Śledzie korzenne

Śledzie korzenne

Znudziły wam się tradycyjne śledzie w śmietanie lub w oleju? Mam dla was rewelacyjną alternatywę – znacznie ciekawszą chociaż równie prostą i szybką do przygotowania. Śledzie korzenne doskonale sprawdzą się w roli świąteczne przekąski lub przystawki na różnego rodzaju imprezy od karnawałowych i sylwestrowych począwszy a na spotkaniach imieninowych skończywszy. Spróbujcie, a z pewnością nie pożałujecie.

Jak moczyć śledzie?

W tym przepisie wykorzystuję śledzie marynowane w occie (np. śledzie wiejskie) które nie wymagają moczenia. Jeśli jednak wolisz śledzie solone, możesz po nie sięgnąć. Pamiętaj jednak, że większość z nich wymaga moczenia, aby były nieco bardziej delikatne w smaku.

Śledzie najczęściej moczy się w wodzie przez co najmniej 6-8 godzin zwykle zmieniając wodę po kilku godzinach. Co ciekawe, śledzie będą delikatniejsze jeżeli wodę zastąpisz mlekiem lub wodą gazowaną. Pamiętaj, że w każdym przypadku płyn, w którym moczysz ryby powinien być zimny.

Jaki rodzaj śledzi wybrać na śledzie korzenne?

Rodzaj używanych śledzi zależy oczywiście w największym stopniu od twoich preferencji. Sięgnij przede wszystkim po takie, które ci smakują. Osobiście najbardziej lubię śledzie marynowane w occie i dlatego też używam ich w tym przepisie. Doskonale pasują do słodyczy podsmażonej cebulki oraz głębokiego aromatu korzennych przypraw i orzechów.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać matiasy lub śledzie solone. Całość nieco zmieni smak, jednak wciąż będzie to wyjątkowo ciekawa i smaczna przekąska na świąteczny stół.

Kiedy warto zrobić śledzie korzenne?

Tak na dobrą sprawę śledzie korzenne z tego przepisu są gotowe tuż po przygotowaniu, dlatego można zrobić je niemal na ostatnią chwilę, tuż przed planowanym podaniem. Dobrze jednak będzie, jeśli pozwolisz im przegryźć się przez kilka godzin, a najlepiej przez całą noc.

Wtedy wszystkie smaki wówczas znacznie lepiej się połączą, a śledzie wchłoną wszystkie aromaty z marynaty. Pamiętaj, aby w takiej sytuacji przechowywać tę przekąskę w szczelnie zakręconym słoiku lub zamykanym pojemniku. Zapobiegnie to obsychaniu śledzi i przenikaniu ich zapachu do innych produktów, znajdujących się w lodówce.

Ile mogą stać śledzie korzenne?

Jedną z największych zalet tej przekąski jest to, że można ją całkiem długo przechowywać w lodówce, a z każdym dniem jej smak staje się głębszy. Z powodzeniem wytrzymają do 5-7 dni. Ważnym jest, aby przełożyć je do szczelnie zamykanego pojemnika, który zapobiegnie ich obsychaniu. Dodatkowo, zapobiegnie roznoszeniu się intensywnego zapachu śledzi po całej lodówce.

Po dłuższym przechowywaniu śledzie mogą wymagać dodania niedużej ilości oleju co ułatwi ich wymieszanie. Możesz też podsmażyć dodatkową porcję cebulki.

Jak podać śledzie korzenne?

W tym wypadku masz bardzo szerokie pole manewru. Śledzie korzenne już same w sobie są doskonałą przekąską, którą można podawać solo. Dobrym pomysłem będzie również zaserwowanie ich na krakersach, niewielkich tostach lub kawałkach pumpernikla.

Najlepiej smakują w temperaturze pokojowej, dlatego pamiętaj, aby wyciągnąć je z lodówki jakiś czas przed podaniem.

śledzie korzenne
Śledzie korzenne

Przepis na śledzie korzenne

Składniki na śledzie korzenne

  • 4-5 filetów płatów śledziowych w occie
  • 2 cebule
  • 3 łyżki oleju
  • 80 g orzechów włoskich
  • 2-3 łyżeczki przyprawy do piernika (bez cukru i kakao – polecam tę)
Przepis na przyprawę do piernika

Jak zrobić śledzie korzenne

Śledzie pokrój w paski o szerokości około 2-3 cm i przełóż do miski.

Cebulę pokrój w półplasterki, a następnie podsmaż na rozgrzanym oleju. Powinna się ładnie zezłocić.

Orzechy wrzuć na suchą patelnię, a następnie praż przez kilka minut, aby się zarumieniły. Przesyp na deskę, a następnie odczekaj aż przestygną i z grubsza je posiekaj.

Do śledzi dodaj orzechy, cebulę razem z tłuszczem na którym się smażyła oraz przyprawę do piernika. Całość dokładnie wymieszaj, tak aby wszystkie kawałki śledzi były obtoczone w przyprawach.

Śledzie korzenne możesz podawać natychmiast, ale lepiej smakują, jeśli smaki będą mogły się przegryźć przez 1-2 dni. W tym celu przełóż śledzie do słoiczka, dokładnie zakręć i wstaw do lodówki.

Zobacz też inne przepisy na ryby

Zobacz też nowe przepisy



KOMENTARZE