Zakwas na barszcz

Zakwas na barszcz

Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, zadbaj o to, aby na twojej liście rzeczy do zrobienia znalazł się zakwas na barszcz czerwony. Jego zrobienie zajmuje tylko kilka chwil, a dzięki niemu wigilijny barszcz będzie smakować o niebo lepiej. Co więcej, tak przygotowany barszcz nadaje się również do regularnego picia.

Kiedy zrobić zakwas na barszcz czerwony?

Tak na dobrą sprawę, każdy moment jest dobry na zrobienie zakwasu, zwłaszcza gdy planujesz wykorzystywać go na co dzień np. do popijania. Wystarczy, że posiadasz dobre, świeże buraki.

Jeśli planujesz przygotować zakwas na barszcz wigilijny, zabierz się za jego zrobienie w pierwszej połowie grudnia. Zakwas powinien kisić przynajmniej przez tydzień, a nawet dłużej. Koniecznie zarezerwuj sobie sobie na to czas pośród bożonarodzeniowych przygotowań – nie zajmie ci to wiele czasu, ale za to podziękujesz sobie jedząc wigilijny barszcz.

Jak przyspieszyć robienie zakwasu na barszcz?

Jeśli przegapiłeś okienko i wydaje ci się, że jest już za późno na zrobienie zakwasu, wcale nie musisz biec do sklepu po gotowca. Istnieje kilka sprytnych sposobów, aby oszukać czas i nieco przyspieszyć robienie zakwasu.

Jednym z najlepszych sposobów będzie dodanie do buraków wody z ogórków kiszonych. Alternatywnie, aby przyspieszyć proces kiszenia, możesz też dorzucić do słoika kawałek chleba zrobionego na zakwasie, co przyniesie podobny efekt.

Kiedy zakwas na barszcz jest gotowy?

Przygotowując zakwas buraczany możesz zdać się na swoje zmysły. Gotowy zakwas na barszcz powinien mieć głęboki, rubinowy kolor. Może się delikatnie pienić lub gazować. Jego zapach powinien być kwaśny i mieć przyjemny, buraczany zapach.

Jak długo można przechowywać zakwas na barszcz?

Tak jak w przypadku większości kiszonek, zakwas może stać bardzo długo. Jednak w tym wypadku jedną z najważniejszych zasad jest przechowywanie go w lodówce. Jeśli zauważysz, że zakwas musuje, nie musisz się obawiać – to naturalny efekt fermentacji. Im wyższa temperatura, w której znajduje się zakwas, tym bardziej może się pienić i gazować.

Jak rozpoznać zepsuty zakwas?

Jeśli na powierzchni zakwasu pojawi się pleśń lub wyraźny, biały nalot, jest to znak, że dzieje się z nim coś niedobrego. Najpewniej był on przechowywany z nieodpowiednich warunkach lub dostały się do niego jakieś zanieczyszczenia. Wiele osób w takiej sytuacji zbiera pleśń z wierzchu, ale trzeba pamiętać że pleśń jest szkodliwa i przenika pożywienie znacznie głębiej niż jest to widoczne. Z tego względu lepiej zrezygnować ze spożywania takiego zakwasu.

Co zrobić z buraków z zakwasu?

Pamiętaj, że buraków z zakwasu wcale nie musisz wyrzucać. Będą świetnym dodatkiem do sałatek lub kanapek. Zwłaszcza jeśli podpieczesz je w piekarniku lub na patelni. Możesz również zrobić z nich doskonałą zupę lub chłodnik, a także ciekawy dodatek do świątecznego barszczu. Jeśli je zetrzesz lub zmiksujesz w blenderze, zrobisz z nich świetne racuszki albo naleśniki.

zakwas na barszcz
Zakwas na barszcz

Przepis na zakwas na barszcz

Składniki na zakwas na barszcz

  • 900 g buraków
  • 6 ząbków czosnku
  • 3 listki laurowe
  • 5 ziarenek pieprzu
  • 3-4 goździki
  • 1,5 łyżeczki soli
  • kawałek chrzanu o długości ok. 4 cm (opcjonalnie)
Przepis na barszcz na zakwasie

Jak zrobić zakwas na barszcz

Robiąc zakwas na barszcz czerwony koniecznie pamiętaj o tym, aby dobrze umyć i obrać buraki. Następnie pokrój je w kilkucentymetrową kostkę, w ósemki lub średniej grubości plastry.

Do dużego słoja włóż buraki, przyprawy, czosnek, przekrojony na pół kawałek chrzanu. Całość dopełnij wodą, tak aby sięgała ok 2-3 cm od brzegu słoja. Dokładnie zakręć go, a jeśli używasz metalową zakrętkę, włóż pod nią kawałek papieru do pieczenia, aby zakwas nie dotykał metalu.

Zakwas na barszcz odstaw w ciemne miejsce, gdzie utrzymuje się stabilna temperatura pokojowa. Potrząsaj delikatnie słojem co 2-3 dni, aby jego zawartość dobrze się wymieszała. Zakwas buraczany będzie gotowy po koło 10-14 dni. Możesz wtedy przecedzić go przez gazę i wykorzystać do zrobienia wigilijnego barszczu. Możesz też przechowywać w lodówce i pić regularnie.

Zobacz też inne przepisy na Boże Narodzenie

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE