną formować się tzw. szczyty, zacznij dodawać po jednym żółtku, nie przerywając miksowania. Następnie dodaj przesianą przez sitko mąkę i wymieszaj całość ostrożnie przy pomocy szpatułki.

Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia, a następnie wlej do niej masę na biszkopt. Rozprowadź ją cienką i równą warstwą. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piecz przez 15 minut (do suchego patyczka). Wyjmij biszkopt z piekarnika i pozostaw go do wystygnięcia.

Przygotuj ciasto makowe

Białka ubij na sztywno, a następnie dodaj do nich cukier i miksuj przez kilka minut, aby dobrze się rozpuścił. Kiedy białka będą błyszczące, zacznij dodawać do nich partiami mak oraz wiórki kokosowe, mieszając całość ostrożnie przy pomocy szpatułki.

Blaszkę o takim samym wymiarze, jak ta w której piekł się biszkopt, wyłóż papierem do pieczenia. Następnie przełóż do niej masę makową i wyrównaj ją. Piecz przez 30 minut w temperaturze 180 stopni (do suchego patyczka). Po upieczeniu odstaw ciasto do wystygnięcia.

Przygotuj masę budyniową

Żółtka, mąkę ziemniaczaną i proszek budyniowy utrzyj ze 150 ml mleka. Pozostałe 350 ml mleka zagotuj z cukrem, a gdy zacznie się gotować, dodaj do niego przygotowaną wcześniej masę z żółtek. Cały czas podgrzewaj budyń energicznie mieszając go przy pomocy miksera lub trzepaczki. Kiedy mocno zgęstnieje, odstaw go do wystudzenia.

Miękkie masło zmiksuj z pastą waniliową przez 4-5 minut na jasną i puszystą masę, a następnie zacznij stopniowo dodawać do niej wystudzony budyń. Miksuj aż powstanie jednolita masa.

Przygotuj polewę

W rondelku rozpuść masło, a następnie dodaj do niego cukier, kakao i śmietankę. Całość dokładnie wymieszaj i odstaw do przestygnięcia. Jeśli polewa za bardzo zastygnie przed wylaniem na ciasto, możesz ją lekko podgrzać.

Złóż ciasto ciasto Pijak

Na dno blaszki wyłóż biszkopt. Nasącz go częścią wódki.

Następnie na biszkopcie rozsmaruj niezbyt grubą warstwę dżemu, a na nim wyłóż 1/3 kremu budyniowego. Na nim umieść blat makowo-kokosowy. Nasącz go wódką.

Na ciasto makowe wyłóż pozostałą część kremu budyniowego, a na nim ułóż okrągłe biszkopty. Nasącz je pozostałym alkoholem.

Wierzch ciasta polej polewą czekoladową i udekoruj wiórkami kokosowymi. Wstaw ciasto Pijak do lodówki na przynajmniej 8 godzin, aby dobrze się schłodziło i stężało.

Zobacz też inne przepisy na ciasta

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE