Ogórki po rosyjsku (na sucho)

Ogórki po rosyjsku (na sucho)

Jeśli tak jak ja uwielbiacie ogórki małosolne, z pewnością nie raz zastanawialiście się czy można w jakiś sposób przyspieszyć proces ich przygotowywania. W końcu nie zawsze ma się na tyle cierpliwości (i wytrwałości), aby zawsze mieć pod ręką słoiczek ze świeżą porcją. Nie każdy jest też szczęśliwcem, posiadającym pod domem warzywniak dysponujący takimi rarytasami.

Na szczęście w takiej sytuacji można sobie poradzić w bardzo sprytny sposób. Jak? Przygotowując ekspresowe ogórki po rosyjsku!

Czym są ogórki po rosyjsku?

Nie mam pewności, że przepis ten naprawdę pochodzi z Rosji, chociaż wiele wskazuje, że faktycznie jego korzenie mogą sięgać właśnie tamtego regionu. Biorąc pod uwagę wschodnioeuropejskie zamiłowanie do różnego rodzaju kiszonek, jest to bardzo prawdopodobne.

Natknęłam się też na niego w kilku książkach kucharskich, zbierających między innymi rosyjskie przepisy. Za każdym razem zaznaczałam go sobie, jako ten „do przetestowania”.

Przyznam szczerze, że początkowo podchodziłam do tego przepisu dosyć sceptycznie. Bo, czy cokolwiek mogłoby zastąpić tradycyjny słój i solankę? Okazuje się, że tak. Ogórki małosolne przygotowane w ten sposób są jędrne i w niczym nie odbiegają od tych zrobionych tradycyjnym sposobem.

W jaki sposób robi się małosolne na sucho?

Do zrobienia ogórków po rosyjsku nie potrzeba solanki ani nawet specjalnego naczynia. Wystarczy duży worek z grubej folii. Idealnie, jeśli będzie zamykany na tzw. suwak, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby go po prostu zawiązać.

Małosolne robione na sucho wyróżniają się nie tylko nietypowym sposobem przygotowania, ale również czasem, w jakim są gotowe. Na tradycyjne ogórki należy czekać kilka dni, tymczasem przy wykorzystaniu tej metody można cieszyć się ich smakiem już po 24 godzinach. Proces ten można jeszcze przyspieszyć, nacinając końcówki ogórków.

Pamiętaj, ze smak ogórków możesz dostosowywać do swoich upodobań, dodając np. nieco więcej kopru lub chrzanu.

Przepis na ogórki po rosyjsku (na sucho)

Składniki na ogórki po rosyjsku (na sucho)

  • ok. 700 g niedużych ogórków gruntowych
  • 1 łyżeczka soli
  • 5 ząbków czosnku
  • 1 łyżeczka ziaren gorczycy
  • kawałek chrzanu o długości ok 4-5 cm
  • 1 liść chrzanu
  • 3 liście porzeczki
  • 2 baldachy (kwiatostany) kopru razem z łodygami

Jak zrobić ogórki po rosyjsku (na sucho)

Ogórki dokładnie umyj. Jeśli chcesz przyspieszyć proces kiszenia, utnij im końcówki. Korzeń chrzanu przekrój wzdłuż na pół, a ząbki czosnku rozgnieć lekko przy pomocy noża. Jeśli łodygi kopru są długie, połam je na kilka części.

Wszystkie składniki wrzuć do dużego worka z zamknięciem strunowym. Potrząśnij kilkukrotnie zawartością, aby wszystko dobrze się wymieszało.

Worek włóż do lodówki na około 4-5 godzin. Po tym czasie wyjmij je i zamknięty worek pozostaw w temperaturze pokojowej na 20 godzin. Po tym czasie ogórki nadają się już do jedzenia.

Warto pamiętać, że ogórki po rosyjsku najlepiej zjeść tuż po tym, jak będą gotowe. Trzymane w woreczku znacznie dłużej, mogą stać się miękkie i niezbyt apetyczne. Ponieważ robi się je łatwo i szybko, lepiej jest przygotować częściej, mniejszą porcję.

Zobacz też inne przepisy na przetwory

Zobacz też najnowsze przepisyKOMENTARZE