Sernik z jogurtów

Sernik z jogurtów

Sernik z jogurtów to alternatywna wersja tradycyjnego sernika, która zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników słodkości. To także świetny sposób na wykorzystanie jogurtów, które czasem zalegają w lodówce i grożą, że przeterminują się. Jego przygotowanie zajmuje dosłownie kilkanaście minut i jest tak proste, że poradzi sobie z nim nawet początkujący kucharz. Koniecznie zapiszcie sobie przepis, bo będziecie do niego często wracać.

Czym zastąpić ser w serniku?

Wiadomo, tradycyjny sernik nie może obyć się bez bogatego i najlepiej tłustego twarogu, który nadaje ciastu wyjątkową konsystencję i smak. Ale co zrobić, gdy nie mamy go pod ręką? W tym wypadku przetestujcie poniższy przepis na sernik z jogurtów. Gwarantuję, że gdybyście próbowali go w ciemno, nigdy nie uwierzylibyście, że nie ma w nim twarogu.

Niektórzy z nas z różnych powodów (np. alergia na laktozę, dieta wegańska) muszą zrezygnować ze spożywania nabiału. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zastąpieniu sera innym składnikiem, który nada kremowej masie odpowiedniej konsystencji i smaku. W roli zamiennika sera doskonale sprawdzą się np. tofu, serki sojowe, serki tofu, a także migdały, orzechy nerkowca czy awokado.

Jaki jogurt wybrać na sernik z jogurtów?

Przygotowując to ciasto wybrałam bardzo gęsty i kremowy jogurt grecki. Jeśli jednak go nie masz, z powodzeniem możesz sięgnąć po jogurt naturalny – także w tym wypadku warto poszukać takiego gęstego, nic jednak się nie stanie, jeżeli wybierzesz rzadszy. Warto eksperymentować z rodzajami jogurtów w tym cieście – za każdym razem osiągając inny (ale wciąż pyszny) efekt.

Wybierając jogurt, koniecznie zwróć uwagę na jego etykietę, ponieważ jakość tego produktu jest kluczowa dla smaku ciasta. Sięgnij po taki, który zawiera możliwie jak najkrótszą listę składników, pozbawioną konserwantów, substancji słodzących, stabilizatorów i innych zbędnych dodatków.

Jakie dodatki wybrać robiąc sernik z jogurtów?

Do przygotowania tego ciasta użyłam brzoskwiń z puszki, które akurat miałam pod ręką. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zastąpić je innymi dodatkami. Z powodzeniem możesz sięgnąć po inne owoce takie jak np. jabłka, gruszki, maliny lub ananasy. Dobrze sprawdzą się również suszone owoce, orzechy lub innego rodzaju bakalie.

Innym sposobem na urozmaicenie smaku sernika jest dodanie do niego różnego rodzaju przypraw i aromatów. Na przykład, można dodać do sernika cynamon, gałkę muszkatołową, wanilię, kardamon czy imbir. Dzięki temu sernik zyska bardziej wyrazisty i aromatyczny smak.

Czy sernik można mrozić?

Tak, sernik można zamrozić, ale należy pamiętać, że po rozmrożeniu jego konsystencja może się zmienić. Przed zamrożeniem ciasta należy upewnić się, że jest on dobrze schłodzony. Następnie należy go zapakować w szczelne pojemniki lub folię aluminiową, aby zapobiec dostawaniu się powietrza i zapachu z zamrażarki. Warto również pamiętać, aby sernik nie był za długo w zamrażarce, najlepiej zamrozić go na maksymalnie 2-3 miesiące.

sernik z jogurtów
sernik z jogurtów

Przepis na sernik z jogurtów

Składniki na sernik z jogurtów

Na blaszkę o wymiarach 21×30 cm

Kruche ciasto

  • 260 g mąki pszennej
  • 50 g cukru
  • 3 żółtka
  • 125 g masła
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego

Masa jogurtowa

  • 600 g gęstego jogurtu greckiego
  • 100 g cukru
  • 3 białka
  • 1 budyń waniliowy (40 g)
  • łyżka cukru waniliowego
  • ok. 10 brzoskwiń z puszki

Jak zrobić sernik z jogurtów

Rozpocznij od przygotowania ciasta. Wszystkie składniki potrzebne do jego przygotowania przełóż do robota kuchennego, a następnie zmiksuj je w trybie pulsacyjnym, tak aby wszystko dobrze się połączyło i miało konsystencję mokrego piachu. Wyłóż ciasto na stolnicę i szybko uformuj kulę.

Możesz też zagnieść ciasto ręcznie, jednak pamiętaj, że musisz robić to bardzo szybko, aby nie ogrzać zbyt mocno masy.

Podziel ciasto na dwie części: 1/3 ciasta włóż do woreczka i wstaw do zamrażarki. Pozostałe 2/3 ciasta użyj do wyklejenia blaszki, tak aby powstała równa warstwa.

Wstaw blaszkę do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i podpiecz przez około 15 minut. Wyjmij i odstaw do przestygnięcia.

W międzyczasie przygotuj masę na sernik z jogurtów. Białka ubij na sztywną pianę, a następnie dodaj do nich cukier i cukier waniliowy. Ponownie zmiksuj, tak aby cukier się rozpuścił. Gdy to się stanie, dodaj proszek budyniowy i zmiksuj do uzyskania jednolitej masy. Następnie dodaj jogurty i po raz ostatni zmiksuj całość, aby wszystkie składniki dobrze się połączyły.

Brzoskwinie dobrze odsącz z zalewy i pokrój w średniej wielkości kostkę. Dodaj do masy jogurtowej i delikatnie wymieszaj przy pomocy szpatułki.

Gotową masę na sernik wylej na podpieczony spód. Na wierzchu zetrzyj odłożoną wcześniej 1/3 ciasta z zamrażalnika. Najlepiej zrobić to na tarce o grubych oczkach, tak aby ciasto utworzyło na wierzchu równą warstwę.

Sernik z jogurtów piecz przez około 40-45 minut w temperaturze 180 stopni. Ciasto na wierzchu powinno ładnie się zrumienić. Następnie wyłącz piekarnik i pozostaw w nim ciasto do całkowitego wystudzenia.

Przed podaniem możesz oprószyć sernik cukrem pudrem.

Zobacz też inne przepisy na ciasta

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE