Jajko po wiedeńsku (jajko w szklance)

Jajko po wiedeńsku (jajko w szklance)

Kto powiedział, że jajka muszą być nudne i że codziennie nie da się jadać choć delikatnie wykwintnego śniadania? Jajka po wiedeńsku są świetnym rozwiązaniem. Robią się same, a my w tym czasie możemy zająć się czymś zupełnie innym. Chociaż z kuchnią austriacką nie mają zbyt wiele wspólnego, to przymiotnik „wiedeńskie” dodano do nich właśnie po to, aby podkreślić ich wykwintność.

Istnieje kilka szkół przygotowywania tego dania. Ja zdecydowałam się na najprostszą wersję. Z resztą to kolejny dowód potwierdzający moją ulubioną kulinarną tezę, czyli to, że fantastyczne dania wcale nie muszą rujnować naszego portfela, ani zmuszać nas do spędzania długich godzin w kuchni.

Przepis na jajko po wiedeńsku (jajko w szklance):

Składniki na jajko po wiedeńsku (jajko w szklance):

  • Jedno jajko
  • Pół łyżeczki masła
  • Sól, pieprz
  • Szczypta chilli w proszku
  • Szczypta suszonego czosnku
  • Posiekany szczypiorek, bazylia lub natka pietruszki
  • Ewentualnie – musztarda lub tabasco dla zaostrzenia smaku.

Jak zrobić jajko po wiedeńsku (jajko w szklance)?

Szklankę smarujemy masłem, a następnie na dno wsypujemy szczyptę chilli oraz czosnku. Wbijamy jajko i szklankę wkładamy do garnka, a następnie wlewamy do niego gotującą się wodę* mniej więcej do poziomu, do którego jajko sięga w szklance.

Ile gotować jajko po wiedeńsku?

Gotujemy ok. 5 – 10 minut, aż białko się zetnie, a żółtko wciąż pozostanie płynne ( w tym wypadku wiele zależy od grubości szklanki). Jeśli chcecie przyśpieszyć ten proces przykryjcie czymś szklankę.

Podajemy posypane solą, pieprzem oraz posiekanymi ziołami. Niezastąpiony będzie także chrupiący tost.

*Okazało się, że moje szklanki chyba przeczą podstawowym prawom fizyki, a że ja o nich zapomniałam, to wszystko się udało. Aby pozostać w zgodzie z nauką i uniknąć ryzyka pęknięcia szklanki, użyjcie tych wykonanych z cieńszego szkła oraz wstawicie je do zimnej wody, którą dopiero później zagotujecie.

Zobacz inne przepisy na śniadania z jajkami:

Zobacz ostatnie przepisy:KOMENTARZE