Kotlety z bobu i bryndzy

Kotlety z bobu i bryndzy

Bób można serwować na wiele sposobów, przygotowując z niego zapiekanki, sałatki i pasty kanapkowe. Jednak w ostatnim czasie moje serce podbiły kotlety z bobu i bryndzy, łączące w sobie moje ulubione letnie smaki. Za każdym razem, gdy na krakowskim kleparzu kupię bryndzę, wiem że to właśnie one w najbliższym czasie pojawią się na obiad.

Na co zwrócić uwagę kupując bób?

Bób najlepiej kupować w szczycie sezonu, który przypada na przełom czerwca i lipca. Wtedy jest nie tylko najsmaczniejszy, ale również ma najlepszą cenę.

Wybierając bób zwróć uwagę czy ziarna nie są przypadkiem uszkodzone lub nadgnite. Powinny mieć jednolity, kremowo-zielony kolor, a po ugotowaniu i obraniu z łupinek powinny być intensywnie zielone.

Jeśli jest już po sezonie lub po prostu nie masz świeżego bobu, w tym przepisie z powodzeniem możesz wykorzystać ten mrożony – zarówno kupny, jak i z własnej spiżarni.

Czym jest bryndza?

W niektórych regionach Polski bryndza jest niemal całkowicie nieznana. To wielka szkoda, gdyż ten ser jest naprawdę pyszny i ma szerokie zastosowanie w kuchni. Idealnie nadaje się na kanapki, do różnego rodzaju kotletów lub jako farsz do pierogów. Można też przygotować z niego różnego rodzaju pasty a także słynne, słowackie haluszki.

Ten ser produkuje się z owczego mleka. W zależności o temperatury i stopnia dojrzałości może być kremowy lub kruchy. Należy też do serów słonych, co warto mieć na uwadze doprawiając kotlety z tego przepisu.

Gdzie kupić dobrą bryndzę?

Chcąc mieć pewność, że bryndza będzie naprawdę smaczna, warto zaopatrzyć się w nią u sprawdzonego źródła. Ponieważ jest to ser owczy nie powinniście mieć problemu z kupieniem go na południu Polski, a zwłaszcza na Podhalu.

Będąc w Krakowie kupuję ją zawsze na Starym lub Nowym Kleparzu, na stoiskach gdzie sprzedawane są również oscypki i bundz. Bryndzę można czasem kupić także w Krakowskim Kredensie lub różnego rodzaju sklepach serwujących regionalne specjały.

Jeśli kupujesz bryndzę w sklepie, zwróć uwagę na na skład sera. Unikaj tych, które mają w sobie szereg ulepszaczy smaku, stabilizatorów i konserwantów. Im krótszy skład, tym lepiej.

Czy kotlety z bobu i bryndzy można zrobić z wyprzedzeniem?

Gorące kotlety z bobu są delikatne i lekko kremowe za sprawą bryndzy. Po ostygnięciu stają się nieco twardsze i bardziej zwarte, jednak w żaden sposób nie wpływa to negatywnie na ich smak. Nie muszą być podawane wprost z patelni, dlatego możesz przygotować je z wyprzedzeniem lub w większej ilości, tak aby posłużyły za obiad nawet na kilka dni.

Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, przechowuj je w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku, co uniemożliwi przeniknięcie do nich zapachów z innych produktów.

Czy kotlety z bobu można mrozić?

Gdy zamierzasz przechowywać kotlety dłużej niż kilka dni, lepiej będzie je zamrozić. W takiej sytuacji najlepiej będzie najpierw zamrozić je rozłożone na płasko na tacy, tak aby się nie dotykały. Dopiero kiedy zamarzną, można przełożyć je do większego pojemnika lub woreczka przeznaczonego do mrożenia. Zabieg ten sprawi, że kotlety nie posklejają się ze sobą.

Aby je łatwo rozmrozić, wystarczy wyłożyć je na blaszkę do pieczenia, a następnie włożyć do rozgrzanego piekarnika na około 10-15 minut.

Z czym podawać kotlety z bobu i bryndzy?

Kotlety z tego przepisu są wyśmienitą alternatywą dla tradycyjnych kotletów mielonych. Doskonałym dodatkiem do nich będą młode ziemniaczki i mizeria lub prosta surówka z kapusty. Mogą też stać się podstawą do wegetariańskich burgerów.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zaserwować kotlety z bobu i bryndzy jako samodzielne danie. W takim wypadku można zaserwować do nich prosty sos czosnkowy, sos tzatziki lub ziołowy dressing zielonej bogini

kotlety z bobu i bryndzy
Kotlety z bobu i bryndzy

Przepis na kotlety z bobu i bryndzy

Składniki na kotlety z bobu i bryndzy

  • 600 g bobu
  • 200 g bryndzy
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • pęczek natki pietruszki
  • 1 jajko
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 2-3 łyżeczki soku z cytryny
  • bułka tarta do obtoczenia kotletów
  • sól i świeżo mielony pieprz
  • olej do smażenia

Jak zrobić kotlety z bobu i bryndzy?

Przygotowanie kotletów zacznij od ugotowania bobu przez około 8-10 minut w osolonej wodzie. Następnie odcedź go, zalej zimną wodą, a gdy przestygnie obierz go z łupinek.

Cebulę posiekaj drobno, a następnie podsmaż na niedużej ilości oleju do momentu aż się lekko zrumieni.

Przełóż obrany bób oraz cebulę do robota kuchennego lub blendera z rozdrabniaczem. Zmiksuj je z grubsza, tak aby składniki się połączyły, ale masa nie była jednolita (najlepiej nadaje się do tego tryb pulsacyjny).

Natkę pietruszki oraz czosnek posiekaj bardzo drobno. Zmiksowany bób z cebulką przełóż do dużej miski. Dodaj do niego drobno natkę i czosnek, bryndzę, sok z cytryny, sól i pieprz, jajko, 2-3 łyżki bułki tartej oraz mąkę. Następnie wymieszaj wszystko bardzo dokładnie, tak aby wszystkie składniki dobrze się połączyły. Całość dopraw solą oraz pieprzem.

Tak przygotowaną masę odstaw do lodówki na około 20 minut. Po tym czasie możesz rozpocząć formowanie kotlecików – powinny wielkością przypominać tradycyjne kotlety mielone.

Każdy z kotlecików obtocz dokładnie w bułce tartej, a następnie smaż je na średnio rozgrzanym oleju, tak aby zezłociły się z każdej ze stron. Najłatwiej będzie się je obracać szeroką, płaską łopatką.

Kotlety z bobu i bryndzy warto odsączyć na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu. Podawaj oprószone natką pietruszki solo lub z prostym sosem czosnkowym.

Zobacz też inne przepisy z bobem

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE