Nalewka z czerwonych porzeczek

Nalewka z czerwonych porzeczek

Ten przepis wymaga nieco cierpliwości. Jednak warto poczekać, bo nalewka z czerwonych porzeczek jest tego warta.

W tym roku porzeczki na działce mojego taty wyjątkowo obrodziły. To świetna okazja, aby ponownie zrobić nalewkę porzeczkową. Zróbcie, a nie pożałujecie.

Jak przygotować owoce na nalewkę z porzeczek?

Robiąc nalewkę warto pamiętać, że w znacznej mierze jej jakość zależy od tego jakich owoców użyjesz. Właśnie z tego względu zawsze należy wybierać te możliwie najsmaczniejsze i najbardziej soczyste. Dodatkowo nie powinny być zbyt kwaśne, gdyż to także będzie rzutować na finalny smak trunku.

Co oczywiste, zanim zaczniesz przygotowywać nalewkę, poświęć nieco czasu na dokładne przebranie porzeczek. Zwróć uwagę czy owoce nie są nadpsute, zgniłe lub nie ma na nich śladów pleśni. Należy je również obrać, tak żeby do nalewki nie trafiły żadne gałązki ani listków. Obieranie porzeczek może być czasochłonne, dlatego super ułatwieniem będzie widelec, dzięki któremu błyskawicznie oberwiesz owoce z gałązek.

Nalewka z czerwonych porzeczek – jakiego alkoholu użyć?

Z doświadczenia wiem, że w przypadku domowych alkoholi każdy ma własne preferencje. Zwłaszcza jeśli mówimy o ich mocy. Niektórzy wolą delikatne i niezbyt mocne z kolei inni preferują znacznie mocniejsze nalewki.

Właśnie z tego względu dobrze jest dopasować ilość alkoholu do własnych preferencji. Możesz wykorzystać samą wódkę, spirytus lub zmieszać je ze sobą w wybranych proporcjach. Osobiście najczęściej wybieram tę pierwszą opcję.

Czym urozmaicić smak nalewki z porzeczek?

Tak się składa, że nalewka z czerwonych porzeczek już sama w sobie jest doskonała, jednak jeśli masz ochotę na eksperymenty, zawsze warto nieco urozmaicić jej smak.

W tym celu warto poeksperymentować z dodatkami. Idealnie sprawdzą się np. goździki, cynamon lub wanilia. Świetnym pomysłem będzie również wykorzystanie skórek z cytrusów np. limonki, pomarańczy lub cytryny. Każdy z tych dodatków nada nalewce całkiem nowy i ciekawy posmak.

Jak długo powinna dojrzewać nalewka z czerwonych porzeczek?

Produkcja domowych nalewek to bez wątpienia zajęcie dla cierpliwych, ponieważ na efekty swojej pracy musisz poczekać i to kilka ładnych miesięcy.

Absolutnym minimum będą 3-4 miesiące leżakowania, ale im więcej czasu nalewka z czerwonych porzeczek spędzi na dojrzewaniu, tym lepiej rozwinie się jej bukiet, a smaki jeszcze lepiej się połączą.

Przepis: nalewka z czerwonych porzeczek

Nalewka z czerwonych porzeczek – składniki

  • 2 kg czerwonych porzeczek
  • 1,5 l alkoholu (60%)
  • 400 g cukru
  • 1 laska wanilii
  • 1 laska cynamonu

Nalewka z czerwonych porzeczek – jak zrobić?

Porzeczki dokładnie umyj, oczyść z liści i pozbaw gałązek. Przełóż je do dużego, szklanego słoja, a następnie dodaj cynamon i wanilię oraz zalej je alkoholem. Szczelnie zakręć i odstaw do maceracji w ciemne miejsce na 8 tygodni. W tym czasie raz na kilka dni zamieszaj słojem.

Po 8 tygodniach zlej alkohol, zakręć dokładnie i odstaw w ciemne miejsce. Owoce, które moczyły się w alkoholu zasyp cukrem i odstaw na kolejne 2 tygodnie. Tym razem codziennie mieszaj słojem, aby cukier całkowicie się rozpuścił.

Po 2 tygodniach zlej sok, jaki puściły owoce. Porzeczki przełóż na kilka warstw gazy, a następnie dokładnie odsącz, zachowując wszystkie soki.  Następnie połącz je z alkoholem, jaki zlałeś 2 tygodnie wcześniej i dokładnie wymieszaj.

Tak przygotowana nalewka z porzeczek jest już gotowa, aby rozlać ją do butelek, które należy dokładnie zakręcić, a następnie odstawić do dojrzewania na minimum 6 miesięcy. Po tym czasie na dnie butelek powinien pojawić się osad. Wówczas można przelać nalewkę do innych butelek, pozostawiając osad na dnie. Nalewka smakuje najlepiej po około roku dojrzewania.

Zobacz też inne przepisy na nalewki i likiery

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE