Łosoś w cieście francuskim

Łosoś w cieście francuskim

Masz ochotę zaskoczyć rodzinę czymś naprawdę ciekawym? Łosoś w cieście francuskim sprawdzi się w tym wypadku idealnie. Wbrew pozorom jego przygotowanie jest naprawdę proste i nie zajmuje wiele czasu. A wiecie co jest najlepsze? Tak przygotowany łosoś może być zarówno codziennym obiadem, jak i eleganckim posiłkiem na święta lub innego rodzaju uroczystości. Dobierz do niego prosty sos i sałatkę lub serwuj solo. Wybór należy do ciebie.

Na co zwracać uwagę, kupując ciasto francuskie?

Jeżeli zdecydowaliście się na kupno gotowego ciasta francuskiego musicie zwrócić uwagę na jego skład. Ciasto francuskie musi zawierać przede wszystkim masło. W wielu mrożonych ciastach francuskich można odnaleźć niestety rafinowany olej palmowy, który jest szkodliwy dla organizmu.

Łosoś w cieście francuskim: ile piec?

Standardowo powinniśmy piec łososia w cieście około 25 minut, jednak warto zwrócić uwagę na to, jak gruby mamy kawałek ryby. Jeśli jest nieco cieńszy, powinniśmy go piec krócej. Grubsze kawałki powinniśmy przygotowywać dłużej. Łosoś po pieczeniu powinien być różowy i soczysty. Jeżeli wyjdzie suchy i wiórowaty to znak, że zbyt długo trzymaliśmy go w piecu.

Jak wybrać dobrego łososia?

Przede wszystkim starajmy się unikać łososia hodowlanego. Musimy też zwrócić uwagę na wielkość ryby, niekoniecznie największe okazy wcale nie są najlepsze. To mniejsze ryby są młodsze a mięso bardziej delikatne. Wiele powie nam również skóra – jeżeli jest matowa i pozbawiona przebarwień, to znak, że ryba jest świeża. Mięso ryby powinno być natomiast sprężyste i miękkie (musi uginać się pod naciskiem kciuka).

Łosoś w cieście francuskim: jak podać?

Łososia w cieście francuskim warto podać w towarzystwie lekkiej sałatki i surówki. Ale dobrze zrobiony łosoś spokojnie sprawdzi się jako samodzielne danie bez żadnych dodatków.

Czy łosoś w cieście francuskim może być mrożony?

Przygotowany łosoś w cieście francuskim nie powinien być mrożony. Dużo lepiej zamrozić poszczególne składniki – ciasto francuskie, łososia oraz szpinak. Jeżeli zostały ci resztki z obiadu, możesz je bezproblemowo odgrzać następnego dnia w piekarniku.

łosoś w cieście francuskim
Łosoś w cieście francuskim

Przepis: łosoś w cieście francuskim

Składniki: łosoś w cieście francuskim

  • 1 opakowanie ciasta francuskiego
  • filet z łososia ok. 400-500 g
  • 300 g mrożonego szpinaku w liściach
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • 1 średniej wielkości cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oleju
  • sól, świeżo mielony pieprz
  • 1 jajko

Jak zrobić: łosoś w cieście francuskim

Rozpocznij od przygotowania farszu ze szpinaku. Rozmroź go na sitku, odciskając nadmiar wody. Na patelni rozgrzej olej, a następnie zeszklij na nim drobno posiekaną cebulę. Kiedy lekko się zrumieni, dodaj do niej szpinak oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Dopraw solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową i podsmażaj przez około minutę. Na samym końcu dodaj łyżkę soku z cytryny i odstaw do całkowitego wystygnięcia.

Jeśli filet z łososia ma skórę, możesz ją zdjąć (to kwestia indywidualnych upodobań). Aby zrobić to w prosty sposób, wlej na patelnię około 1 cm wrzątku, włóż do niego filet z łososia na około 30-60 sekund, a następnie delikatnie wyjmij go na deskę przy pomocy szpatułki. Teraz skóra powinna dać się zdjąć bez żadnego wysiłku już przy lekkim pociągnięciu.

Łososia osusz, a następnie oprósz solą i pieprzem oraz skrop sokiem z cytryny. Ułóż go na środku arkusza ciasta francuskiego. Na rybie wyłóż równą warstwę wystudzonego szpinaku. Następnie przykryj całość ciastem francuskim, tworząc zgrabny pakunek i dociskając brzegi. Nadmiar ciasta obetnij – możesz stworzyć z niego dodatkowe dekoracje. Całość posmaruj rozmąconym jajkiem.

Piecz w temperaturze 190 stopni przez 20-25 minut, tak aby ciasto ładnie się zarumieniło. Podawaj natychmiast.

Zobacz też inne przepisy na ryby

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE