Chłodnik z botwinki

Chłodnik z botwinki

Idealny obiad na gorące dni? Nie mam żadnych wątpliwości, że jedyną prawidłową odpowiednią w tym wypadku jest chłodnik z botwinki. Ta lekka i bardzo prosta do zrobienia zupa z pewnością przyniesie wam orzeźwienie i tak bardzo potrzebną ochłodę w letnie dni. Szczególnie te gorące, gdy spędzanie długich godzin w kuchni jest na ostatnim miejscu listy rzeczy, które mamy ochotę zrobić. Eksperymentujcie ze składnikami i ich proporcjami, a z pewnością uda wam się przygotować chłodnik idealny.

Z czym podać chłodnik z botwinki?

Jednym z najbardziej tradycyjnych dodatków do chłodnika jest jajko ugotowane na twardo, które dodatkowo sprawi, że zupa będzie nieco bardziej sycąca. W tym samym celu możesz dodać do zupy np. pokruszony twaróg, ugotowaną pierś z kurczaka, krewetki lub wędzonego łososia.

Całość warto również posypać przed podaniem sporą ilością świeżego, posiekanego koperku lub innych ziół, które akurat mamy pod ręką. Osobiście, bardzo lubię również zostawić nieco drobno pokrojonych warzyw, które są użyte w zupie, a tak aby przygotować z nich chrupiącą salsę do udekorowania zupy.

Czym można zastąpić kefir w chłodniku?

W mojej opinii, ze względu na swój smak i konsystencję, to właśnie kefir stanowi najlepszą bazę do chłodnika. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nieco poeksperymentować i znaleźć dla niego alternatywę. Jedną z nich będzie na pewno jogurt naturalny lub grecki, albo maślanka. Można również sięgnąć po zsiadłe mleko, a także śmietanę. Przy czym tę ostatnią warto rozcieńczyć na przykład bulionem, tak aby miała nieco lżejszą konsystencję.

Jak długo można przechowywać chłodnik z botowinki?

Zupę z tego przepisu możesz spokojnie przechowywać w lodówce do 3 dni. Co ważne, z czasem zyska ona nawet na smaku, a wszystkie aromaty zdążą się dobrze ze sobą połączyć. Pamiętaj jedynie, aby przełożyć chłodnik do szczelnie zamykanego pojemnika – w ten sposób unikniesz absorbowania zapachów z innych potraw przechowywanych w lodówce.

W jakich wersja można jeszcze zrobić chłodnik?

Ze względu na swój wygląd i smak chłodnik z botwinki to mój absolutny faworyt, ale warto pamiętać, że ta orzeźwiająca zupa ma jeszcze sporo innych wariantów. Do światowej klasyki z pewnością należy hiszpańskie gazpacho przygotowywane z pomidorów i papryki. Doskonały chłodnik zrobicie również na bazie samych ogórków. Ciekawą wersją będzie również chłodnik cukiniowy lub z awokado. Do tych dwóch ostatnich wersji warto dodać orzechy włoskie i jakiś pikantny dodatek, który podkręci nieco smak dania.

Szybki i prosty chłodnik z botwinki

Przepis na chłodnik z botwinki

Składniki na chłodnik z botwinki

  • 4 młode buraczki + kilka liści botwinki
  • 3 ząbki czosnku
  • łyżka oliwy
  • 3 ogórki małosolne
  • 500 ml bulionu warzywnego
  • 700 ml kefiru
  • 2 łyżki octu winnego
  • sok z cytryny do smaku
  • sól, pieprz
  • pęczek koperku

Jak zrobić chłodnik z botwinki

Na tarce o dużych oczkach zetrzyj buraczki. Liście botwinki posiekaj drobno. W dużym garnku rozgrzej oliwę, a następnie podsmaż na niej lekko starte buraczki. Dodaj do nich 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Po około 2 minutach zalej całość bulionem i gotuj około 5 minut. Następnie dodaj liście i gotuj kolejne 2-3 minuty. Po tym czasie buraki powinny być już miękkie, jeśli nie, możesz nieco wydłużyć czas gotowania. Zdejmij garnek z gazu, dodaj sok wyciśnięty z jednej cytryny i odstaw do całkowitego wystygnięcia.

Ogórki zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Dodaj je do wystudzonych buraków w bulionie razem kefirem oraz z małym ząbkiem czosnku przeciśniętym przez praskę. Całość dopraw wedle uznania octem, solą i sporą ilością świeżo mielonego pieprzu. Dorzuć również pęczek drobno posiekanego koperku. Wszystko dobrze wymieszaj i wstaw do lodówki na kilka godzin, aby bardzo dobrze się schłodziło. Podawaj z jajkiem lub innymi, opisanymi wyżej dodatkami.

Zobacz też inne przepisy na obiad

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE