Pączki sprzed stu lat

Pączki sprzed stu lat

To idealny przepis na Tłusty Czwartek – tradycyjna receptura na pączki sprzed stu lat.

Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami i warto zaopatrzyć się w naprawdę dobry pomysł na coś słodkiego. Wręcz idealnie sprawdzi się przepis na pączki sprzed stu lat – prosty, nieskomplikowany, a jednocześnie bardzo tradycyjny. Tak robiły je nasze babcie i prababcie, dlatego zdecydowanie warto o nim pamiętać i przekazywać go dalej.

Co wyróżnia przepis na pączki sprzed stu lat?

Pewnie nie muszę nikogo przekonywać do tego, że wśród starych przepisów znajduje się mnóstwo perełek, o których warto pamiętać i do których warto często powracać. Tak właśnie stało się z tym przepisem na pączki sprzed stu lat, który znalazłam w książce kucharskiej wydanej jeszcze przed wojną.

Urzekł mnie swoją prostotą i już od pierwszego przetestowania wiedziałam, że będę do niego często wracać. Nie znajdziecie tutaj ani skomplikowanych technik, ani egzotycznych składników. A mimo to, efekt jest zachwycający. Pączki wychodzą delikatne i puszyste – dokładnie takie jak w moich wspomnieniach robiła babcia.

Jaka mąka na pączki sprawdzi się najlepiej?

Jeśli chcesz, aby twoje pączki były naprawdę lekkie i puszyste, ułatw nieco pracę drożdżom i wybierz odpowiedni rodzaj mąki. Nie może być ona zbyt ciężka i zbyt gruba, ponieważ negatywnie wpłynie to na konsystencję ciasta.

Z doświadczenia wiem, że najlepiej nada się mąka typu 450 czyli inaczej popularna i bardzo łatwo dostępna mąka tortowa. Dziś przygotowujemy tradycyjne pączki, dlatego używam mąki pszennej o wysokiej zawartości glutenu.

Jak nadziewać pączki sprzed stu lat?

Pączki możesz nadziewać zarówno przed jak i po smażeniu. Dzisiaj wybieram tę drugą metodę, która moim zdaniem jest także odrobinę prostsza – chociaż to oczywiście kwestia indywidualnych preferencji. Warto również pamiętać, że w ten sposób w pączkach znajdzie się więcej nadzienia

Nadziewając pączki po smażeniu zawsze wykorzystuję szprycę lub rękaw cukierniczy z dokręconą specjalną końcówką do nadziewania. Taka końcówka zwykle wyróżnia się na tle całego zestawu tylek – jest znacznie dłuższa niż końcówki do dekoracji oraz zwykle jest także ostro zakończona, aby ułatwić przebijanie się przez ciasto.

Aby nadziać pączki, wbij głęboko szprycę i powoli, jednostajnym ruchem zacznij wciskać nadzienie do środka pączka. Kiedy zauważysz, że nadzienie zacznie wypływać, a pączek zwiększył swoją masę, możesz przejść do kolejnego.

Na czym smażyć pączki sprzed stu lat?

W tym wypadku nasze babcie i prababcie nigdy nie miały wątpliwości – jeśli smażyć pączki to tylko na smalcu, który ma wysoką temperaturę dymienia i wręcz idealnie nadaje się do głębokiego smażenia.

Jeśli akurat nie dysponujesz smalcem, możesz zastąpić go olejem roślinnym, jednak pamiętaj że w tym wypadku osiągniesz nieco inny efekt.

Jak długo smażyć pączki, aby nie były surowe?

To jeden z tych problemów, z którym boryka się wiele osób, przygotowujących domowe pączki. Po usmażeniu są brązowe z zewnątrz, ale wciąż surowe w środku. Dzieje się tak, w przypadku gdy tłuszcz jest zbyt mocno rozgrzany lub pączki są zbyt duże i grube.

Miej to na uwadze w czasie formowania pączków – nie wycinaj ich zbyt dużych, ani zbyt grubych. Zdecydowanie lepiej będą smażyć się lekko spłaszczone pączki w kształcie dysków niż grubsze kulki.

Postaraj się smażyć pączki na średnim ogniu, aby tłuszcz nie rozgrzał się zbyt mocno. Możesz również od czasu do czasu wrzucić do tłuszczu kawałek ziemniaka, który obniża jego temperaturę. Pamiętam z dzieciństwa, że tak powstałe frytki były nieoczekiwanym bonusem przy okazji smażenia pączków.

Czym udekorować pączki?

Dyskusja o tym czym dekorować pączki co roku rozgrzewa Polaków w okolicy tłustego czwartku. Lukier i cukier puder mają niemal tyle samo zwolenników. Ja znajduję się w tej pierwszej grupie i najczęściej polewam pączki niezbyt gęstym, bardzo łatwym do zrobienia lukrem na bazie cukru pudru i odrobiny soku z cytryny.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej urozmaicić smak pączków, możesz posypać wierzch pączków różnego rodzaju dodatkami. Doskonale sprawdzą się kandyzowane skórki pomarańczy, posiekane orzechy, suszone owoce lub wiórki czekoladowe. Wszystko zależy od twojej fantazji.

pączki sprzed stu lat
Pączki sprzed stu lat

Przepis na pączki sprzed stu lat?

Składniki na pączki sprzed stu lat

na ok. 20 pączków

  • 500 g mąki pszennej
  • 50 g drożdży
  • 250 ml mleka
  • 150 g masła
  • 6 żółtek
  • 110 g cukru
  • 50 ml wódki

Lukier:

  • 100 cukru pudru
  • 2 łyżki soku z cytryny

Dodatkowo:

  • dżem lub marmolada do nadziania pączków
  • smalec do smażenia

Jak zrobić pączki sprzed stu lat

Mleko przelej do niedużego rondelka i lekko podgrzej – powinno być ciepłe, ale nie gorące. Dodaj do niego około 2 łyżki mąki, łyżkę cukru i rozkruszone drożdże, a następnie szybko wymieszaj, aby nie było grudek. Odstaw na około 15-20 minut, aby zaczyn zaczął pracować.

W międzyczasie żółtka utrzyj z cukrem, aby powstała jasna i puszysta masa. Kiedy będą gotowe, dodaj do nich rozczyn drożdżowy i ponownie wymieszaj.

Do masy jajecznej dodaj przesianą przez sitko mąkę oraz wódkę. Zagnieć do połączenia wszystkich składników (najłatwiej będzie przy pomocy miksera z hakiem). Następnie dodaj do masy rozpuszczone i lekko przestudzone masło.

Wyrabiaj przez około 5 minut, do momentu aż ciasto będzie jednolite, elastyczne i łatwo będzie odchodzić od ręki. Wtedy możesz przykryć misę wilgotną ściereczką i odstawić na 35 minut w ciepłe miejsce, aby ciasto na pączki wyrosło.

Kiedy ciasto wyrośnie, przełóż je oprószoną mąką stolnicę i uformuj z niego kulę, a następnie rozwałkuj na placek o grubości około 1-1,5 cm. Przy pomocy szklanki lub innego wykrawacza wycinaj pączki aż do skończenia ciasta. Przykryj je ściereczką i odstaw to wyrośnięcia na 25 minut.

W dużym garnku rozgrzej smalec. Smaż na nim pączki na złocisty kolor z obu stron. Po wyjęciu z tłuszczu, przełóż pączki na tacę wyłożoną papierowym ręcznikiem. Gdy przestygną, nadziej je ulubionym dżemem lub konfiturą.

Przygotuj lukier do pączków, mieszając ze sobą cukier puder i sok z cytryny. W razie potrzeby możesz dodać nieco więcej cukru, aby osiągnąć preferowaną przez ciebie konsystencję lukru. Udekoruj wszystkie pączki.

Zobacz też inne przepisy na tłusty czwartek

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE