Polędwiczki wieprzowe sous vide w ziołowej skorupce

Polędwiczki wieprzowe sous vide w ziołowej skorupce

Polędwiczki wieprzowe sous vide to świetny pomysł na delikatne i soczyste mięso. W sam raz na niedzielny, świąteczny obiad lub elegancką kolację we dwoje. Jakiś czas temu miałam okazję przetestować maszynę do sous vide oraz pakowarkę próżniową.

Efektem tych testów było kilka naprawdę smacznych potraw, które możecie przygotować tak naprawdę na każdą okazję. Jeśli nie posiadacie specjalnej maszyny do gotowania sous vide, nic straconego. Poniżej opisałam także kilka trików, dzięki którym zrobicie tę potrawę bez pakowarki próżniowej i maszyny do gotowania w niskiej temperaturze.

Przepis na polędwiczki wieprzowe sous vide w ziołowej skorupce

Składniki na polędwiczki wieprzowe sous vide:

  • Dwie polędwiczki wieprzowe
  • Pięć łyżek oliwy z oliwek
  • Świeży tymianek
  • Sól
  • 50 g pestek z dyni
  • Kilkanaście listków świeżej mięty.

Składniki na glazurowane marchewki sous vide:

  • 20 małych marchewek
  • Trzy centymetry imbiru
  • 2-3 łyżeczki masła
  • Łyżka posiekanej natki pietruszki.

Jak zrobić polędwiczki wieprzowe sous vide i glazurowaną marchewkę?

Marchewki możesz przygotować z wyprzedzeniem (np. dzień wcześniej). Delikatnie oczyść każdą z nich, a następnie podziel na porcje, przełóż do woreczków do gotowania sous-vide oraz dodaj do każdego z nich 2 plasterki imbiru.

Zapakuj przy pomocy pakowarki próżniowej i przełóż do dużego naczynia z wodą. Gotuj przez 90 minut w temperaturze 85 stopni przy użyciu urządzenia do gotowania sous vide.

Każdą z polędwiczek osusz, oprósz solą i podziel na dwie części. Każdą porcję mięsa włóż do woreczka do gotowania próżniowego. Dodaj łyżkę oliwy z oliwek i świeży tymianek, a następnie zapakuj polędwiczki przy pomocy pakowarki próżniowej. Woreczki włóż do dużego garnka i gotuj przez 120 minut w temperaturze 68 stopni z użyciem urządzenia do gotowania sous-vide.

Po ugotowaniu, wyjmij polędwiczki z woreczków. Przed podaniem podsmaż każdą z nich na rozgrzanej oliwie.

Przygotuj posypkę : zmiksuj delikatnie uprażone pestki dyni z listkami świeżej mięty. Obtocz w niej każdą polędwiczkę, a następnie pokrój na mniejsze części.

Dokończ przygotowywanie marchewek: przełóż je na patelnię, wraz z sokiem, który powstał w czasie gotowania. Podsmażaj przez kilka minut, do momentu aż marchewki zrobią się błyszczące, a płyn odparuje. Na samym końcu posyp je drobno posiekaną pietruszką.

Wyłóż na talerz porcję marchewek, a na nich ułóż pokrojone polędwiczki. Całość udekoruj świeżym tymiankiem.

Jak zrobić polędwiczki wieprzowe i glazurowaną marchewkę (wersja bez maszyny do sous vide)

Zarówno polędwiczki, jak i marchewkę możesz przygotować bez specjalnej maszyny do gotowania sous vide. Efekt nie będzie identyczny, ale zbliżony. Jeśli nie posiadasz specjalnej maszyny masz dwie możliwości.

Zarówno marchewkę, jak i polędwiczki umieść w woreczkach, które nadają się do gotowania (sprawdź na opakowaniu, jaką temperaturę wytrzymują). Zanurz je w garnku z chłodną wodą – woda wyprze cześć powietrza z woreczka. W tym momencie możesz go zawiązać, spiąć specjalnym klipsem lub zasunąć suwakiem, który posiadają niektóre woreczki. Ważnym jest, aby woda nie dostawała się do środka. Gotuj w garnku zgodnie z instrukcjami powyżej na niewielkim ogniu, utrzymując temperaturę przy pomocy termometru kuchennego. Po ugotowaniu, postępuj dalej, tak jak w przepisie powyżej.

Przygotuj woreczki metodą z punktu pierwszego lub w specjalnej pakowarce. Włóż woreczki do brytfanki wypełnionej wodą. Całość umieść w piekarniku rozgrzanym do odpowiedniej temperatury. W przypadku polędwiczek to 85 stopni, a w przypadku marchewek 68. (nie wszystkie piekarniki można nagrzać do tak niskich temperatur – sprawdź, czy twój posiada taką opcję). Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami powyżej.

Warzywa i mięso ugotuj na parze – marchewki około 40 minut (do miękkości) a polędwiczki przez około 30 minut. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami powyżej.

Zobacz też inne przepisy na dania z wieprzowiny:

Zobacz ostatnie przepisy:



KOMENTARZE