Placuszki twarogowe

Placuszki twarogowe

To jeden z tych przepisów, do którego bardzo lubię wracać. Nie wymaga wiele roboty ani też skomplikowanych lub trudno dostępnych składników. Jest też bardzo podatny na modyfikacje, gdyż smak placuszków bardzo łatwo zmienić, dodając do nich ulubione owoce lub inne dodatki. Gwarantuję, że gdy ich spróbujecie, na jednym razie się nie skończy.

Co podać na śniadanie na słodko?

Jeśli lubisz śniadania na słodko, z pewnością stale poszukujesz nowych pomysłów na to, co można zaserwować w takiej wersji. W końcu jak często można jadać kanapki z dżemem i owsianki?

Różnego rodzaju placuszki i racuchy będą w tym wypadku doskonałym urozmaiceniem. Warto również zapoznać się z przepisem na tosty francuskie lub bostocki. Jeśli masz ochotę zrobić wrażenie na swojej połówce, przygotuj elegancki omlet cesarski, scones lub gofry. Na pewno wśród tych propozycji znajdziesz swoich nowych ulubieńców.

Jaki ser najlepiej nada się na placuszki twarogowe?

Przygotowując tego typu placuszki dobry ser jest podstawą. Wybierz ten o jak najlepszym składzie – bez zbędnych dodatków i ulepszaczy. Najlepszy będzie twaróg półtłusty, który należy zmielić w blenderze. Oczywiście grudki twarogu w placuszkach nie są niczym złym, więc to, jak mocno go rozdrobnisz, zależy wyłącznie od twoich indywidualnych preferencji.

Jeśli akurat nie masz pod ręką twarogu, wciąż możesz przygotować podobne placuszki, używając np. kremowego serka, gęstego jogurtu greckiego lub serka homogenizowanego. Warto jednak pamiętać, że taka zmiana wpłynie na konsystencję i gęstość masy.

Czy placuszki twarogowe można przygotować wcześniej?

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu o poranku, masę możesz przygotować z wyprzedzeniem np. wieczorem. Aby jednak placuszki były naprawdę puszyste, pozostaw dodanie ubitych białek na ostatnią chwilę, tuż przed smażeniem. Przygotowaną wcześniej masę przechowuj w lodówce.

Możesz także usmażyć placuszki z wyprzedzeniem wieczorem, a o poranku jedynie szybko je podgrzać na patelni lub w mikrofalówce. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku także stracą nieco ze swojej puszystości. Oczywiście usmażone z wyprzedzeniem placuszki twarogowe warto także włożyć do lodówki i to pod przykryciem lub w szczelnym pojemniku, aby nie obsychały.

Czy placuszki twarogowe można mrozić?

Dla większej oszczędności czasu możesz też raz na jakiś czas przygotować większą partię placuszków, które następnie możesz poporcjować i zamrozić. W takim wypadku pamiętaj o tym, aby używać jedynie woreczków i pojemników przeznaczonych do mrożenia, które dobrze znoszą niskie temperatury i ograniczają przenikanie zapachów.

Przygotowując placuszki do mrożenia, warto oddzielić je od siebie kawałkami papieru (np. do pieczenia lub śniadaniowego). W ten sposób unikniesz ich posklejania i łatwiej będzie ci je rozmrozić.

Aby przygotować zamrożone placuszki, nie musisz ich osobno rozmrażać. Wystarczy podgrzać je na patelni, w mikrofalówce lub na niewielkim ogniu na suchej patelni.

placuszki twarogowe
Placuszki twarogowe

Przepis na placuszki twarogowe

Składniki na placuszki twarogowe

  • 250 g półtłustego twarogu
  • 2 jajka
  • 170 g mąki pszennej
  • 125 ml mleka
  • 3 łyżeczki cukru waniliowego
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • Olej do smażenia

Jak zrobić placuszki twarogowe

Oddziel żółtka od białek. Żółtka zmiksuj z twarogiem z dodatkiem mleka, proszku do pieczenia i cukru waniliowego. Białka ubij na sztywną pianę, a następnie stopniowo zacznij dodawać do masy twarogowej, ostrożnie mieszając ją przy pomocy szpatułki, aby zachować jej puszystość.

Następnie zacznij stopniowo dodawać mąkę przesianą przez sitko. Wymieszaj dokładnie, aby w cieście nie było żadnych grudek.

Przy pomocy łyżki wykładaj masę na rozgrzany olej. Placuszki twarogowe smaż z obu stron na złoty kolor. Podawaj z dżemem owocowym lub cukrem pudrem.

Zobacz też inne przepisy na naleśniki i placki

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE