Pierogi z serem pleśniowym i gruszką

Pierogi z serem pleśniowym i gruszką

Jeśli tak jak ja uwielbiasz pierogi, ale też lubisz nieoczywiste połączenia smaków, pierogi z serem pleśniowym i gruszką są stworzone dla ciebie.

Nie zrozumcie mnie źle – uwielbiaj ruskie, z kapusta i grzybami, te z serem lub mięsem. Klasyka jest ponadczasowa i bardzo chętnie do niej powracam. Nie zmienia to jednak faktu, że uwielbiam eksperymentować. Tym razem sięgnęłam po sprawdzone trio – ser pleśniowy, gruszki i orzechy. Ten zestaw jeszcze nigdy mnie nie zawiódł – bez względu na to czy mówimy o szybkich przekąskach na imprezę, sałatkach czy też tostach śniadaniowych. Zawsze sprawdza się idealnie i także w pierogach wypadł rewelacyjnie.

Jak zrobić ciasto na pierogi z serem pleśniowym?

W przypadku pierogów ciasto ma ogromne znaczenie. Powinno być delikatne, nie za twarde ani nie za grube. Nie może być tez zbyt cienkie, ponieważ w takim przypadku możne bardzo łatwo się rozerwać w trakcie gotowania lub sklejania. Poza tym za cienkie ciasto będzie tez miało problem z utrzymaniem farszu, dlatego nie należy się za bardzo rozpędzać w czasie wałkowania.

Osobiście już od lat korzystam z tego samego przepisu na ciasto na pierogi, który udaje się za każdym razem. Sekretem są proporcje oraz wykorzystanie gorącej wody, która umożliwi wytworzenie się glutenu, a tym samym sprawie, że ciasto będzie bardzo elastyczne i mięciutkie. Z resztą przekonajcie się sami, innego przepisu już nie będziecie potrzebować.

Przepis na ciasto na pierogi

Jaka mąka na pierogi?

Przygotowując pierogi wiele osób zastanawia się nad wyborem mąki. Na szczęście nie trzeba tutaj żadnej szczególnej filozofii, ponieważ rodzaj który będzie potrzebny do ich zrobienia znajdziesz w niemal każdym (nawet najmniejszym i nieszczególnie dobrze zaopatrzonym) sklepie.

Na pierogi najlepiej nadaje się mąka typów od 500 do 650. Dzięki niej ciasto będzie delikatne i gładkie. Pamiętaj jednak, aby przesiać mąkę przez sitko, co pozwoli ja napowietrzyć i uniknąć grudek w cieście.

Jak lepić pierogi?

Jeśli chodzi o lepienie pierogów chyba każdy ma swoją własną technikę, która sprawdza się najlepiej. W poniższym przepisie wybrałam metodę, która będzie wręcz idealna dla początkujących – wystarczą dwa krążki z ciasta, których brzegi należy następnie dokładnie ze sobą skleić.

Można również wybrać inne sposoby – delikatne szczypanie półksiężyców z ciasta, zawijanie brzegów na kciuku lub formowanie czegoś w rodzaju kłoska. Możesz też uformować pierożki przypominające uszka wigilijne – chociaż mogą być od nich większe. W tym celu sklej pierogi w półkola, a następnie sklej ze sobą oba brzegi, aby utworzyły charakterystyczny kształt uszek (lub jak kto woli tortellini).

Ile gotować pierogi z serem pleśniowym?

Jeśli gotujesz świeżo zrobione pierogi, ich gotowanie nie powinno trwać więcej niż 4 minuty – tylko tyle wystarczy, aby ciasto się ugotowało, farsz podgrzał, a ser delikatnie rozpuścił. Jeżeli pierogi zdążyły obeschnąć, będą potrzebować dodatkowej minuty.

Najwięcej czasu będą potrzebować zamrożone pierogi, które dodatkowo muszą rozmrozić się we wrzątku (weź pod uwagę, że obniżą temperaturę wody). W tym wypadku gotuj je około 4-5 minut od momentu aż wypłyną na powierzchnię wody.

Gotując pierogi, pamiętaj aby woda nie bulgotała zbyt mocno ponieważ w ten sposób mogą się rozlepić i cała twoja praca pójdzie na marne. Kiedy woda zawrze, zmniejsz ogień na tyle, aby temperatura tylko się utrzymywała, a woda lekko „pykała”.

Czy pierogi z serem pleśniowym można mrozić?

Jak możesz domyślić się z powyższego akapitu, pierogi z serem pleśniowym doskonale nadają się do mrożenia. Ważnym jest, aby najpierw zamrozić je rozłożone na tacce, tak aby się nie dotykały. Dopiero kiedy zamarzną, możesz przełożyć je do worka odpornego na niskie temperatury lub zamykanego pojemnika.

Postaraj się przechowywać zamrożone pierogi tak, aby nic ich nie ugniatało. W ten sposób zmniejszasz ryzyko połamania ich, a tym samym wypłynięcia farszu w trakcie gotowania.

pierogi z serem pleśniowym i gruszkami
Pierogi z serem pleśniowym i gruszkami

Przepis na pierogi z serem pleśniowym i gruszką

Składniki na pierogi z serem pleśniowym i gruszką

  • 1 porcja ciasta na pierogi z tego przepisu – kliknij

Nadzienie:

  • 200 g sera pleśniowego (np. rokpol)
  • 2 średniej wielkości gruszki
  • 1 łyżka śmietany 18%
  • sól
  • świeżo mielony pieprz

Przybranie:

  • 100 g orzechów włoskich
  • 150 g masła
  • natka pietruszki
Przepis na ciasto na pierogi

Jak zrobić pierogi z serem pleśniowym i gruszką?

Przygotowanie pierogów rozpocznij od zrobienia farszu. W miseczce rozgnieć widelcem ser pleśniowy razem ze śmietaną. Następnie zetrzyj na tarce o grubych oczkach gruszki, dodaj je do sera i dokładnie wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem. Gdyby masa była zbyt gęsta, dodaj nieco więcej śmietany, jednak pamiętaj, że farsz nie może być płynny.

Ciasto na pierogi przygotuj zgodnie z tym przepisem kliknij.

Rozwałkuj je na grubość około 5 mm. Przy pomocy szklanki wykrój z ciasta kółka, resztę ponownie rozwałkuj i postępuj tak do momentu skończenia ciasta. Ciasto trzymaj pod przykryciem, aby nie obeschło.

Na kółko z ciasta wyłóż porcję farszu. Przykryj go drugim kółkiem i dokładnie sklej ze sobą brzegi ściskając je dookoła farszu.

Pierogi wkładaj do wrzątku i gotuj około 3-4 minut od momentu aż wypłyną na powierzchnię. Pamiętaj, aby nie wkładać do garnka zbyt wielu pierogów na raz.

W międzyczasie posiekaj drobno orzechy i upraż je na suchej patelni, tak aby się lekko zrumieniły. Następnie dodaj do nich masło i drobno posiekaną natkę pietruszki. Gdy masło się rozpuści, tak przygotowaną okrasą polej pierogi. Podawaj natychmiast.

Zobacz też inne przepisy na pierogi i kluski

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE