Kanelbullar – szwedzkie bułeczki z cynamonem

Kanelbullar – szwedzkie bułeczki z cynamonem

Jeśli w chłodny, deszczowy dzień masz ochotę poprawić sobie humor czymś pysznym, postaw na kanelbullar czyli aromatyczne, słodkie bułeczki cynamonowe wprost ze Szwecji. Idealny dodatek do popołudniowej kawy lub herbaty.

Czym są kanelbullar?

W Szwecji fika – czyli tradycyjna przerwa na kawę – to najprawdziwsza świętość, która traktowana jest tam właściwie niczym instytucja. To właśnie ten moment w ciągu dnia, kiedy można się na chwilę zrelaksować, porozmawiać ze znajomymi wpić kawę i zjeść coś słodkiego. Tym czymś słodkim najczęściej są małe, drożdżowe bułeczki kanelbullar – uroczo zwinięte i wypełnione aromatycznym nadzieniem. Coś w sam raz, aby osłodzić sobie każdy dzień.

Z jakim nadzieniem robi się kanelbullar?

Te szwedzkie bułeczki najczęściej możemy spotkać w dwóch wersjach: cynamonowej lub kardamonowej. Jednak ci, którzy chcieliby odejść nieco od tradycyjnego przepisu mogą śmiało eksperymentować z przyprawami, wykorzystując np. mieszankę przypraw do piernika.

Aby kanelbullar były jeszcze smaczniejsze, do nadzienia możesz dodać również posiekane orzechy włoskie, migdały, rodzynki suszone śliwki lub inne bakalie. Chociaż warto pamiętać o tym, że oryginał broni się przede wszystkim prostotą i to jest jego siła.

Jak zwijać kanelbullar?

Mogłoby się wydawać, że formowanie kanelbullar jest trudne i wymaga wielu godzin ćwiczeń. Jednak w rzeczywistości te szwedzkie bułeczki z cynamonem zwija się bardzo prosto, a ich ostateczny kształt zawsze jest nieco dziełem przypadku. Bułeczki nie muszą być perfekcyjne i w tym właśnie tkwi ich cały urok.

Chcąc je uformować w tradycyjne węzełki, wystarczy owinąć pasek ciasta wokół dwóch palców, a końcówkę zawinąć przez środek, formując coś w rodzaju kokardki. W szybszej i jeszcze prostszej wersji możesz pominąć etap cięcia ciasta w paski. Zamiast tego zwiń je w roladę, a następnie pokrój w plastry o grubości około 2 cm. Bułeczki będą miały inny kształt, jednak wciąż będą równie pyszne.

Jak podawać kanelbullar?

Bułeczki z cynamonem najlepiej smakują tuż po wyjęciu z piekarnika, kiedy są jeszcze ciepłe, a ich zapach roznosi się po całym domu. Właśnie z tego względu zawsze warto je lekko podgrzać przed podaniem. Możesz ro zrobić np. wkładając je na chwilę do mikrofalówki lub rozgrzanego piekarnika. W tym drugim wypadku dobrze będzie przykryć je folią, aby się nie przypaliły.

Najlepszym dodatkiem do kanelbullar jest kawa lub mocna herbata. Jeśli masz ochotę na dodatkową porcję słodkości, możesz polać je lukrem, chociaż moim zdaniem nie jest to konieczne.

Jak przechowywać kanelbullar?

Z doświadczenia wiem, że po upieczeniu, bułeczki cynamonowe znikają dosyć szybko. Świeżość zachowują przez około 3-4 dni i aby ten czas był jak najdłuższy warto przechowywać je w szczelnie zamkniętym pojemniku. Jeśli się zeschną, zafunduj im krótki pobyt w saunie – włóż je do rozgrzanego piekarnika, którego dno spryskasz wodą.

Czy kanelbullar można mrozić?

Kanelbullar – podobnie jak wiele innych wypieków – doskonale znoszą mrożenie. Ostudzone, upieczone bułeczki możesz zamrozić w pojemniku lub specjalnym woreczku, który dobrze znosi niskie temperatury. Bułeczki rozmrażaj w piekarniku, owinięte folią do pieczenia. W ten sposób zawsze będziesz mieć pod ręką pyszną przekąskę do kawy.

Kanelbullar – szwedzkie bułeczki z cynamonem

Kanelbullar – szwedzkie bułeczki z cynamonem

Składniki na kanelbullar – szwedzkie bułeczki z cynamonem:

Składniki na ok. 20 bułeczek

Zaczyn:

  • 2 łyżeczki mąki pszennej
  • 1 łyżka cukru
  • 25 g drożdży
  • 3 łyżki ciepłej wody

Ciasto:

  • 550 g mąki pszennej  (typ 500)
  • 90 g cukru
  • 100 g masła
  • 250 ml mleka
  • 1 jajko
  • łyżeczka cynamonu

Nadzienie:

  • 100 g masła
  • 100 g cukru
  • 1,5 łyżki cynamonu

Dodatkowo:

  • 1 jajko
  • 2 łyżki mleka
  • Posiekane migdały (ew. migdały w płatkach)

Jak zrobić kanelbullar – szwedzkie bułeczki z cynamonem

Przygotowanie ciasta:

Do niewielkiej miseczki rozkrusz drożdże. Dodaj do nich 2 czubate łyżeczki mąki, łyżkę cukru oraz 3 łyżki ciepłej, ale nie wrzącej wody. Dokładnie wymieszaj, tak aby drożdże całkowicie się rozpuściły. Odstaw na około 15 minut, tak żeby drożdże zaczęły pracować, a zaczyn podwoił swoją objętość.

W międzyczasie podgrzej mleko i rozpuść w nim resztę cukru oraz pokrojone w kostkę masło. Odstaw na kilka chwil do przestygnięcia. Mleko powinno być ciepłe, ale nie gorące – powinieneś móc włożyć do niego palec bez obawy o oparzenie.

Przesiej mąkę przez sitko do misy miksera. Dodaj do niej cynamon i jajko. Zacznij miksować przy pomocy nasadki z hakiem do zagniatania ciasta. Następnie zacznij dolewać cienkim strumieniem mleko z rozpuszczonym masłem.

Wyrabiaj ciasto przez około 10-15 minut. Ciasto powinno być delikatne, miękkie i nieklejące. Powinno też łatwo odchodzić do miski. Gdyby było zbyt rzadkie, dodaj 2-3 łyżki mąki. Miskę z wyrobionym ciastem przykryj szmatką i odstaw na minimum godzinę w ciepłe miejsce.

Przygotowanie nadzienia:

W międzyczasie przygotuj nadzienie. Miękkie masło ubij z cukrem i cynamonem przez ok. 5 minut, do momentu uzyskania puszystej masy.

Kanelbullar – szwedzkie bułeczki z cynamonem

Formowanie kanelbullar:

Kiedy ciasto wyrośnie, przełóż je na obsypaną mąką stolnicę. Oprósz je lekko mąką i rozwałkuj na prostokąt o grubości około 1 cm. Na cieście rozsmaruj przygotowane wcześniej nadzienie – powinno tworzyć cienką, równą warstwę na całym cieście. Następnie złóż ciasto na pół, łącząc ze sobą dłuższe boki. Przejedź po cieście kilka razy wałkiem, tak aby lepiej się połączyło, ale postaraj się nie spłaszczać go za bardzo.

Ciasto podziel na cienkie paski o szerokości około 1,5 cm. Następnie zacznij formować kanelbullar. Pasek ciasta owiń dwa razy wokół palca środkowego i wskazującego (przed rozpoczęciem formowania, możesz nieco rozciągnąć pasek ciasta, aby stał się dłuższy). Zdejmij ciasto z palców i pozostałym fragmentem owiń przez środek powstałą wcześniej pętelkę. Końcówkę zawiń pod spód bułeczki. Postaraj się nie zwijać bułeczek zbyt ciasno.

Jeśli chcesz uprościć sobie pracę, uformuj kanelbullar nieco inaczej. Po rozsmarowaniu nadzienia na płacie ciasta, zwiń je w roladę, a następnie pokrój na plastry o grubości około 2-3 cm.

Rozłóż bułeczki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Nie powinny przylegać do siebie zbyt ciasno, więc możesz upiec je w dwóch partiach. Przykryj je ściereczką i odstaw na pół godziny do ponownego wyrośnięcia.

Wyrośnięte bułeczki Posmaruj jajkiem rozmieszanym z mlekiem, a przed włożeniem do piekarnika posyp je migdałami.

Kanelbullar piecz przez 10 minut w temperaturze 200 stopni.

Zobacz też inne przepisy na słodkie przekąski:

Zobacz też nowe przepisy:



KOMENTARZE