Nalewka z pigwy

Nalewka z pigwy

Jeśli nigdy nie robiliście domowych alkoholi, nalewka z pigwy jest idealną propozycją na debiut. Wbrew pozorom jej przygotowanie wcale nie jest trudne, a co najważniejsze efekt jest naprawdę świetny.

Postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami, otrzymacie trunek o głębokim aromacie, który będzie skarbem w każdym barku. Jedyne czego potrzebujecie to dobrej jakości owoce i trochę cierpliwości. Cała reszta dzieje się właściwie sama.

Kiedy zrobić nalewkę z pigwy?

Najlepszym momentem na przygotowanie nalewki z pigwy jest październik. To właśnie wtedy owoce są w pełni dojrzałe i mają najlepszy smak. Przed zbiorami warto jednak poczekać do pierwszych przymrozków – delikatnie przemrożone owoce stracą cierpkość, dzięki czemu nalewka będzie delikatniejsza i będzie miała jeszcze lepszy smak.

Jeśli owoce kupujesz w sklepie lub na targu (albo akurat mamy ciepłą jesień i przymrozki nie chcą się pojawić), możesz przemrozić pigwę w zamrażarce.

Na co pomaga nalewka z pigwy?

Pigwówka to przede wszystkim doskonały sposób na zimowe chłody – nie tylko wyśmienicie smakuje, ale też rewelacyjnie rozgrzewa.

Warto również wiedzieć, że ze względu na potężną porcję witaminy C w owocach pigwy, także nalewka z nich wzmacnia odporność i pomaga walczyć z przeziębieniami, na które jesteśmy szczególnie narażeni w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo, nalewka z pigwy może również łagodzić kaszel oraz niestrawność. Jednak zawsze pamiętaj o umiarze!

nalewka z pigwy
Nalewka z pigwy

Nalewka z pigwy – z czym pić?

Nie ma co ukrywać – nalewka z tego przepisu jest tak smaczna, że właściwie najlepiej smakuje solo, sączona powoli z niewielkiego kieliszka. Właśnie w takiej formie podaję ją najczęściej. Możesz też podać tak jak czasem serwuje się whisky – z kostką lodu i ewentualnie kawałkiem skórki pomarańczowej.

Jednak na tym nie kończą się możliwości – warto dodawać ją do herbaty, chociaż w tym przypadku nie powinno się dodawać jej do wrzątku. Ciekawym pomysłem będzie również przygotowanie różnego rodzaju drinków na bazie pigwówki. Puść wodze fantazji i zastąp nalewką inne alkohole w popularnych drinkach. Efekty mogą być naprawdę ciekawe.

Jak zrobić dobrą nalewkę z pigwy?

Najważniejszym składnikiem w każdym przepisie na nalewkę z pigwy jest cierpliwość. Tylko dzięki niej będziesz mógł cieszyć się naprawdę dobrym, domowym trunkiem o głębokim smaku i aromacie. Jeśli chcesz nieco urozmaicić smak nalewki, spróbuj dodać do owoców pigwy cynamon, goździki lub kardamon.

Dobrym pomysłem będzie również dorzucenie skórek cytrusowych – z pomarańczy, cytryny, mandarynek lub limonek. Mieszaj je w różnych konfiguracjach i proporcjach, aby za każdym razem osiągnąć nieco inny efekt.

Nalewka z pigwy – proporcje

Poniżej podaję przepis na nalewkę z 2 kilogramów pigwy, jednak możesz bez problemu dostosować go do każdej ilości owoców, jeśli tylko zapamiętasz złotą proporcję. Zawsze używaj tyle samo alkoholu co pigwy z kolei cukru dodaj połowę wagi owoców. Masz 300 g owoców? użyj 300 ml alkoholu i 150 g cukru. Jeśli masz 20 kg pigwy, potrzebujesz 20 litrów alkoholu i 10 kg cukru.

Jak pewnie zauważysz, mieszam spirytus i wódkę pół na pół. Możesz jednak nieco zmieniać ich proporcje, tym samym wpływając na moc nalewki. Jeśli wolisz mocniejsze trunki, użyj więcej spirytusu, aby nalewka była łagodniejsza, sięgnij po więcej wódki. Najważniejszym, aby razem odpowiadały ilości użytych przez ciebie owoców.

Jak wykorzystać owoce z nalewki z pigwy?

Warto pamiętać, że po zlaniu nalewki, zostanie ci całkiem sporo owoców, których pod żadnym pozorem nie powinno się wyrzucać. Są zamacerowane, dlatego wystarczy przełożyć je do słoiczka i używać według potrzeb.

Owoce pigwy z nalewki będą rewelacyjnym dodatkiem do zimowej herbaty lub grzańca. Możesz również użyć ich do zrobienia smakowitego dżemu lub dodawać je do różnego rodzaju ciast. Pamiętaj jednak, że mają w sobie alkohol, więc będą to przysmaki tylko dla dorosłych.

nalewka z pigwy
Nalewka z pigwy

Nalewka z pigwy – przepis

Składniki: nalewka z pigwy

  • owoce pigwy – 2 kg
  • cukier – 1 kg
  • spirytus -1 litr
  • wódka – 1 litr

Jak zrobić – nalewka z pigwy

Przygotowywanie nalewki z pigwy można podzielić na kilka etapów. Na samym początku odpowiednio przygotuj owoce: umyj je, pozbaw szypułek, podziel na ćwiartki i usuń z nich gniazda nasienne. Następnie pokrój pigwę na plasterki o grubości około 4-5 mm.

Pokrojone owoce przełóż do dużego słoja, układając je naprzemiennie: warstwa pigwy, a następnie gruba warstwa cukru. Tak przygotowane naczynie dokładnie zakręć i odstaw w ciemne miejsce na 5-6 tygodni, aby owoce puściły możliwie jak najwięcej soku (ten czas można wydłużyć nawet do 8-9 tygodni).

Przez pierwsze 2 tygodnie postaraj się zamieszać słojem każdego dnia, tak aby cukier równomiernie się rozpuszczał. W kolejnych dniach możesz robić to nieco rzadziej, jednak pamiętaj aby wciąż mieszać wytwarzający się sok.

Po tym czasie większość przepisów wskazuje, aby odcedzić owoce, jednak osobiście uważam, że nalewka będzie lepsza, jeśli nieco zmienisz zasady. Do słoja z sokiem dodaj oba rodzaje alkoholu – wódkę i spirytus. Wymieszaj i odstaw w ciemne miejsce na 6 miesięcy – w tym czasie (raz na kilka tygodni) przemieszaj zawartością słoja.

Gdy nalewka będzie gotowa, przecedź ją przez gazę. Na tym etapie nalewka z pigwy nadaje się do rozlania do mniejszych butelek. Każdą z nich dokładnie zakręć i odstaw jeszcze na 3-4 tygodnie, aby nabrała jeszcze głębszego smaku. Po tym czasie możesz cieszyć się smakiem domowego trunku.

>>Przetestuj też przepis na konfiturę z pigwy. Kliknij! <<

Zobacz też inne przepisy na nalewki i likiery

Zobacz też nowe przepisy:



KOMENTARZE