Smalec z fasoli

Smalec z fasoli

Kilka prostych składników i pyszne smarowidło gotowe. Wegetariański smalec przygotowuje się w parę chwil i zasmakuje nie tylko tym, którzy nie jedzą mięsa. Jeśli jeszcze do tej pory nie mieliście okazji spróbować go w takiej wersji, postarajcie się jak najszybciej nadrobić zaległości.

Jaka fasola nadaje się na smalec?

Aby zrobić wegetariański smalec, możesz sięgnąć właściwie po dowolny rodzaj fasoli, jednak ze względu na kolor najlepszym wyborem będzie ta biała. Możesz użyć tej suszonej, którą należy najpierw namoczyć, a następnie ugotować do całkowitej miękkości. W znacznie szybszej wersji (którą z resztą preferuję) wybierz fasolę z puszki – zwracając jedynie uwagę, aby na etykiecie nie znalazły się podejrzane dodatki. Po odsączeniu i osuszeniu wyjdzie z niej doskonały, wegetariański smalec, który z powodzeniem będzie mógł konkurować z mięsnym pierwowzorem.

Czy smalec z fasoli można mrozić?

Smalec z fasoli przygotowany według tego przepisu raczej nie nadaje się do mrożenia. Przygotowuje się go na tyle łatwo i szybko, że nie trzeba robić go w hurtowych ilościach. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie mniejszej, świeżej porcji akurat wtedy, kiedy będziesz mieć ochotę na wegetariański smalec.

Jak przechowywać smalec z fasoli?

Oczywiście, nie musisz zjadać wszystkiego na raz. Smalec według poniższego przepisu możesz przechowywać w lodówce przez około trzech dni. W tym wypadku możesz sięgnąć po zakręcany słoiczek lub szczelnie zamykany pojemnik do przechowywania żywności.

Jak wykorzystać smalec z fasoli?

Wegetariański smalczyk już sam w sobie jest doskonałą przekąską i możesz go zajadać dokładnie tak samo, jak jadłbyś jego mięsny odpowiednik – czasem wystarczy po prostu kromka chleba i kiszony ogórek. Możesz też wykorzystać go jako dip do warzyw pokrojonych w słupki, tak jak to czasem robi się w przypadku hummusu. Smalec z fasoli doskonale sprawdzi się też w kanapkach i różnego rodzaju wrapach. Warto mieć go pod ręką, bo w końcu zawsze znajdzie się dla niego jakieś zastosowanie.

Przepis na smalec z fasoli

Składniki na smalec z fasoli

  • Puszka białej fasoli
  • 70 ml wody
  • 1 jabłko
  • 1 duża cebula
  • olej do smażenia
  • 1,5 łyżki sosu sojowego
  • świeżo mielony pieprz

Jak zrobić smalec z fasoli

Cebulę pokrój w drobną kostkę, a następnie podsmaż ją na ok. 2-3 łyżkach oleju. Powinna się mocno zarumienić. W międzyczasie przekrój jabłko na cztery części, wytnij gniazda nasienne i zetrzyj je na tarce o grubych oczkach. Następnie dodaj jabłko do cebuli i podsmażaj przez około 2-3 minuty. Jabłko powinno zmięknąć i nabrać złocistego koloru.

Fasolę odcedź na sitku i przesyp do miski. Dolej do niej połowę wody i zacznij blendować ją na gładką masę. W razie potrzeby dodawaj więcej wody, aby ułatwić sobie miksowanie. Im gładszą masę uda ci się uzyskać, tym lepiej, jednak ostateczny efekt zależy od mocy blendera, którym dysponujesz.

Do masy fasolowej dodaj cebulę z jabłkami, sos sojowy oraz sporą ilość świeżo mielonego pieprzu. Całość dokładnie wymieszaj.

Smalec z fasoli najlepiej smakuje z ogórkiem kiszonym lub małosolnym. Przechowuj go w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku. Powinien wytrzymać około tygodnia.

Zobacz też inne przepisy na pasty kanapkowe

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE