Likier piernikowy

Likier piernikowy

Przygotowania na świąt najczęściej skupiają się na pierogach, barszczu i rybach. Ale warto również, aby na waszej kulinarnej liście znalazł się likier piernikowy. Zajmuje to dosłownie kilka chwil, a zdecydowanie warto mieć go w barku. Idealnie rozgrzeje was w chłodne wieczory.

Kiedy zrobić likier piernikowy?

Jedną z największych zalet tego likieru jest to, że niemal natychmiast po zrobieniu nadaje się do wypicia. No, może trzeba trochę odczekać kilka godzin, ale nie wymaga on dojrzewania, tak jak np. w przypadku nalewki bożonarodzeniowej.

Dobrze jest jeśli likier piernikowy przegryzie się przez jakieś 3-4 dni, ale nie jest to konieczne. Jeśli chcesz, aby był gotowy na święta, możesz przygotować go w tygodniu poprzedzającym wigilię. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować go wcześniej – z powodzeniem może leżakować w barku i czekać na swoją kolej.

Jak podać likier piernikowy?

Ten aromatyczny i słodki likier doskonale nadaje się do powolnego sączenia w chłodne dni. Najlepiej będzie podać go w wysokich kieliszkach do likierów. Pamiętaj, że powinien być on porządnie schłodzony. Dobrym pomysłem będzie również podanie go w niedużych szklankach z dodatkiem kostki lodu.

Zanim nalejesz likier, pamiętaj aby energicznie wstrząsnąć butelką. Jeśli stoi dosyć długo, na dole może pojawić się osad, który trzeba będzie rozmieszać.

Czy likier może się zepsuć?

Z doświadczenia wiem, że ten likier bardzo szybko znika i raczej rzadko kiedy ma czas żeby się zepsuć. Dodatkowo, alkohol doskonale konserwuje pozostałe składniki, znacząco zmniejszając ryzyko, że stanie się z nimi coś niefajnego.

Oczywiście, zawsze istnieje szansa, że nieodpowiednio przechowywany likier się zepsuje. Jeśli zauważysz, że widocznie się rozwarstwił, zmienił zapach, smak lub kolor, lepiej podaruj sobie jego picie.

Jak przechowywać likier piernikowy?

Kluczem do tego, aby domowy likier był smaczny, jest jego odpowiednie przechowywanie. Ważnym jest wybranie ciemnego i raczej chłodnego miejsca, gdzie trunek nie będzie narażony na zmiany temperatury. Najczęściej wkładam go do lodówki, chociaż dobrze poradzi sobie też w barku.

Bardzo istotna jest również butelka, w której będziesz przechowywać likier. Zanim wlejesz do niej likier dokładnie ją wyczyść i osusz. Powinna być szczelnie zamykana, dzięki czemu alkohol nie będzie odparowywać.

Jakie likiery i nalewki zrobić na święta?

Jeśli lubisz domowej roboty alkohole, okres świąteczno-sylwestrowy wręcz idealnie nadaje się do tego, aby zapełnić nimi barek. Na 4 tygodnie przed świętami możesz zrobić pomarańczową nalewkę świąteczną. Zdecydowanie warto również zarezerwować sobie czas na przygotowanie likieru bożonarodzeniowego, czekoladowego lub przepysznej nalewki kawowej.

W ciągu roku warto nastawiać rożnego rodzaju nalewki, których smakiem będziecie mogli cieszyć się w czasie świąt. Moimi faworytami są ta z pigwy, dzikiej róży oraz jarzębiny.

likier pierniczkowy
Likier piernikowy

Przepis na likier piernikowy

Składniki na likier piernikowy

  • śmietanka 30% – 550 ml
  • wódka -250 ml
  • whisky -100 ml
  • cukier puder – 100 g
  • gorzka czekolada – 150g
  • przyprawa do piernika – 2,5 łyżeczki
Przepis na domową przyprawę do piernika

Jak zrobić likier piernikowy

Czekoladę połam na niewielkie kawałki (możesz też ją drobno posiekać).

Do rondelka wlej śmietankę, dodaj do niej cukier puder, czekoladę oraz przyprawę do piernika i zacznij podgrzewać na niewielkim ogniu. Całość mieszaj cały czas, zwracając uwagę, aby nic nie przywarło do dna.

Kiedy czekolada i cukier całkowicie się rozpuszczą, zdejmij garnek z ognia i odstaw do całkowitego przestygnięcia. Do chłodnej śmietanki dodaj wódkę oraz whisky. Dokładnie wymieszaj, przelej do butelek, zakręć i odstaw w chłodne miejsce.

Aby likier był idealnie gładki, przed przelaniem go do butelek przecedź go przez sitko.

Likier właściwie natychmiast nadaje się do picia, ale będzie smakować jeszcze lepiej, jeśli przegryzie się przez 3-4 dni. Zanim go rozlejesz, energicznie wstrząśnij butelką

Zobacz też przepisy na domowe likiery i nalewki

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE