Cytrynowy sernik z ricotty

Cytrynowy sernik z ricotty

Święta już coraz bliżej, a ja zaczynam rozmyślać czym tym razem zaskoczyć rodzinę. Wytrawną stroną zazwyczaj zajmuje się mama lub ciocia, natomiast słodkości to już moja działka. W tym roku postanowiłam posunąć się jeszcze dalej i własnoręcznie przygotować ricottę na sernik. Efekt jest wart grzechu i czasu jaki poświęcimy na jego przygotowanie. Dobrze wiecie, że w święta zdecydowanie można sobie na to pozwolić :)

Przepis na cytrynowy sernik z ricotty

Składniki na cytrynowy sernik z ricotty:

Ricotta, około 600 gramów (starcza na 6 sporych serniczków lub jeden duży sernik):

  • 2 litry mleka od krowy ( w żadnym wypadku nie UHT)
  • 400 – 500 mililitrów śmietany 30 procent
  • szczyptę soli
  • 100 mililitrów soku z cytryny (około średnie 2 cytryny)

Pozostałe składniki:

  • Laska wanilii
  • 250 mililitrów śmietany kremówki
  • 250 gramów herbatników
  • 70 gramów rozpuszczonego masła
  • Dwie łyżki miodu
  • Łyżeczka mielonego imbiru
  • Garść truskawek na mus (świeże lub z kompotu)
  • Tabliczka czekolady.

Jak zrobić ricottę w domu?

Zacznijmy od zrobienia wspomnianej na początku ricotty. Mleko mieszamy ze śmietanką i gotujemy, ale nie doprowadzamy do wrzenia – szczęśliwi posiadacze termometrów kuchennych powinni wiedzieć, że powinno być to 90 stopni. Następnie dolewamy sok z cytryny i gotujemy na małym ogniu przez ok. 5 minut. Pamiętajmy by ciągle mieszać, co ułatwi powstawanie serowych grudek. Po tym czasie możemy odstawić mleko w ciepłe miejsce na ok 10 minut, w tym czasie powinien na jego powierzchni utworzyć się gruby, serowy kożuch. Następnie przelewamy je do sitka wyłożonego materiałem, a najlepiej muślinem. Ser powinien odsączać się przez ok. 40 minut lub nawet dłużej tak by nabrał pożądanej przez nas konsystencji.

W wersji szybszej możemy użyć kupionej ricotty (chociaż ta domowa jest o niebo lepsza). W wersji oszczędnej możemy zastąpić ją zwykłym twarożkiem.

Jak zrobić cytrynowy sernik z ricotty?

Żeby już zupełnie wyczerpać temat masy serowej, od razu powiem co robimy z nią dalej. Sam ser miksujemy na gładką masę, dodajemy otartą skórkę z jednej cytryny, sok z jej połówki i ziarna z jednej laski wanilii (jeśli chcemy uzyskać mocniejszy smak możemy rozkrojoną laskę dodać do mleka z którego robimy ser). Oczywiście słodzimy do smaku, bo czym byłyby święta bez słodyczy, jednak jej ilość pozostawiam Wam. Następnie tak przygotowaną masę delikatnie mieszamy z dokładnie ubitą śmietaną kremówką (ok. 250 ml).

Teraz spokojnie możemy przejść do rzeczy prostszych czyli spodu, który składa się z 250 g pokruszonych herbatników wymieszanych z 70 g rozpuszczonego masła, 2 łyżkami miodu i łyżeczką mielonego imbiru. Masa powinna mieć konsystencję mokrego piasku. Wykładamy ją na spód foremki i delikatnie ugniatamy łyżeczką.

Następnie wykładamy na nią masę serową. By uzyskać lepszy efekt najlepiej użyć do tego rękawa cukierniczego – w ten sposób z łatwością utworzymy tunel w który możemy włożyć mus truskawkowy.

Taki mus to bardzo prosta sprawa – wystarczy zmiksować garść truskawek – świeżych, mrożonych, a nawet takich, które ocalały z kompotu. Jeśli masa będzie zbyt rzadka wystarczy ją odpowiednio długo gotować w garnku, tak by nadmiar wody odparował.

Taką masę wykładamy do sernika, następnie przykrywamy ją porcją sera, oraz szczodrze oblewamy roztopioną mleczną czekoladą.

Sernik odstawiamy by się zestalił na około godzinę.

Zobacz też inne przepisy na ciasta na Wielkanoc:

Zobacz najnowsze przepisy:



KOMENTARZE