Ciasto milionera

Ciasto milionera

Kiedy nie masz zbyt wiele czasu, za to pojawiła się ochota na coś słodkiego, warto przetestować przepis na ciasto milionera. To jeden z tych deserów, który powinny mieć w pamięci wszystkie osoby, które nie lubią spędzać w kuchni zbyt wiele czasu, za to lubią słodkości.

Skąd wzięła się nazwa ciasto milionera?

Przepis na ciasto milionera stał się niezwykle popularny w latach 70.. Początkowo święcił triumfy w Australii, ale bardzo szybko dostał się na inne kontynenty, a jego popularność nie zmalała do dziś.

Skąd ta nazwa? Cóż tego nie da się jednoznacznie określić. Niektórzy wskazują, że wiąże się bezpośrednio z rozpustnymi składnikami i wyjątkowo bogatym smakiem ciasta. Inni z kolei twierdzą, że jest nawiązaniem do kształtu kawałków, które miały przypominać sztabki złota.

Z czego składa się ciasto milionera?

Tak naprawdę ciasto milionera to zaledwie trzy warstwy, które mocno różnią się od siebie, a jednocześnie doskonale uzupełniają i tworzą bardzo zgraną całość.

Pierwszą z nich jest delikatne kruche i maślane ciasto. W tym wypadku całym sekretem jest użycie dobrej jakości masła oraz ekspresowe zagniatanie, tak aby się nie ogrzało. Pamiętaj również, że nie możesz go piec zbyt długo ponieważ stanie się zbyt twarde.

Kolejną warstwą jest karmel. Oryginalny przepis zaleca przygotowanie masy maślano-karmelowej, jednak znacznie prostszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po gotową masę kajmakową. Efekt jest bardzo podobny, a ilość pracy i czasu włożona w przygotowanie ciasta będzie nieproporcjonalnie mniejsza.

Ciasto milionera zawsze wieńczy polewa czekoladowa. W tym wypadku należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze nie powinna być to sama czekolada, która po zastygnięciu będzie bardzo twarda co utrudni krojenie. Po drugie, w czasie wylewania na ciasto polewa powinna być przestudzona. W przeciwnym razie rozpuści masę karmelową.

Jak przechowywać ciasto milionera?

Ciasto milionera można przygotować ze sporym wyprzedzeniem, ponieważ czas mu służy. Nie ma w nim kremu, który mógłby się szybko zepsuć, dlatego bez obaw można przechowywać je nawet około tygodnia (jeśli nie więcej). W tym czasie kruchy spód wchłonie nieco wilgoci z masy kajmakowej, przez co ciasto stanie się delikatniejsze i będzie się je łatwiej kroić.

Dobrze jest przechowywać je w lodówce, jednak należy pamiętać o tym, aby umieścić je w szczelnym pojemniku lub dokładnie owinąć folią. Wszystko po to, aby zabezpieczyć ciasto przed przesiąkaniem zapachami z lodówki.

ciasto milionera
ciasto milionera

Przepis na ciasto milionera

Składniki na ciasto milionera

Na foremkę o wymiarach 20cm x 25cm

Polewa czekoladowa:

  • 180g mlecznej czekolady
  • 3 łyżki masła

Spód:

  • 50 g cukru
  • szczypta soli
  • 175 g mąki pszennej
  • 125 g miękkiego masła

Dodatkowo:

  • 400 g masy kajmakowej (1 puszka)
  • duża szczypta grubej soli

Jak zrobić ciasto milionera

Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania spodu szybko zagnieć ze sobą, tak aby powstało jednolite i elastyczne ciasto. Postaraj się nie ogrzewać go zbyt mocno – w tym celu dobrze jest wstępnie połączyć wszystkie składniki, siekając je nożem lub specjalnym siekaczem.

Uformuj kulkę z ciasta, owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki na około 30 minut. Schłodzone ciasto równomiernie rozwałkuj, a następnie wyłóż nim spód blaszki.

Piecz kruchy spód w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni przez 20 minut. W tym czasie powinien się lekko zezłozić. Po wyjęciu z pieca pozostaw spód do wystygnięcia.

Na chłodnym cieście rozsmaruj grubą warstwę masy kajmakowej.

Rozpuść czekoladę i masło w kąpieli wodnej (możesz też szybko podgrzać je w mikrofalówce), a następnie dokładnie wymieszaj do połączenia się składników. Tak przygotowaną polewę wylej na masę kajmakową. Wierzch możesz delikatnie oprószyć niewielką ilością soli, chociaż jest to opcjonalne.

Ciasto pozostaw do schłodzenia w lodówce na całą noc.

Zobacz też inne przepisy na ciasta

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE