Barszcz czerwony z pieczonych buraków

Barszcz czerwony z pieczonych buraków

Barszcz czerwony z pieczonych buraków sprawdzi się w święta i na co dzień.

Świąteczny barszcz musi mieć w sobie coś specjalnego. Powinien być aromatyczny, esencjonalny i wyjątkowo smaczny. Wszystkie te warunki spełnia barszcz czerwony z pieczonych buraków. Jego przygotowanie wymaga nieco czasu, ale zdecydowanie warto nieco poczekać, aby cieszyć się wyjątkową zupą.

Co bardzo ważne, czas nie idzie tutaj w parze z nakładem pracy, jaki należy włożyć w przygotowania. Cała praca ogranicza się do wrzucenia warzyw do garnka, a następnie oczekiwania na efekty. Ot – kwestia cierpliwości.

Czy do zrobienia barszczu można użyć kupnego zakwasu?

Aby wigilijny barszcz miał odpowiedni aromat i kwaskowatość, potrzebny będzie zakwas buraczany. Jeśli masz czas, warto zrobić go samodzielnie. W takim wypadku sięgnij po przepis na zakwas buraczany, który znajdziesz tutaj.

A co jeśli nie masz domowego zakwasu na barszcz? Sięgnięcie po ten kupny nie będzie żadną zbrodnią. Jednak w czasie zakupów lepiej nie sięgać po pierwszą z brzegu butelkę z zakwasem. Kupując go, zwróć uwagę na skład podany na etykiecie. Powinien być możliwie jak najprostszy i najkrótszy. Unikaj produktów, które zawierają w sobie konserwanty, wzmacniacze smaku i różnego rodzaju barwiki.

Co zrobić żeby barszcz czerwony nie stracił koloru?

Wiele osób skarży się, że ich barszcz ma nieapetyczny brązowo-bury kolor. Jak wiadomo, ta wigilijna zupa powinna mieć głęboki, rubinowy kolor, który uzyskuje się dzięki burakom. Niestety, dosyć łatwo go stracić jeśli barszcz jest doprowadzony do wrzenia lub gotuje się go zbyt długo.

W jaki sposób sprawić, aby barszcz czerwony z pieczonych buraków zachował kolor? W tym wypadku warto sięgnąć po coś kwaśnego czyli na przykład 2-3 łyżki soku z cytryny lub ok. 80 ml octu jabłkowego. Dodawaj je stopniowo, cały czas kosztując czy zupa nie stanie się zbyt kwaśna.

Z czym podać barszcz czerwony z pieczonych buraków

Dodatków do barszczu może mnóstwo. Jednym z najpopularniejszych są uszka np. te z kapustą lub z grzybami. Doskonale sprawdzą się również pierogi z kapustą i grzybami. Świetną opcją będą również krokiety wigilijne lub pieczone pierogi z kaszą. Barszcz możesz również podać z pasztecikami z mięsem lub w wersji postnej z grzybami.

Jak długo można przechowywać barszcz czerwony z pieczonych buraków

Ugotowany barszcz możesz przechowywać w lodówce lub innym chłodnym miejscu przez około 2-3 dni.

Aby przechowywać barszcz dłużej, możesz zawekować go w słoikach lub zamrozić. W ten sposób może wytrzymać nawet kilka miesięcy

Jak podgrzewać barszcz czerwony z pieczonych buraków?

Podgrzewając barszcz czerwony należy zachować ostrożność. Zupa nie może zostać doprowadzona do wrzenia ponieważ zagotowanie jej sprawi, że straci czerwoną barwę.

Pamiętaj rónież, żeby za każdym razem odgrzewać tylko tyle barszczu ile potrzebujesz w danym momencie. Częste odgrzewanie barszczu może sprawić, że straci kolor.

barszcz czerwony z pieczonych buraków

Przepis na barszcz czerwony z pieczonych buraków

Składniki na barszcz czerwony z pieczonych buraków

  • 4 duże buraki
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 średniej wielkości cebula
  • pół małego selera
  • 2 duże jabłka
  • 3 marchewki
  • 3 pietruszki
  • biała część pora
  • mały pęczek natki pietruszki
  • 1 główka czosnku (+ dodatkowo 3 ząbki czosnku)
  • łyżeczka ziaren pieprzu
  • łyżeczka ziaren ziela angielskiego
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 40 g suszonych grzybów leśnych
  • 500 ml zakwasu z buraków
  • sól, świeżo mielony pieprz
Przepis na zakwas na barszcz

Jak zrobić barszcz czerwony z pieczonych buraków

Marchewki, pietruszkę oraz selera obierz ze skórki. Jabłka pokrój na połówki, usuwając z nich gniazda nasienne. Cebulę opiecz nad palnikiem. Główkę czosnku przekrój na pół podobnie jak białą część pora.

Warzywa oraz jabłka włóż do dużego garnka. Dodaj do nich sos sojowy, czosnek, pora, natkę pietruszki, pieprz oraz ziele angielskie. Zalej je około 4 litrami wody, doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień, tak aby bulion bardzo delikatnie bulgotał. Gotuj w ten sposób przez około półtorej godziny.

Grzyby zalej trzema szklankami wody i gotuj przez około 30 minut, a następnie odstaw do wystudzenia.

W międzyczasie obierz ze skórki buraki, pokrój je średniej wielkości kostkę, skrop oliwą i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piecz przez 40-45 minut.

Do bulionu warzywnego dodaj upieczone buraki, a następnie gotuj około 10 minut. Wyłącz ogień pod garnkiem i zostaw całość na około 4 godziny, a najlepiej na całą noc, aby smaki dokładnie się połączyły. Jeśli chcesz nieco skrócić ten czas, upieczone buraki zetrzyj na tarce o dużych oczkach (wówczas lepiej piec je w większych kawałkach). Po tym czasie odcedź wywar grzybowy oraz wywar buraczany. Zarówno warzywa, jak i grzyby mogą zostać wykorzystane do innych potraw, więc pod żadnym pozorem ich nie wyrzucaj.

Oba wywary połącz ze sobą. Nie musisz dodawać całego bulionu grzybowego – jego ilość możesz dostosować wedle własnego upodobania. Do barszczu dodaj zakwas buraczany (przepis tutaj). Również warto robić to stopniowo, próbując czy kwaśność barszczu ci odpowiada.

Dodaj przeciśnięte przez praskę 3 ząbki czosnku. Dopraw zupę solą i pieprzem. Podgrzej barszcz z pieczonych buraków, ale go nie gotuj, ponieważ wtedy straci intensywnie czerwony kolor. Podawaj z uszkami lub krokietami.

Zobacz też inne przepisy na Boże Narodzenie

Zobacz też nowe przepisy:



KOMENTARZE